CZK/€ 24.740 -0,75%

CZK/$ 23.825 -0,54%

CZK/£ 29.064 -0,56%

CZK/CHF 23.823 -0,84%

21. 03. 2022

0 komentářů

Makroekonomický výhled: Spotřebitelská důvěra (ČR, eurozóna), měnová zásoba M3 (eurozóna)

  

V nynějším týdnu se dozvíme data o spotřebitelské a podnikatelské důvěře v ČR. Budou také zveřejněna čísla z amerického trhu práce, který by měl za pokračujících současných podmínek zůstat silný. V pátek bude zveřejněn vývoj měnové zásoby M3 v eurozóně za leden.

Předseda Fedu Jerome Powell minulý týden ve středu oznámil zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů a signalizoval tak své odhodlání kontrolovat inflaci, která momentálně nevykazuje žádné známky zpomalení.

Dnes v 8 hodin dopoledne se zveřejnila čísla o vývoji výrobních cen PPI v Německu. Index cen výrobců se meziročně zvýšil z 25 % na 26,2 %, avšak meziměsíčně klesl na 1,4 % z předešlých 2,2 %. Jak si v lednu stálo saldo Evropské centrální banky spolu s indexem žádostí o hypotéky MBA v USA k 18. březnu se dozvíme v úterý.

Prodeje nových domů vykazují na území USA stále rostoucí tendenci. Analytici očekávají, že v únoru se prodá 810 tis. domů ve srovnání s lednem, kde se jich prodalo 801 tis. V evropském regionu se uveřejní data o spotřebitelské důvěře, která by dle předběžných dat měla v březnu skončit na hodnotě -12,9 b., ve srovnání s -8,8 b. v minulém období. Oba ukazatele se dozvíme ve středu.

Ve čtvrtek v 9 hodin dopoledne bude na programu vývoj podnikatelské a spotřebitelské důvěry v ČR spolu s údaji z amerického trhu práce, které se dozvíme odpoledne. Co se týče nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, očekává se nejspíše kolísání okolo současných historicky nejnižších hodnot. Ve střednědobém výhledu za předpokladu pokračujícího boje proti inflaci a ekonomického růstu by měl trh práce zůstat silný. V týdnu končícím 19. březnem by měly nové žádosti poklesnout na 210 tis. z původních 214 tis. Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti by k 12. březnu rovněž měly poklesnout z 1419 tis. na 1400 tis.

REKLAMA

V pátek bude zveřejněn vývoj indexu německého podnikatelského klimatu IFO za březen. Očekává se další pokles tohoto indexu z 98,9 b. na 94,2 b. Index IFO očekávání by měl rovněž poklesnout z 99,2 b. na 92 b. Dopoledne se také dočkáme oznámení meziročních dat o únorovém vývoji měnové zásoby M3 v eurozóně, kde se očekává zpomalený růst o 6,3 %.
Zdroj : Bloomberg

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.