Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Index Dow Jones se pohybuje v červeném pásmu.

08.09.2021 | 18:57 0 Komentářů

Index Dow Jones -0,28 % na 35002,01 b.
S&P 500 -0,25 % na 4508,65 b.
Nasdaq Composite -0,71 % na 15264,76 b.

 Ve středeční seanci americké akciové trhy korigují a index Dow Jones se pohybuje slabší o 0,28% a širší index S&P 500 se také pohybuje v záporném módu a ztrácí 0,25%. Investoři jsou zatím opatrní a do popředí se začínají dostávat možné  obavy z ekonomického zpomalení, které se během posledních dní odrazilo na  horších reportovaných ekonomických datech  z USA a varující byla také z minulého pátku data z trhu práce. Tato situace pomáhá americkému dolaru, který je dnes na páru s eurem silnější o 0,2% a dostává se k úrovni 1,1817 USD/EUR.

I když dolar posiluje tak to dnes nevadí lehké ropě WTI, která před čtvrtečním reportem zásob od EIA posiluje o necelých 1,5= a dostává se tak  k úrovni 69,3 USD/barel. I když se WTI drží v kladných úrovních, tak z obav dopadů pandemie a obav o zachování ekonomického růstu se příliš nedaří akciím v těžebním sektoru černého zlata. Z výše zmíněných důvodů se do červených čísel noří akcie společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie ztrácí cca 6,5% a hned v závěsu se pohybují akcie těžaře Occidental Petroleum ( OXY ), které na své tržní hodnotě ztrácí 2,7% a také konkurenční akcie APA Corporation ( APA ) zaznamenávají ztrátu necelých 1,5% a o něco hůře jsou na akcie Devon Energy ( DVN ) se ztrátou 2,7%.  Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), jež ztrácí na tržní hodnotě necelých 2,5% a také akcie jeho konkurenta Halliburtonu ( HAL ) se pohybují níž o 1,5%.

Naopak se dnes daří akciím farmaceutické společnosti Perigo Company ( PRGO ), která zaplatí 2,1 mld. USD formopu hotovosti za převzetí HRA Pharma. Společnost tak rozšiřuje své pole produktů o výrobky osobní hygieny, které cíleným spotřebitelům pomáhají s léčbou obtížných puchýřů a jizev vzniklých z různých příčin. Firma také informovala, že se nebude zabývat generickými léky, které se staly díky nízké poptávce méně profitabilní oblastí. Akcie Perigo Company ( PRGO ) se tak těší zvýšeného zájmu u investorů a jejich tržní hodnota roste o silných více než 9%.

Na růstové vlně se dnes vezou akcie General Mills ( GIS ). Organické tržby za fiskální rok 2022 by měly růst tempem blízkým horní hranice dříve vytyčeného rozmezí 1 až 3 %. Ke zvýšení tohoto výhledu se firma odhodlala na základě silnějších než očekávaných prodejů v prvním kvartálu. Očištěný provozní zisk a očištěný čistý zisk by taktéž měly povyrůst tempem poblíž horních hranic původního rozmezí. Akcie se tak těší zájmu investorů a přidávají na své tržní hodnotě cca 4,1%.

Bohužel posilující dolar dnes nepomáhá žlutému kovu, který ztrácí necelých 0,3% a zlato se tak dostává k technické úrovni 1 793 USD/Troy.unci. Tato situace nevyhovuje akciím v těžebním sektoru zlata a tak akcie největší kanadské společnosti Barrick Gold Corp. ( GOLD ) klesají níž o necelých 0,5% a o něco hůře jsou na tom akcie konkurenta Newmont Corp. ( NEM ), které se pohybují se ztrátou více než 1%. Za zmínku stojí také akcie známého těžaře Eldorado Gold Corp. ( EGO ), kteréjsou níž na tržní hodnotě o necelých 0,5%.

Index S&P 500 -0,25 % na 4508,65 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility +1,9 % Základní materiály -0,9 %
Nezbytná spotřeba +0,4 % Energie -0,7 %
Reality +0,4 % Informační technologie -0,6 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Perrigo (PRGO) +9,2 % Seagate Technology Holdings (STX) -4,9 %
Global Payments (GPN) +6,4 % PulteGroup (PHM) -4,7 %
General Mills (GIS) +4,1 % PVH Corp (PVH) -4,3 %
Kraft Heinz (KHC) +3,8 % Freeport-McMoRan (FCX) -4,2 %
Fidelity National Information Services (FIS) +3,6 % Western Digital Corp (WDC) -4,2 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.