CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

11. 07. 2022

0 komentářů

Index Dow Jones se pohybuje v červených úrovních.

  

Index Dow Jones -0,38 % na 31218,89 b.
S&P 500 -1,03 % na 3859,26 b.
Nasdaq Composite -1,9 % na 11414,81 b.

V pondělní seanci procházejí US indexy korekcí a index Dow Jones ztrácí 0,38% a širší index S&P 500 se také pohybuje ve ztrátě slabší o 1,03%. Investoři pozitivně vnímají  zprávu ministerstva práce USA, která ukázala, že za měsíc červen přibylo mnohem více  nových pracovních pozic  než analytici očekávali. Tato situace podle analytiků dává FEDu možnost na agresivnější zvýšení úrokových sazeb  o dalších  75 bb.  Červnová zpráva o zaměstnanosti tak naznačuje, že ekonomika USA  není na pokraji recese a prozatím ani v přehřátém stavu, což dává FEDu více možností pro řešení vysoké inflace. Investoři jsou tak stále v nejistotě, což přináší volatilnější vývoj a investoři se v prostředí rostoucích rizik ze stoupající inflace a hrozící recese snaží správně nqsměrovat na budoucí trajektorii úrokových sazeb.  Tento stav je doprovázen dnes posilujícím dolarem, který na páru s eurem dnes silně zpevňuje o 1% tj. 1,0080 USD/EUR.  

V centru zájmu investorů je také lehká ropa WTI, která na silnější dolar reaguje poklesem o cca 1,2% a dostává se tak k úrovni 103,5 USD/barel. Tato situace nehraje do karet akciím těžařských společností v sektoru těžby černého zlata a tak akcie známého těžaře APA ( APA ) klesají o cca 3,2% a hned v závěsu jsou akcie Occidentalu Petroleun ( OXY ), které ztrácí cca 2,6%. Do červených čísel si dnes sahají také akcie Marathonu Oil ( MRO ), jež na své tržní hodnotě ztrácí více než 2,9%. Nedaří se také akciím světově obchodované společnosti Exxon Mobil ( XOM ), které se přetočily do červených a ztrácí cca 1,5%. Citelnější ztrátou prochází akcie společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie klesají o více než 6%. Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumbergeru ( SLB ), které ztrácí na své tržní hodnotě cca 3% a podobně jsou na tom akcie konkurenta Halliburtonu ( HAL ), které si odepisují cca 1,6% a do této skupiny patří také akcie Chevronu ( CVX ) se ztrátou cca 1,5%.

Silnější dolar nevyhovuje také žlutému kovu, který ztrácí 0,36% a zlato se tak dostává k technické úrovni 1 736 USD/Troy. unci. Tato situace nehraje do karet akciím v těžařském sektoru zlata a tak největší kanadská společnost Barrick Gold ( GOLD ) ztrácí na své tržní hodnotě více než 1,2% a také konkurenční společnost Newmont ( NEM ) se pohybuje s menší ztrátou cca 0,7%. Za zmínku stojí také akcie známého těžaře Eldorado Gold ( EGO ) se ztrátou cca 1,9%.

Za pozornost stojí dnes akcie sociální sítě Twitteru ( TWTR ), kde Elon Musk již v pátek informoval, že stahuje svůj zájem  na koupi společnosti Twitter v celkové hodnotě 44 mld. USD. , protože podle něho společnost sociálních sítí porušila řadu ustanovení  rámci plánované dohody. Společnost Twitter oznámila, že podá na Muska žalobu v níž bude požadovat dodržení domluvené transakce.  V tomto střetu proti sobě bude stát několik advokátních kanceláří. Twitter si dle The Wall Street Journal najal advokátní kancelář Wachtell, Lipton, Rosen & Katz, zatímco Elon Musk využívá služeb Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom LLP. Akcie Twitteru ( TWTR ) v reakci na to klesají o více než 8,6%.

V kladných číslech dnes celkovému poklesu vzdorují akcie farmaceutické společnosti Abbvie ( ABBV ), které přidávají na své tržní hodnotě cca 1% a též konkurenční akcie farmaceutické společnosti Merck&Company ( MRK ) posilují o 1,8%. Za povšimnutí stojí  také akcie výrobce tabákových produktů Altria Group ( MO ), které se pohybují  se ziskem cca 1%

REKLAMA

Index S&P 500 -1,03 % na 3859,26 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Zdravotní péče -0,1 % Zbytná spotřeba -2,2 %
Nezbytná spotřeba -0,1 % Komunikační služby -2,2 %
Utility -0,2 % Energie -1,6 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Merck (MRK) +1,8 % Wynn Resorts (WYNN) -9,6 %
Sealed Air Corp (SEE) +1,6 % Las Vegas Sands Corp (LVS) -8,8 %
Bio-Rad Laboratories (BIO) +1,5 % Twitter (TWTR) -8,6 %
Sherwin-Williams (SHW) +1,4 % Tesla (TSLA) -6,2 %
Expeditors International of Washington (EXPD) +1,3 % SolarEdge Technologies (SEDG) -6,0 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.