CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

25. 06. 2014

0 komentářů

Investorská veřejnost má z akcií stále obavu

 


 

Studie ukazuje, že respondenti, kteří se průzkumu účastnili, ukládají 44 procent svého investičního rozpočtu do nízkorizikových aktiv. Těmi jsou v tomto případě nástroje peněžního trhu a hotovost. Zbylých 56 procent investičního rozpočtu je rozprostřeno do širokého množství investičních kategorií.

Graf č. 1: Procentuální alokace kapitálu v globálním měřítku měsíčně v květnu 2014 (Zdroj: State Street Corporation, Colosseum, a.s.)
clipboard087

Podle deníku New York Times to znamená, že investoři mají stále obavu z akcií.

Analýza alokace kapitálu od společnosti Investment Company Institute, která brala v úvahu akcie, dluhopisy a nástroje peněžního trhu, ukázala největší podíl investovaného kapitálu v akciích. Procentuální množství investovaného kapitálu do akcií dosáhl úrovně, která byla na začátku roku 2008, tedy před finanční krizí. Naproti tomu cena akcií byla v tu dobu nižší o 25 procent proti současnosti. Alokace do dluhopisů je vyšší oproti předkrizové úrovni na úkor alokace do peněžních fondů, což je logický důsledek téměř nulových úrokových sazeb v ekonomice.

Graf č. 2: Investiční kategorie jako podíl na celkových aktivech podílových fondů (Zdroj: Thomson Reuters Datastream, Horan Capital Advisors)
clipboard088Následující graf ukazuje procentuální podíl aktiv umístěných v peněžním trhu z celkového množství aktiv podílových fondů. Poměr je v posledních deseti letech nejnižší a dosahuje úrovně až z poloviny roku 1990.

REKLAMA

Graf č. 3: Poměr alokace do peněžních fondů proti alokaci do všech podílových fondů v procentech a index S&P 500 (Zdroj: Thomson Reuters Datastream, Horan Capital Advisors)
clipboard089

Podobný výzkum časopisu Forbes v dubnu ukázal tento podíl 17,4 procenta, což je pod dlouhodobým průměrem v úrovni 24 procent.

Za růstem cen akcií stojí letos do značné míry samotné americké společnosti, které učinily v minulém čtvrtletí téměř rekordní odkup vlastních akcií v objemu 160 miliard. Firmy si podle analytiků nakupují vlastní akcie před statistikami, aby si zlepšily hospodářské výsledky – především zisk na akcii (EPS). Zvedá se jim ale celkové i čisté zadlužení. Celkový i čistý objem korporátního dluhu se dostal na historická maxima. Celková výše dluhů je o 35 procent výše, než tomu bylo v roce 2008 před vypuknutím krize.

Graf č. 4: Kvartální nákupy vlastních akcií společnostmi na indexu S&P 500 v miliardách amerických dolarů. (Zdroj: CapitalQ)
clipboard090Graf č. 5: Objem akcií v miliardách dolarů nakoupený jednotlivými společnostmi v prvním čtvrtletí letošního roku (Zdroj: CapitalQ)
clipboard091Autor: Petr Habiger, analytik Colosseum, a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Generační rozdíly v investování. Více než 30 % mladých lidí si aktivně spoří na důchod už teď

Každá generace je definována vlastní perspektivou, která vznikla v důsledku generačního historického kontextu a společenských vlivů. Pokud jde o peníze a investice, každá z nich má své zakořeněné investiční postoje, které reflektují ekonomické podmínky, technologický pokrok a celkovou kulturní vyspělost dané doby. Podívejte se blíže na investiční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *