Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Zámořské indexy ztrácí

01.04.2015 | 20:25 0 Komentářů

Zatímco americké akciové trhy úspěšně završily devátý kvartální růst v řadě, start do toho nového probíhá v umírněném tónu, když aktuálně přední indexy zůstávají v červených číslech. Širší S&P500 ztrácí 0,6%, technologický Nasdaq pak odepisuje 0,8% a opět se tak vzdaluje historickému maximu z r. 2000 (5048b.).

Děje se tak v návaznosti na slabší než očekávaná data z trhu práce ohledně počtu nově vytvořených pracovních míst (ostře sledován bude ale především kompletní páteční report), stejně tak hodnota ISM indexu se snížila na nejnižší hodnotu od května r. 2013 indikujicí pokračující zpomalení tempa expanze ve výrobním sektoru. Na druhé straně prozatím pokračují slova ze strany členů Fedu ve prospěch blížícího se zvyšování úrokových sazeb.

V rámci indexu S&P500 se dnes nejvíce daří sektoru telekomunikačních služeb (+0,6%) a energiím (+0,4%) v návaznosti na prudký vzestup ceny ropy (+5%). Naopak silně zaostává sektor zdravotní péče, který odepisuje silných 1,8% při poklesu především farmaceutických a biotechnologických společností. Nutno podotknout, že Nasdaq Biotech index zpevnil od začátku r.2013 o 147%!

Mezi S&P500 vítězi dnes figuruje těžař drahých kovů na pozadí jejich růstu – Newmont Mining (NEM), který přidává 4,5% a ropný producent Newfield Exploration (NFX), v popředí se po výsledcích drží i agrogigant Monsanto (MON), naopak na chvostu se ztrátou 6,3% se pohybuje spol. Macerich (MAC) poté, co provozovatel nákupních center zamítnul nepřátelskou nabídku převzetí ze strany většího konkurenta Simon Property v objemu 23,2 mld. USD.

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.