Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Akcie Microsoft: spící šípková Růženka, kterou může vzbudit tablet Surface

Investice 23.10.2012 | 15:10 0 Komentářů

Microsoft není v současnosti zrovna „cool.“ Jeho akcie jsou podhodnocené. Z nového tabletu Surface se může stát hit, který ukrojí část z koláče iPadu a Androidu. Řada nových tabletů od jiných výrobců bude běžet na operačním systému Windows 8 od Microsoftu. Čeká akcie růst?

Nad Microsoftem se od chvíle, co přišel na trh iPad, stahují mračna a pesimismus. Firma je ve skutečnosti zahalená do smuteční nálady už od roku 2000, kdy praskla technologická bublina. Microsoft se už od té doby nikdy nedostal na tak směšné ocenění, jako měl v roce 1999, když se jeho P/E (poměr mezi tržní cenou akcie a ziskem na akcii) pohybovalo kolem hodnoty 40. A když se mnoho investorů rozhodovalo, kam vložit své peníze, a podívali se na vývoj cen akcií Microsoftu za posledních deset let, museli si klepat na čelo.

Když se však zaměříte na důležitější ukazatel, jako je třeba vývoj EPS (výnos na akcii), tak podle letmého pohledu na graf uvidíte, že EPS Microsoftu je teď o 300 procent vyšší než v roce 1999. Současné P/E je přitom 10.

Jak může Microsoft oživit své “mrtvé” akcie?

Pohled světa na Microsoft by mohly změnit dvě věci. Tou první je tablet Surface a tou další je široká škála tabletů s operačním systémem Windows 8, které by mohly k Microsoftu přilákat nový zdroj tržeb.
Když se teď o tabletu Surface mluví jako o úspěchu, mohlo by to Microsoftu pomoct v očích investorů (základní verze Surface RT se dokonce vyprodala za méně než 24 hodin!). Podle mě jsou akcie firmy v současnosti podhodnocené, protože si mnozí myslí, že Microsoft je neohrabaný a pomalu postupující gigant, který nemá na to konkurovat třeba Googlu nebo Applu. Právě proto by jednoduchá změna v pohledu na firmu mohla její akcie snadno podpořit, a to díky pozitivním vyhlídkám.

Díky Windows 8 se Microsoftu otevře obrovský trh

Druhou a tou nejdůležitější věcí je, že systém Windows 8 otevře Microsoftu dveře na obrovský trh. V sektoru tabletů má firma i přes veškeré své snahy nulový podíl. Relativně pesimisticky vyznívají pro Windows 8 současné prognózy. Microsoft by totiž do konce roku 2013 měl mít podle firmy IDC jen šestiprocentní a do roku 15% podíl na tomto trhu.

Pro investora jdoucího proti proudu jsou akcie Microsoftu perfektní. Jde o podhodnocenou firmu, kterou má rádo jen pár lidí a která má nakročeno na zcela nový trh s obrovským potenciálem. Teď sice nejsem natolik smělý, abych na 100 procent předpokládal, že Windows 8 bude mít úspěch a dopad na trhu s tablety, ale aspoň dokážu porozumět ohromnému potenciálu Windows 8 v PC průmyslu.

Ale co když se mýlím já?

Pokud se mýlím a tablety s Windows 8 a Surface budou velkým propadákem, pak by se Microsoft mohl Surface vzdát. Mezitím se však divize Windows udrží na nohách a i nadále bude generovat operační zisk ve výši 12 miliard ročně, ovšem s nulovým růstem v sektoru PC a notebooků. Pokud ale sečtete poměrně slušné tržby sekce Windows a serverové a byznys divize rostoucí 15 respektive 7procentním tempem, a to při akcii obchodované v FY1 za P/E 10, pak jde stále o investici za rozumnou cenu.

Abych to shrnul, pokud se tabletům s Windows 8 nebude dařit, tak firma tolik neztratí, protože současná očekávání jsou už tak dost nízká. Ale pokud mám pravdu a Windows 8 a Surface budou mít relativní úspěch, pak si Microsoft ukousne poměrně podstatný koláč na rychle rostoucím trhu s tablety. Její akcie by mohly vyskočit nahoru ve snaze věrněji zachytit skutečnou hodnotu Microsoftu.

Akcie s nízkým rizikem poklesu ale s velkým potenciálem růstu jsou v dobách nejistoty na trzích určitě dobrou volbou.

Matt Bolduc, akciový analytik Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.