CZK/€ 24.565 +0,10%

CZK/$ 24.167 -0,24%

CZK/£ 29.173 +0,10%

CZK/CHF 25.362 -0,54%

30. 06. 2022

0 komentářů

Evropská komise provádí šetření, zda je státní podpora výstavby reaktoru ČEZ v souladu s pravidly EU

  

Evropská komise zahájila šetření, aby posoudila, zda je plánovaná státní podpora výstavby jaderného reaktoru společnosti ČEZ v souladu s pravidly EU. Zaměřuje se především na to, zda má minimální negativní dopad na hospodářskou soutěž.

Evropská komise zahájila hloubkové šetření, aby posoudila, zda je plánovaná podpora výstavby jaderného reaktoru ze strany české vlády v souladu s pravidly EU, uvádí se v prohlášení.

Komise v předběžném posouzení shledala projekt nezbytným a uznala, že navrhovaná podpora bude přínosem pro hospodářský rozvoj. Zároveň ale vyjádřila pochybnosti, zda je plánovaná státní podpora plně v souladu s pravidly EU. Kontrola se zaměřuje především na to, zda je plánovaná podpora vhodná, přiměřená a zda má minimální negativní dopad na hospodářskou soutěž.

Česká vláda a z většiny státem vlastněná energetická společnost ČEZ plánují zprovoznit nový reaktor v lokalitě Dukovany v roce 2036. Zprovoznění zahrnuje podporu pomocí nízkoúročené státní půjčky na výstavbu, smlouvy o výkupu elektřiny a mechanismus na ochranu ČEZu pro případ nepředvídaných událostí.

Akcie ČEZ (BAACEZ) na pražské burze klesají o 3,16 % na 1071 Kč. Na RM-SYSTÉMu klesají o 3,52 % na 1070 Kč
Zdroj : Bloomberg

Libor Král
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.