CZK/€ 23.825 +0,02%

CZK/$ 21.929 +0,29%

CZK/£ 27.111 +0,08%

CZK/CHF 23.784 -0,12%

12. 04. 2022

0 komentářů

Inflace v USA dosáhla v březnu 8,5 %, nejvíce rostly ceny energií a jídla

  

Americký index spotřebitelských cen rostl v březnu nejrychleji od roku 1981, konkrétně tempem 8,5 % v porovnání s loňským březnem. Tahouny inflace byly ceny energií a jídla ovlivněné ruskou invazí na Ukrajinu.

Meziroční nárůst CPI za březen činil 8,5 %, tedy mírně nad očekávání analytiků Wall Street ve výši 8,4 %. Na meziměsíční bázi index spotřebitelských cen vzrostl nejvíce od září 2005 a to o výrazných 1,2 %. Ve srovnání s únorovým nárůstem 0,8 % tak tempo dále akceleruje.

Inflaci táhnou nahoru především ceny energií a jídla. Jádrový CPI, očištěný o tyto dvě položky, totiž v březnu rostl o 0,3 %, nejpomaleji od loňského září. Tento fakt vyvolal rally na trzích s bondy, jelikož tradeři vsází na to, že Fed by nemusel utahovat měnovou politiku tak výrazně, jak bylo původně očekáváno. Svá očekávání, kam až Fed letos úrokové sazby zvýší, snížili z předchozích 2,59 % o 0,1 procentního bodu.

Co se týká inflačních očekávání, průzkum Fedu odhalil, že americké domácnosti se připravují na další růst nákladů. Během příštího roku očekávají spotřebitelé inflaci atakující 6,6 %, oproti předchozímu období se tak očekávání zvýšilo o 0,6 procentního bodu. Očekávání inflace v horizontu tří let setrvala na stále vysokých 3,7 %.

Od Fedu se na příštím zasedání v květnu očekává zvýšení základní úrokové sazby o půl procentního bodu, zatímco v březnu sazbu zvýšil pouze o čtvrtinu. Jeho záměrem je posunutí sazby na neutrální úroveň, která nestimuluje a ani neomezuje ekonomický růst.

Kromě zvyšování úrokových sazeb Fed nedávno oznámil, že je připraven rozpouštět vlastní rozvahu, která od období poslední finanční krize nabobtnala na současných téměř 9 bilionů dolarů. Začít by měl již v květnu tempem 95 miliard dolarů měsíčně.

REKLAMA

 
Zdroj : Financial Times

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *