CZK/€ 24.515 -0,27%

CZK/$ 24.039 +0,06%

CZK/£ 29.128 -0,13%

CZK/CHF 25.109 -0,14%

07. 07. 2022

0 komentářů

Francouzská vláda zamýšlí zcela převzít Électricité de France (EDF). Akcie zareagovaly růstem o 15 %

  

Francouzská vláda plánuje převzít kontrolu nad společností EDF, uvedla ve středu francouzská premiérka bez bližších detailů.

Plán navýšení podílu na 100 % v EDF ze současných 84 % potvrzuje předsedkyně francouzské vlády Élisabeth Borne s důrazem na důležitost plné kontroly Francie nad výrobou elektrické energie. Tento záměr se diskutoval už v březnu tohoto roku, o spekulaci jsme v té době informovali zde. Akcie společnosti na středeční slova Elisabeth Borne zareagovaly 15 % růstem.

Ohledně podmínek realizace plánu zatím nebylo učiněno rozhodnutí, uvedl mluvčí ministerstva financí.

Analytik Piotr Dzieciolowski ze Citigroup tvrdí, že ke znárodnění může dojít buď prostřednictvím zákona o znárodnění, nebo prostřednictvím nabídky na odkup akcií. Druhou variantu vnímá jako pravděpodobnější a vidí velkou pravděpodobnost, že by byla učiněna s prémií vůči aktuální ceně, uvedl.

„Klimatická nouze si žádá o silné a radikální rozhodnutí,“ přednesla francouzskému parlamentu premiérka Francie Élisabeth Borne. „Potřebujeme mít plnou kontrolu nad výrobou a naší energetickou budoucností. Je potřeba zaručit energetickou suverenitu tváří tvář důsledkům války a kolosálních výzev před námi,“ uvedla Borne.

„Francie se musí připravit na všechny scénáře týkajících se dodávek ruského plynu, včetně těch nejhorších,“ dodala premiérka.

REKLAMA

Pro znárodnění EDF panují v parlamentu spíše konsenzuální názory.

Po těchto oznámeních výkonný ředitel společnosti Jean-Bernard Levy ve čtvrtek odstoupil z funkce.

Znárodnění EDF pravděpodobně může potěšit věřitele energetického giganta, který ke konci minulého roku disponoval čistým dluhem 43 mld. EUR. Pozitivní ohlasy zaznívají také z odborů.

Na jednodušší řešení problémů, týkajících se zvýšení cen energií pro koncové zákazníky, díky 100% vlastnictví největšího vlastníka jaderných bloků, upozorňuje také Dzieciolowski.

Akcie EDF na pařížské burze dnes klesají o 0,1 % na 8,97 EUR. Na burze Xetra pod tickerem E2F ztrácí 0,6 % na 8,948 EUR.
Zdroj : Bloomberg

Marek Chudoba
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.