CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

Text: KOMERČNÍ ČLÁNEK

Foto: NEY spořitelní družstvo

23. 05. 2022

Spořitelní družstva zhodnotí peníze a nabízejí podobné služby jako banky

 

Spořitelní družstva jsou tu s námi s přestávkami už více než sto let. V současnosti jde o moderní a respektované finanční instituce, které poskytují zajímavé spořicí a úvěrové produkty. Pro běžnou domácnost mohou spořicí družstva dobře doplňovat služby běžných bank. Nenáročným klientům mohou banku dokonce nahradit.

Loading



 

První spořitelní družstva nebo také kampeličky, jak si jim dříve říkávalo, začala v Česku vznikat už někdy na konci 19. století. Jejich vývoj byl poměrně turbulentní. Velkou popularitu si tyto finanční instituce zaměřené hlavně na menší klienty z řad domácností a drobných živnostníků užívaly zejména v období první republiky. Naopak po roce 1948 byly všechny kampeličky postupně zrušeny.

Další rozvoj spořitelních družstev nastal v devadesátých letech 20. století, kdy jich postupně vzniklo více než 120. V tomto období se ale projevil také nedostatek smysluplné regulace a kvalitních pravidel fungování finančních institucí a většina tehdejších kampeliček svou činnost následně ukončila.

Dnes jsme ovšem o dvacet let dále. Na českém trhu nyní působí celkem šest spořitelních a úvěrových družstev. Jedná se o menší, ale respektované finanční instituce, které jsou pod stejným dohledem České národní banky jako běžné bankovní domy. Na vklady u spořitelních družstev se podobně jako u bank vztahuje zákonné pojištění do výše 100 000 EUR.

Vklady a úvěry

Co se týče poskytování finančních služeb, družstevní záložny mohou přijímat vklady a poskytovat úvěry. Ty však musejí být na rozdíl od bankovních úvěrů vždy kryté realitní zástavou. Banky mohou rovněž nabízet investice, pojišťovací produkty nebo třeba služby spojené s bankovní identitou.

Menší rozsah služeb se kampeličky snaží klientům vynahradit, bankám proto konkurují především vyšší úrokovou sazbou na vkladových produktech. Například NEY spořitelní družstvo nyní nabízí spořicí účet s roční úrokovou sazbou od 5,0 % a termínované vklady s úrokem až 5, 5 % ročně. „Obliba spořitelních družstev roste zvláště v tomto období vysoké inflace, kdy lidé hledají alternativy k běžným bankovním produktům. Spořitelní družstva poskytují kvalitní služby a představují dobrou alternativu k bankovním domům,“ uvádí Lukáš Hartl, předseda představenstva NEY spořitelního družstva.

Osobní konto i spořicí účet

V praxi se provoz běžného účtu ve spořitelním družstvu od toho v bance nijak zásadně neliší. I ve spořitelním družstvu máte přístup k internetovému bankovnictví a můžete zde sledovat zhodnocení vašich vkladů nebo třeba zadávat příkazy k úhradě. Spořitelní družstvo má většinou také svůj bankovní kód – platby tedy fungují stejným způsobem, na jaký jste zvyklí z banky.

Je jasné, že primárním účelem spořitelních družstev je především zhodnocování peněz. Spořicí účty a termínované vklady v kampeličkách nabízejí slušné zhodnocení při nízkém investičním riziku. Jsou tedy vhodné převážně pro konzervativní investory. Přesto je možné osobní účet ve spořitelním družstvu používat stejně jako účet v bance. Navíc se dá očekávat, že spořitelní družstva – a NEY spořitelní družstvo není výjimkou – budou nabízené finanční služby dále rozšiřovat a jejich nabídka se bankám ještě více přiblíží.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz