CZK/€ 25.340 -0,08%

CZK/$ 23.267 -0,42%

CZK/£ 30.156 +0,23%

CZK/CHF 26.005 -0,04%

Text: KOMERČNÍ ČLÁNEK

Foto: NEY spořitelní družstvo

22. 08. 2022

Termínovaný vklad: Nechte své úspory vydělávat

 

Vysoká inflace motivuje ke změně v přístupu ke správě osobních financí. Sice neexistuje univerzální nástroj, jak vytrvalému zdražování čelit, uváženou spotřebou a výběrem šikovných produktů ale můžete svou osobní inflaci úspěšně eliminovat.

Loading 

Vedle spořicích účtů se na výsluní začínají právem drát i termínované vklady. Ty se v době nízkých sazeb dlouho držely v ústraní. „Složitá doba vybízí k aktivnímu přístupu, a to jak z hlediska energií či úvah o spotřebě obecně, tak k nakládání s úsporami,“ říká Lukáš Hartl, předseda představenstva NEY spořitelního družstva, které na termínovaném vkladu při ročním uložení aktuálně nabízí garantované zhodnocení sazbou 7,25 procenta ročně. „Například při vložení 500 tisíc korun tak bude na termínovaném vkladu NEY spořitelního družstva při této sazbě za 12 měsíců činit výnos 30 813 korun. Pokud zůstanete pasivní a necháte peníze ležet ladem, inflaci nejspíše pocítíte v plné míře,“ upozorňuje Lukáš Hartl, předseda představenstva NEY spořitelního družstva.

Vsaďte na garanci a bezpečí

V napjaté době však dejte pozor na „neodolatelně“ výhodné nabídky. Na místě je obezřetnost. Porážet dvoucifernou inflaci standardními investičními nástroji téměř není možné, a proto se v těchto „zázračných“ nabídkách skrývá mnoho rizik a občas i nějaký podvod. Dobré je zachovat chladnou hlavu a sáhnout po prověřených produktech.

Jedním z nich je právě termínovaný vklad. Peníze zhodnocuje garantovanou sazbou po dohodnutou vázací dobu, navíc jsou peníze ze zákona chráněny až do výše ekvivalentu 100 tisíc EUR. Při správě osobních financí má tak zvláště v dnešní době termínovaný vklad nezastupitelnou roli.

Rada na závěr? Pokud máte rezervu, o které víte, že ji nebudete delší dobu potřebovat, ale zároveň ji nechcete z nějakého důvodu investovat, dobrým řešením je „otáčet“ ji na termínovaném vkladu, kde dosáhnete na ještě lepší zhodnocení než na spořicích účtech.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů