CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

02. 03. 2022

0 komentářů

Rakouská Raiffeisen Bank International pozastavuje výplatu dividendy. Odejít z Ruska prý nehodlá

  

Raiffeisen Bank International se sídlem ve Vídni odsunula výplatu dividendy za uplynulý rok kvůli probíhající válce. Jakou část dividendy vyplatí společnost projedná, až se situace uklidní. Její akcie ztratily za poslední měsíc přes 50 % své hodnoty, avšak odchod z Ruska nechystá.

Rakouská Raiffeisen Bank International zastavila výplatu dividendy 1,15 EUR na akcii za rok 2021 kvůli válce na Ukrajině a uvedla, že odchod z Ruska neplánuje. Banka se sídlem ve Vídni chystá rozhodnutí o tom, jak velkou část loňského zisku akcionářům vyplatí „jakmile současný kritický geopolitický vývoj ustoupí,“ uvedla banka ve svém prohlášení.

CEO Johan Strobl v úterní prezentaci pro investory uvedl, že banka pozastavila v Rusku a na Ukrajině poskytování nových úvěrů, ačkoliv může, pokud bude třeba, získat přístup k likviditě v tamních rublech, což ji nejspíše umožní dále v Rusku operovat. Banka uvedla, že vyčlenila 25 mil. EUR na geopolitické riziko na Ukrajině a 20 mil. EUR v souvislosti se sankcemi ve 4Q. Raiffeisen Bank International uvedla, že její jednotky v Rusku a na Ukrajině nejsou financované rakouskou matkou ve Vídni.

V Rusku má Raiffeisen Bank International dle Bloombergu úvěry za přibližně 11,6 mld. EUR, což představuje 11 % z jejich celkové hodnoty. Rusko jí přináší přibližně 30 % zisku před zdaněním.

Akcie Raiffeisen Bank International za uplynulý měsíc ztratily přes 50 % své hodnoty. Expozici v Rusku má italská UniCredit nebo francouzská Société Générale. O působení evropských bank v Rusku jsme informovali zde.

REKLAMA

Dceřinou společností rakouské skupiny Raiffeisen Bank International je také česká Raiffeisenbank, která je však samostatným subjektem pod regulací ČNB.

Akcie Raiffeisen Bank International (RBI) na vídeňské burze klesají o 0,83 % na 13,07 EUR. Pod tickerem RAW se obchodují také na německé Xetře, pod tickerem BAARBI na pražské burze.
Zdroj : Bloomberg

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.