CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

01. 08. 2022

0 komentářů

Makroekonomický výhled pro tento týden: Zasedání ČNB (ČR), data trhu práce (USA)

  

Z makroekonomických údajů bude tento týden sledované první zasedání rady ČNB v novém složení ve čtvrtek a report z amerického trhu práce v pátek.

Dnes dopoledne byla uvedena data indexu nákupních manažerů PMI za červenec, a to z ČR, Německa i eurozóny. Později se k nim připojí i data PMI z USA. V České republice index nákupních manažerů PMI klesl na 46,8 b. z předešlých 49,0 b. při očekávání 47,5 b. Z Německa jsme se také dozvěděli data maloobchodních tržeb, které meziročně klesly o 9,8 % při očekávání poklesu o 8,3 %.

úterý se v americkém regionu zveřejní počet pracovních pozic JOLTs. Z předešlých 11 254 tis. se očekává 11 000 tis.

Ve středu budou následovat PMI indexy nákupních manažerů kompozitní a ve službách ze všech námi sledovaných regionů. Z USA pak index žádostí o hypotéky MBA a objednávky dlouhodobé spotřeby za červen, kde se očekává nárůst 1,9 %. Z USA se tento den rovněž dozvíme pohyb průmyslových objednávek za červen, očekává se 1% růst. Sledované budou v americkém regionu také změny zásob surové ropy a zásob benzínu podle EIA.

Jaká se vyvíjí průmyslová výroba v Německu se zveřejní ve čtvrtek ráno.  Následně Česká národní banka stanoví repo sazbu ČR, přičemž konsenzus analytiků Bloomberg je zvýšení o 25 bazických bodů ze současných 7 %. Sedm analytiků oslovených agenturou Reuters také očekává 7,25 %, nicméně dalších 8 analytiků se přiklání ke scénáři nezměněné repo sazby na 7 %. Bankovní rada, která zasedá poprvé po personální obměně, bude mít k dispozici novou makroekonomickou prognózu.  V USA se tento den očekávají data nových a pokračujících žádostí o podporu nezaměstnanosti.

Pátek přinese česká data o maloobchodních tržbách bez automobilů, kde se očekává pokles 7,5 %, obchodní bilanci v národním pojetí a průmyslovou výrobu.

REKLAMA

V pátek se bude sledovat také report z amerického trhu práce. Změnu pracovních míst mimo zemědělství očekávají analytici na 250 tis. z předchozích 372 tis. U průměrné hodinové mzdy se očekává růst o 4,9 %. Míra nezaměstnanosti se pak dle očekávání nezmění a zůstane na 3,6 %.

 
Zdroj : Bloomberg

Marek Chudoba
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.