Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Koruna odclonila blízko-východní napětí a proplouvá pod 25,30 EUR/CZK

Vývoj ekonomiky 07.01.2020 | 13:47 0 Komentářů

Česká koruna se díky příznivému globálnímu sentimentu posunula až pod úroveň 25,30 EUR/CZK, což jsou nejsilnější hodnoty od dubna 2018 (25,23). Právě tyto úrovně by měly fungovat jako další přirozená technická bariéra, kterou se investoři mohou v nejbližších týdnech pokusit otestovat.

Co může českou měnu držet zpátky? Teoreticky vyšší napětí na Blízkém východě, které znejišťuje akciové trhy a širší paletu rizikových aktiv. Již včera se ovšem ukázalo, že investoři se zatím nenechají jen tak vystrašit. I když akciové trhy vypadají na řadě míst draze, své poklesy zastavily s tím, jak přestala růst cena ropy. Přenos napětí z Blízkého východu do střední Evropy navíc z podstaty věci nemusí být tak silný – hrozba pro regionální ekonomiky je daleko menší než v případě brexitu nebo globálních obchodních válek. Navíc se zdá, že geopolitické napětí nijak neposílilo americký dolar. Ze střední Evropy startoval odliv zahraničního kapitálu, kterého je v koruně zaparkováno od konce intervencí stále velký objem (odhadem desítky miliard eur). Americký dolar ovšem včera v reakci na rostoucí geopolitické napětí neposílil a naopak euro ocenili sérii lepších podnikatelských nálad (PMI).
Vedle globálního sentimentu mohou proti koruně vystupovat přirozeně také slábnoucí domácí fundamenty. Česká ekonomika za konec roku 2019 pravděpodobně nahlásí další oslabení tempa – ve vleku Německa může růst pouze o 0,3 % mezikvartálně a meziročně tak zpomalit ke 2 %. To by měl investorům připomenout už v tomto týdnu slabší listopadový průmysl. Exportéři navíc vykazovali stále relativně vysoké úrovně zajištění a výraznější pomoc nemůže koruna čekat ani od ČNB.

To vše jsou ale spíše dlouhodobé argumenty, proč by koruna v horizontu šesti měsíců neměla zaznamenat nijak zázračné zisky. Nejsou to ale pravděpodobně dostatečně silné argumenty, proč by se rozjetý měnový pár neměl (pokud to globální sentiment dovolí) pokusit o testování nových technických met (25,23 může být náročnější bariéra a další technickou metou by byly až post-intervenční maxima na 25,12 EUR/CZK).

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.