Pondělí 23. listopadu. Svátek má Klement.

ACCA: Globální ekonomika opět zřetelně brzdí

Růst důvěry v ekonomiku zpomaluje dokonce i v Asii a Africe, střední Evropa však
zůstává optimistická. ACCA to zkonstatovala ve svém pravidelném kvartálním průzkumu globálních ekonomických podmínek, ve kterém se dotazovala 1.361 finančních profesionálů z 95 zemí. (tisková zpráva Asociace profesních účetních)

Zotavení světové ekonomiky se podle zjištění Asociace profesních účetních ACCA opět zpomaluje. ACCA to zkonstatovala ve svém pravidelném kvartálním průzkumu globálních ekonomických podmínek, ve kterém se dotazovala 1.361 finančních profesionálů z 95 zemí.

ACCA dospěla k těmto klíčovým zjištěním:

*   23 procent dotázaných uvedlo, že se globální ekonomický výhled zlepšuje, což je jen nepatrně lepší výsledek ve srovnání s uplynulým čtvrtletím (21 procent).
*   Až 39 procent respondentů uvedlo, že ekonomika je na dně a bude nyní stagnovat.
*   Počet těch, kdo věří, že ekonomika se zlepšuje nebo se tak brzy stane, je stále nižší než počet těch, kdo uvedli, že bude stagnovat nebo se zhorší.
*   Důvěra v ekonomiku poklesla. Jen třetina dotázaných vykázala nárůst důvěry. Pouze 29 procent respondentů očekává růst příjmů svých organizací, což znamená pokles o tři procentní body oproti konci roku 2009.
*   Finanční profesionálové také upravili svůj pohled na očekávanou dobu zotavení. Jen 15 procent z nich uvádí, že zotavení se dostaví během méně než jednoho roku. To představuje pokles o tři procenta ve srovnání s koncem roku 2009.
*   ACCA také zaznamenala nárúst počtu extrémních pesimistů, kteří tvrdí, že zotavení bude trvat tři a více let. Uvádí to 11,4 procent dotázaných.

Nicméně v oblasti zaměstnanosti a investic se výhledy zlepšují. Popularita vládních protikrizových opatření také mírně vzrostla.

Za varovný signál je nutno považovat zejména zpomalení růstu důvěry v ekonomické zotavení v Asii, pacifické oblasti a Africe. Tyto regiony v minulých čtyřech průzkumech vykazovaly nejvyšší míru důvěry. Právě tyto země však nyní vykazují nižší počet obchodních příležitostí v důsledku stagnující spotřeby a zrušení některých
vládních opatření.

Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko, k průzkumu uvedla: „Pozitivní zprávou je, že méně firem hlásí propouštění, insolvenci, nebo problémy s dostupností financování pro projekty. Na druhé straně se tato pozitiva nijak nepromítají do ekonomického sentimentu manažerů.“

Regionální výsledky

Střední a východní Evropa
Ekonomický výhled ve střední a východní Evropě se již odlepil od pomyslného dna. Počet těch, kdo vidí jasné ekonomické zotavení je stejný, jako počet pesimistů (přibližně 48 procent). Nicméně finanční profesionálové zde očekávají rychlejší zotavení než kdekoliv jinde na světě. Celých 54 procent uvádí, že zotavení nastane
za méně než jeden rok.
Ohledně očekávaných přijmů organizací finanční oddělení hlásí stagnující úroveň.

Afrika
Tento region patří navzdory všemu k těm nejoptimističtějším. 79 procent finančních profesionálů věří, že se podmínky zlepšují. Tento postoj však provází očekávaný pokles příjmů organizací (tento index se zhoršil o 4 procenta ve srovnání s koncem roku 2009) a předpoklad, že zotavení ekonomiky potrvá 2 roky nebo déle.

Asie a Pacifik
V tomto regionu znatelně poklesla důvěra v ekonomiku. Navíc o 13 procent narostl počet těch, kdo předpovídají dlouhé zotavení za 2 nebo více let. Respondenti z Asie a Pacifiku také hlásí pokles vládních stimulů pro investice a vidí riziko inflace. Vyšší provozní náklady, které můžou souviset s inflací, zde nyní hlásí o 12 procent
finančních profesionálů více ve srovnání s posledním čtvrtletím roku 2009.

Západní Evropa
Západní Evropa ve většině indexů ACCA zaostává za zbytkem zkoumaných regionů. Plných 50 procent respondentů uvádí, že se nacházíme na ekonomickém dně a nějakou dobu zde setrváme. Jen 12 procent uvádí, že se ekonomické podmínky zlepšují.

Severní Amerika
Ekonomické indikátory se zde v prvním čtvrtletí 2010 dostaly do pozitivních čísel. 56 procent finančních profesionálů vidí ekonomické zlepšení, jen 43 procent pokles nebo stagnaci. Počet optimistů, co se rychlosti zotavení do 12 měsíců týče, je stejný jako počet pesimistů předpovídajících 24 a více měsíců do plného ekonomického zotavení. Trendy v příjmech organizací jsou v Severní Americe na stabilní úrovni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.