CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

Text: KOMERČNÍ ČLÁNEK

Foto: NEY spořitelní družstvo

23. 02. 2023

Když není čas ani prostředky na hrdinství. Jistý výnos i pojištění nabízí termínované vklady

 

Extrémní inflace a s ní spojený růst úrokových sazeb, energetická krize i pokračující ruská agrese na Ukrajině. To vše stojí za změnou našeho chování v některých oblastech – spoření, resp. zájem o investice a zhodnocování volných prostředků je jednou z nich.  V turbulentní době se velká část českých střadatelů uchyluje ke konzervativním produktům, velký zájem projevili loni kupříkladu o spořicí účty a hlavně termínované vklady. A není se co divit, výhody, kterých si je čím dál více střadatelů vědomo, jsou zřejmé.

Loading 

Z dat Banky CREDITAS o reálných finančních tocích a z výzkumu Instant Research IPSOS vyplývá, že zhruba pětina lidí změnila způsob, jak nakládá s úsporami. Zhruba 11 % začalo preferovat spořicí účty a zvláště termínované vklady. U 4 % lidí, nepřekvapivě z řad movitějších klientů, nastal posun směrem k fyzickým aktivům, které také nabízejí určitou míru „jistoty“ – v hledáčku těchto investorů se tak častěji začaly objevovat nemovitosti či umění. Na druhou stranu pouze 5 % začalo upřednostňovat fondy či akcie.

„Zájem o spořicí účty a termínované vklady je pochopitelný. Podílové fondy či jiné rizikovější investice sice slibují potenciál vysokých zisků, na druhou stranu ale s výší potenciálu se zvyšuje riziko, že  investice prodělá,“ říká Pavel Číhák, ředitel marketingu NEY spořitelního družstva. Termínované vklady přitom nabízí garantovaný výnos a vklad je samozřejmě pojištěn.

„Vzhledem k tomu, že úroky nejvýnosnějších termínovaných vkladů se přehouply přes 6 procent, představují velkou konkurenci právě rizikovějším investicím, které sice také obdobné výnosy nabízejí však bez jakékoliv garance a na delším horizontu,“ uvádí Lukáš Hartl, předseda představenstva, s tím, že vklad u NEY spořitelního družstva na 6 měsíců nabízí zhodnocení už dokonce 7 % p. a.

Na termínovaný vklad jako je možné pohlížet nejen jako na produkt vhodný pro konzervativně smýšlející investory, ideální je také pro ty, kteří potřebují rozložit riziko a své investice diverzifikovat.

Patří ještě dodat, že krátkodobě nelze současnou inflaci porazit, ovšem jak vidíme, na trhu existují garantované produkty, které dokáží její dopady vcelku slušně eliminovat,“ dodává Hartl.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz