CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

Text: KOMERČNÍ ČLÁNEK

Foto: NEY spořitelní družstvo

20. 03. 2023

Termínované vklady jsou součástí rodinných financí, Duální vklad pomůže eliminovat inflační dopady

 

Všudypřítomné zdražování se významně propisuje do finančního chování českých střadatelů, respektive do jejich schopnosti spořit a budovat si finanční rezervy. Pro řadu domácností tak vyvstává otázka, jak se nyní k rodinnému rozpočtu a vůbec ke spoření postavit.

Loading



 

Větší výdaje nutí domácnosti jinak přemýšlet nad rodinnými financemi. Podle průzkumu Banky Creditas přibližně pětina lidí změnila způsob, jak nakládá s úsporami, zhruba 11 % začalo více využívat spořicí účty a termínované vklady. „Vysvětlení je nasnadě, dramatické zdražování nenabízí tolik prostoru pro přebytky na běžných účtech, díky kterým se daří pokrývat i menší měsíční výkyvy. Pohotovostní rezerva, která je navíc zhodnocována, tak ještě více nabývá na významu. Díky atraktivním sazbám se spořicí účty a termínované vklady dostaly do popředí zájmu mnohých klientů,“ vysvětluje Lukáš Hartl, předseda představenstva NEY spořitelního družstva, které aktuálně nabízí u termínovaného vkladu na 6 měsíců sazbu 7 % p. a. V únoru pak záložna na trh přinesla nový produkt, jímž je kombinace termínovaného vkladu s dalším členským vkladem, kdy klienti mohou na svém vkladu garantovaně vydělat až 10,8 % ročně.

Termínovaný vklad představuje jakousi kotvu, na kterou si klienti mohou navázat další členský vklad v určité procentuální výši. Pokud standardní 10procentní vklad, který se váže ke každému termínovanému vkladu, navýší, mohou své peníze zhodnotit mnohem více. Výše tohoto vkladu nyní dosahuje maximálně 50 procent z obnosu vloženého na termínovaný vklad a při takovém podílu klient obdrží na termínovaném vkladu úrokovou sazbu 10,8 procenta za rok,“ dodává Lukáš Hartl.

Krok za krokem aneb Když jsou rezervy problém

Vedle pohotovostní rezervy je důležité myslet i na vzdálenější budoucnost a mít vedle krátkodobé rezervy i tu střednědobou a dlouhodobou. Řadě lidí však nyní mnoho nezbývá, o nějakém dlouhodobém finančním plánu nemůže být řeč. Podle výše uvedeného průzkumu zhruba třetina domácností nespoří vůbec. Dalších 13 % uvádí, že nejenže nespoří, ale dokonce musí kvůli pokrytí výdajů sahat do rezerv. Téměř 25 % lidí spoří či investuje o něco méně než dřív, 23 % stejně jako dřív a jen 4 % spoří více.

„Samozřejmě je důležité mít všechny tři druhy rezerv. Když je ale v současnosti rodinný rozpočet z důvodu inflace a cen energií více napjatý, je určitě extrémně důležité mít dostatečnou krátkodobou rezervu – ve výši tří až šesti měsíčních příjmů domácnosti,“ doporučuje Pavel Čihák, marketingový ředitel NEY spořitelního družstva, s tím, že jakmile tuto hranici krátkodobá rezerva atakuje, nabízí se další krok. Tím je přesun právě na termínovaný vklad. Zpočátku je možné zkusit třeba vklad na půl roku, následně doby uložení vkladu prodlužovat. „Postupem času se tak střadatelé dostanou přesouváním přes střednědobé rezervy až k těm dlouhodobějším, kdy už mohou volit z dynamičtějších finančních nástrojů. Někdy zkrátka není jiná cesta, nezbývá opravdu nic než pouhá trpělivost a nepolevit,“ dodává Čihák.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz