Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Americké indexy se pohybují v červeném teritoriu.

27.12.2018 | 19:17 0 Komentářů

Index Dow Jones -1,61 % na 22510,82 b.
Index S&P 500 -1,73 % na 2425 b.
Index Nasdaq Composite -2,2 % na 6410,107 b.

Ve čtvrteční obchodní seanci americké akciové trhy klesají a po předchozím dni, kdy se indexům podařilo uzavřít obchodní den nad závěrem z předchozího týdne index Dow Jones ztrácí 1,61% a širší S&P 500 je slabší o 1,73%.  Akciové trhy klesají i po ujištění americké administrativy, že pozice J. Powella  je stoprocentní a také americké banky disponují dostatkem likvidity. S poklesem hodnoty indexů opět vyvstávají obavy z postupného zpomalování globální ekonomiky a jejího dalšího růstu. Pozitivní pro investory je také zpráva, USA a Čína se společně dohodly na přímém obchodním jednání ( tváří v tvář ), které se uskuteční v lednovém termínu. Mezitím však budou probíhat vzájemné telefonické hovory.  Dolar dnes na páru s eurem ztrácí 0,62% a dostává se k úrovni 1,1423 USD/EUR.

I když dolar oslabuje proti euru, tak lehké ropě WTI moc nepomáhá a lehká ropa WTI tak ztrácí 2,73% a koriguje k úrovni 44,95 USD/barel a to i po zprávě ze strany Ruska, které informovalo, že společně s kartelem OPEC a jeho partnerů je možné přikročit k dalšímu opatření ve formě mimořádné schůze a stabilizovat tak trh s ropou. Bohužel tato situace nevyhovuje akciím v těžařském sektoru a tak akcie společnosti Marathon Oil Corp. ( MRO ), které v předchozí seanci rostly o více než 4% dnes ztrácí více než 3%. Nedaří se také akciím společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu především z mořských věží v oceánu a tržní cena akcií je tak nižší o více než 7,4%. Podobně si vedou také akcie jedné z největších těžařských firem Exxon Mobil Corp. ( XOM ), které ztrácí více než 2,6% a také akcie  konkurenční BP ( BP ) obchodují níž o 2,6%. Dobře si dnes nevedou také akcie těžaře ropy a plynu Cabot Oil & GAS Corp. ( COG ), jež obchodují se ztrátou více než 2,9% a také konkurenční Chesapeake Energy ( CHK ), kde jeho akcie se pohubují také se ztrátou více než 1,6%. Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které oslabují více než 3,2% a také jeho velký konkurent akcie Halliburton ( HAL ) nedělají investorům radost a ze své tržní hodnoty dnes ztrácí více než 3%.

Naopak z celkového poklesu akciového trhu dnes profituje žlutý kov, který přidává 0,82% a zlato se tak dostává k hodnotě 1277 USD/Troy. unci.  Tato situace by měla napomáhat akciím  těžařů zlata v tomto sektoru, ale i přes jeho růst se nedaří akciím největšího kanadského těžaře zlata Barrick Gold Corp. ( ABX ), které klesají o 0,7% a také akcie  Randgold Resources ( GOLD ), oslabují nepatrných 0,2%. Za zmínku stojí také konkurenční Eldorado Gold Corp. ( EGO ), které ztrácí více než 2%. Naopak v zisku se pohybují akcie Kinross Gold. ( KGC ), které rostou o 1,9%.

Dnes se nedaří také akciím výrobce iPhonů Apple ( AAPL ) a to i po zprávě, že Apple údajně začne vyrábět nejdražší iPhony, jako iPhone X v Indii prostřednictvím místní pobočky firmy Foxcom už v nastávajícím roce 2019 a tato investice může vytvořit příležitost pro 25 000 pracovních míst. Akcie Applu ( AAPL ) oslabují o více než 3,5%.

Celkovému poklesu dlouho odolával farmaceutický sektor, který v předchozí seanci se nejvíce podílel na růstu indexu. Dnes tak korigují akcie Abvie ( ABBV ), které oslabují 1,2% a také podobně akcie farmaceutické společnosti Pfizer ( PFE ) obchodují níž o 1,2% a podobně také akcie francouzské společnosti Sanofi  Aventis ( SNY ), které ze své hodnoty ubírají necelé 1%.

Index S&P 500 -1,73 % na 2425 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility -0,4 % Zbytná spotřeba -2,5 %
Základní materiály -0,6 % Komunikační služby -2,3 %
Nezbytná spotřeba -0,9 % Informační technologie -2,1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Northrop Grumman Corp (NOC) +0,8 % Advanced Micro Devices (AMD) -6,6 %
Applied Materials (AMAT) +0,8 % Perrigo (PRGO) -5,9 %
SCANA Corp (SCG) +0,7 % Wynn Resorts (WYNN) -5,6 %
Lockheed Martin Corp (LMT) +0,6 % DISH Network Corp (DISH) -5,4 %
Red Hat (RHT) +0,6 % Discovery (DISCK) -5,3 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.