CZK/€ 24.740 -0,75%

CZK/$ 23.825 -0,54%

CZK/£ 29.064 -0,56%

CZK/CHF 23.823 -0,84%

28. 02. 2022

0 komentářů

BP se zbaví svého podílu v ruském ropném těžaři Rosněfť

  

Britská energetická společnost BP se zbaví přibližně 20% podílu v největší ruské těžařské společnosti Rosněfť. Připojuje se tak ke kampani na izolaci ruské ekonomiky. Hospodářské výsledky za první čtvrtletí by mohl poznamenat odpis až 25 mld. USD.

BP spolupracovala se společností Rosněfť, který je z 50 % vlastněný státem, po tři desetiletí. Jen pár týdnů zpět své působení v Rusku musela obhajovat před britskou vládou. Britský ministr obchodu Kwasi Kwarteng si předvolal generálního ředitele Bernarda Looneyho, aby vazby na Rusko vysvětlil.

Nyní se BP odhodlala k překvapivému kroku, který dokazuje odvážnost západních mocností trestat prezidenta Vladimira Putina. „Tato vojenská akce představuje zásadní změnu. Představenstvo po důkladném procesu došlo k závěru, že naše zapojení do Rosněfti, státního podniku, prostě nemůže pokračovat,“ uvedl předseda společnosti BP Helge Lund. Ministr Kwarteng gesto BP ocenil.

To, zda BP přibližně 20% podíl v ruském státním podniku prodá či jednoduše odepíše, zatím není známo. Jakýkoli potenciální kupec by však měl brát v potaz množství ekonomických sankcí, které by transakci mohly výrazným způsobem ztížit.

Generální ředitel Looney uvedl, že tento krok si vyžádá finanční následky. Podle mluvčího společnosti se v příštích kvartálních výsledcích může objevit odpis ve výši až 25 mld. USD.

REKLAMA

 

 
Zdroj : Bloomberg

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.