CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

Text: KOMERČNÍ ČLÁNEK

Foto: NEY spořitelní družstvo

30. 05. 2022

Co je lepší, spořicí účet, nebo termínovaný vklad?

 

Termínovaný vklad a spořicí účet jsou tradičními nástroji konzervativních investorů ke zhodnocování peněz s minimálním investičním rizikem. Letos vám navíc vydělají více peněz než dříve. Jak přesně se tyto produkty liší a jaký nabízejí výnos? Podívejte se.

Loading



 

Na současnou dobu se bude časem vzpomínat jako na období pádivé inflace, kdy její míra udávaná v procentech dosahuje dvouciferných hodnot. Není proto divu, že lidé nyní hledají nejrůznější možnosti, jak své úspory před ztrátou hodnoty ochránit, a začínají více využívat spořicí účty. Ty navíc letos konečně začínají nabízet zajímavé zhodnocení.

Spořicí účet je spolu s termínovaným vkladem ideálním nástrojem pro konzervativní investory, jimž nabídne dobré zhodnocení vkladu s velmi nízkým investičním rizikem. Ovšem i běžným investorům mohou být tyto produkty užitečné právě jako konzervativní složka jejich portfolia.

Spořicí účet – lépe úročené peníze, které však máte po ruce

Spořicí účet, který můžete provozovat k účtu běžnému, nabízí téměř každá banka nebo spořitelní družstvo. Oproti běžnému účtu je lépe úročený, obvykle jsou zde ale nějaká omezení – nedostanete k němu platební kartu, nelze u něj nastavit inkaso a podobně. Na spořicí účet vám mohou chodit peníze, počet účtů pro odchozí platby ale někdy může být omezen. I tak však platí, že peníze ze spořicího účtu můžete kdykoli vybrat.

Omezení spořicích účtů bohatě vynahrazuje lepší zhodnocování uložených peněz. Úroky na spořicích účtech letos rostou a dostávají se už i okolo 5 % ročně. Například NEY spořitelní družstvo  navýšilo aktuálně úročení svého spořicího účtu na 5 % p. a. „Depozitní produkty jsou nyní v kurzu víc než kdy jindy, lidé se prostě snaží alespoň částečně ochránit své úspory před stoupající inflací. Dlouhodobě nejoblíbenější formou spoření je termínovaný vklad, mladší generace má ale raději peníze více po ruce, a proto volí právě spořicí účet,“ popisuje situaci na trhu Lukáš Hartl, předseda představenstva NEY spořitelního družstva.

Termínovaný vklad – když máte volné peníze a ihned je nepotřebujete

Oproti spořicímu účtu nabízejí termínované vklady ještě o něco lepší zhodnocení. Peníze však musíte mít v termínovaném vkladu uložené po celou smluvenou dobu. Termínovaný vklad se tedy hodí hlavně v případě, že máte nějaké volné peníze, o nichž víte, že je nějakou dobu – třeba půl roku – nebudete potřebovat.

Úročení termínovaného vkladu se obvykle odvíjí od jeho délky a výše vložené částky. Pokud si například u NEY spořitelního družstva uložíte částku ve výši do 500 000 Kč na půl roku, můžete se dostat na úrokovou sazbu až 5,5 % p. a. Důležité je také vědět, zda se po uplynutí sjednané doby trvání vklad automaticky prodlužuje (takzvaný revolvingový termínovaný vklad), nebo zda vám budou peníze včetně úroků vyplaceny.

Termínovaný vklad můžete případně ukončit i předčasně, připravte se ale na to, že v takovém případě přijdete o zhodnocení a nejspíš budete muset uhradit nějaký poplatek. Termínovaný vklad je zkrátka dobrý spořící nástroj pro krátkodobou investici volných peněz s minimálním rizikem. Doba uložení peněz navíc nemusí být dlouhá. Například NEY spořitelní družstvo nejlépe úročí vklady s trváním 6 měsíců.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz