CZK/€ 24.515 -0,27%

CZK/$ 24.039 +0,06%

CZK/£ 29.128 -0,13%

CZK/CHF 25.109 -0,14%

19. 07. 2022

0 komentářů

ECB by údajně mohla ve čtvrtek zvýšit úrokovou sazbu dokonce o 50 bazických bodů

  

Evropská centrální banka by dle zdrojů agentury Bloomberg by mohla zvýšit úrokovou sazbu o půl procentního bodu.

Evropská centrální banka mohla na čtvrtečním zasedání zvýšit úrokové sazby dokonce o 50 bazických bodů oproti dříve naznačovaným 25 bazickým bodům s ohledem na výhled inflace, uvádí zdroje seznámené se situací.

Guvernérka ECB Christine Lagarde v projevu 28. června mluvila o možnosti překročení 25 bazických bodů. To bylo několik dní před tím, než data ukázala, že inflace v eurozóně vzrostla na nové historické maximum 8,6 % – více než čtyřnásobek inflačního 2% cíle ECB.

Výraznější zvýšení dle agentury Bloomberg byl velký odklon od výhledů, které poskytla většina členů Rady guvernérů od posledního zasedání 9. června a připojilo by ECB do souladu s globálním trendem zvyšování úrokových sazeb.

Podle lidí, kteří si nepřáli být agenturou Bloomberg jmenováni, není jasné, zda bude mít návrh zvýšit úrokovou sazbu o 50 bazických bodů dostatečnou podporu vzhledem k tomu, že se jedná o první zvýšení sazeb v posledních 10 letech. Oficiální návrh na jednání představí hlavní ekonom Philip Lane.

Téměř 50 ekonomů oslovených Bloombergem v úterý ráno očekávalo zvýšení o 25 bazických bodů, pouze 4 ekonomové očekávali razantnější zvýšení o 50 bazických bodů.

REKLAMA

 
Zdroj : Bloomberg

Marek Chudoba
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.