CZK/€ 24.515 -0,27%

CZK/$ 24.039 +0,06%

CZK/£ 29.128 -0,13%

CZK/CHF 25.109 -0,14%

Text: KOMERČNÍ ČLÁNEK

Foto: NEY spořitelní družstvo

18. 07. 2022

Termínovaný vklad – bezpečné a jisté zhodnocení vašich úspor

 

V nejisté době vysoké inflace se více než kdy jindy hodí rozumný a bezpečný prostředek k lepšímu zhodnocení volných peněz. A tím může být termínovaný vklad, který patří k oblíbeným spořicím produktům vhodným pro široký okruh zájemců. 

Hodnota volných peněz na běžném bankovním účtu obvykle klesá. A dvojnásob to platí i v současné době, kdy inflace dosahuje dvouciferných procentuálních hodnot. Spousta lidí proto dnes logicky hledá různé příležitosti, kam se ziskem a přijatelným rizikem uložit peníze. Jednou z možností je termínovaný vklad – základní finanční produkt, který dokáže s minimálním rizikem ztráty zhodnotit vložené peníze.

Velkou výhodou termínovaných vkladů je dobrá dostupnost pro širokou škálu zájemců. Volné peníze si takto mohou uložit nejen drobní klienti – třeba domácnost s pár desítkami tisíc volných korun – ale i zkušenější investoři s částkami o řád nebo dva vyššími.

Velkou přidanou hodnotou termínovaných vkladů je bezpečnost vkladu – úroková sazba je obvykle garantována po celou sjednanou dobu trvání. Proto přesně víte, o jakou částku se vám vložené peníze zhodnotí. Podobně jako vklady na běžných účtech jsou i termínované vklady pojištěné do výše 100 000 eur.

Termínovaný vklad nabízí dobré úročení

Na rozdíl od běžného spořicího účtu nabízí termínované vklady lepší zhodnocení. Peníze ale musíte mít v termínovaném vkladu uložené po celou smluvenou dobu. Ta může být různě dlouhá, například NEY spořitelní družstvo nabízí termínované vklady s délkou od 3 měsíců do 10 let.

Úročení termínovaného vkladu se obvykle odvíjí od jeho délky a výše vložené částky. Pokud si například u NEY spořitelního družstva uložíte částku ve výši minimálně 20 000 korun na jeden rok, můžete se dostat v červenci s bonusovou akcí plus 1% až na roční úrokovou sazbu 7,25 %. Úroková sazba je samozřejmě garantována po celou dobu trvání vkladu. „Díky nízké minimální částce může termínovaný vklad využívat téměř kdokoli, kdo má volné finanční prostředky a chce je zhodnotit. Nejlepší zhodnocení nabízíme na vkladech s dobou spoření jeden rok, velmi dobře se ale u nás zhodnotí i půlroční termínovaný vklad,“ popisuje výhody tohoto typu investice Lukáš Hartl, předseda představenstva NEY spořitelního družstva.

Termínovaný vklad můžete případně ukončit předčasně, připravte se ale na to, že v takovém případě přijdete o zhodnocení, nejspíš budete muset uhradit poplatek a sníží se vám také výnos.

Pro koho je termínovaný vklad vhodný

Termínovaný vklad je bezpečný a ze zákona pojištěný. Jedná se tedy o ideální nástroj pro konzervativní investory, kteří nechtějí nést vyšší riziko poklesu hodnoty investice a své volné peníze investovat třeba do akcií. Termínovaných vkladů ale mohou využívat i zkušenější investoři jako konzervativní složku svého portfolia.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz