CZK/€ 24.695 +0,20%

CZK/$ 23.468 +0,20%

CZK/£ 29.144 +0,12%

CZK/CHF 24.060 +2,32%

25. 02. 2022

0 komentářů

Volkswagen v rámci IPO Porsche plánuje nabídnout pouze akcie bez hlasovacích práv

  

Koncern Volkswagen plánuje uvést akcie vlastní divize Porsche na burzu. Veřejnosti však nabídne jen čtvrtinu z celkového počtu akcií bez hlasovacích práv. Celková hodnota IPO je odhadovaná na přibližně 20 mld. EUR.

Největší evropská automobilka Volkswagen a její majoritní akcionář Porsche Automobil Holding SE v tomto týdnu potvrdili, že se nacházejí v pokročilé fázi jednání o uvedení části akcií na burzu nejvíce profitabilní divize společnosti Volkswagen. Tento akt by mohl zvýšit tržní hodnotu společnosti Volkswagen a pomoci automobilce k elektromobilové transformaci. IPO by mohlo samotné Porsche podle FInancial Times ocenit až na 90 mld. EUR

Volkswagen včera večer upřesnil dataily potenciálního vstupu Porsche na burzu. Akcie Porsche budou rovnoměrně emitovány ve dvou třídách – preferenční (bez hlasovacího práva) a kmenové (s hlasovacím právem). Investorům však bude zpřístupněna k obchodování na kapitálovém trhu maximálně pouze čtvrtina preferenčních akcií (to znamená free float ve výši 12,5 %). Čtvrtinu preferenčních akcií má nabýt společnost Porsche Automobil Holding, která rovněž koupí 25 % akcií s hlasovacím právem.

Volkswagen v případě úspěšného IPO navrhne výplatu mimořádné dividendy sahající až do výše 49 % vybrané částky, což by rodinám Porsche a Piech pomohlo financovat akvizici přímého podílu v podniku, jež býval rodinou tradicí.

K zalistování akcií Porsche dojde podle finančního ředitel VW Arno Antlitze nejdříve ve čtvrtém kvartálu letošního roku.

REKLAMA

Kmenové akcie Volkswagen s tickerem VOW rostou na frankfurtské burze o 1,9 %, preferenční akcie s tickerem VOW3 zaznamenávají růst o 2,1 %. S akciemi Volskwagen je možno obchodovat také na burze RM-SYSTÉM pod tickerem BAAVOLAG.

 
Zdroj : Bloomberg, Financial Times

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.