CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

Text: Petr Zámečník

02. 03. 2008

7 komentářů

Zvyšte si důvěryhodnost: Registrujte se!

 


 

Diskuse bez cenzury?

Osobně jsem bytostně proti cenzuře. Té jsme si za dob rozvoje socialismu užili dost. Investujeme.cz navíc navštěvují převážně inteligentní lidé z řad finančních poradců, obchodníků s cennými papíry, bankéři a další odborníci. Ti by měli, a v naprosté většině tomu tak skutečně je, ovládat naplňovat pojem cenzuře blízký: autocenzuru.

Zejména rozohní-li se vášnivá diskuse, a ta se rozohní, zdá se, vždy, objeví-li se v článku některé z klíčových slov „OVB“, „Partners“, „Fincentrum“, „Kapitol“, „ZFP Akademie“ a v poslední době „Štork“, jsem některými diskutujícími vyzýván k cenzuře (promazání, zakázání apod.) napsaných příspěvků. Vždy žadateli trpělivě vysvětluji i další důvody, proč k zásahu nechci přistoupit.

Bojovat s anonymními příspěvky považuji za boj s větrnými mlýny. Nebo přesněji s hydrou. Odseknete jednu hlavu a v zápětí vám vyrostou tři další. Navíc zpravidla nerostou pouze na webu, kde se s ní bijete, ale rozlézá se dále po síti a zanedlouho smazaný příspěvek naleznete na celém internetu. Rázem ztrácíte kontrolu a stáváte se bezmocným.

Ze zkušenosti považuji za efektivnější boj s anonymními příspěvky, jejichž cílem je pomluva, uvedení nepravdivých informací na pravou míru – důvěryhodným způsobem.

Důvěryhodnost a jak na ni

Základním atributem důvěryhodnosti je transparentnost. O tom by mohli vyprávět kupříkladu akcionáři nejmenovaného autobazaru, kteří získali akcie v primární emisi. Nebát se ukázat i slabší stránku je důkazem síly.

REKLAMA

Vztaženo na diskuse: Někteří diskutující vystupují transparentně pod svým jménem. Nepochybně jejich slovo má větší váhu než slovo anonymního přispěvatele.

Stavebním kamenem důvěryhodnosti je také konzistence názorů. Neznamená to, že se názor nesmí za žádných okolností změnit. Naopak. Měnit se může a musí na základě nových informací. O tom je diskuse, o tom je vzdělávání. Musí se ale měnit na základě objektivních důvodů a transparentně.

Vztaženo na diskuse: Někteří diskutující vystupují s konzistentními názory i pod přezdívkami. Jejich kredit je pochopitelně vyšší než u diskutujících, u nichž nelze vysledovat vývoj jejich názorů a konzistenci postoje.

K důvěryhodnosti patří také kultivovanost projevu. Neznamená to, že by nikdy nesměly diskutujícímu povolit nervy a nesměl by použít nikdy jadrnější výraz. Pokud je ale nekultivovaný projev jeho standardem, jeho důvěryhodnost klesá.

REKLAMA

Registrace – nástroj zvýšení důvěryhodnosti

Důvěryhodným a člověkem s relevantními názory nemusí být pouze uživatel, který se podepíše svým občanským jménem. Na Investujeme.cz přispívá celá řada „přezdívek“, které mají větší kredit než náhodný kolemjdoucí, který se podepíše svým jménem. V diskusi nemá historii, nikdo ho nezná a napsat do kolonky „Pod přezdívkou“ jméno a příjmení je tak snadné. Množí se pak jen dohady, zda onen podepsaný si jméno nevymyslel.

Na internetu hrozí také možnost ukradení identity. Co některý „nick“ uvádí, jako by nesedělo do jeho předcházejících vyjádření.

Jednou z možností, jak posílit důvěryhodnost, je registrace a vkládání diskusních příspěvků po přihlášení. Výhodou je posílení důvěryhodnosti i pro nové uživatele, neboť v profilu diskutujícího naleznou historii jím přidaných názorů. Krom toho může doplnit svůj profil o relevantní (či nerelevantní, dle vlastní volby) informace.

Je-li diskutující zároveň autorem na Investujeme.cz, může být jeho uživatelský profil s autorským profilem provázán. Tím se dále zvýší důvěryhodnost uživatele. Ostatně, kdo by již měl být důvěryhodnější než publikující autor?

Registrace je vhodná i pro lidi, kteří chtějí vystupovat pod přezdívkou, ale chtějí posílit svou důvěryhodnost a konzistentnost názorů historií.

Nástroje pro uživatele

Investujeme.cz se neustále vyvíjí. Do naplnění mých představ podoby stránek ještě chybí mnohé. Ale Investujeme.cz je server pro čtenáře, nikoli pro mne či pro redakci. Již jsem od některých z vás obdržel několik námětů na zlepšení, které budeme realizovat. Pokud vám na Investujeme.cz cokoli chybí či přebývá, neváhejte a dejte nám vědět.

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Milan_Schaffer

  3 března, 2008

  Při pokusu o registraci mi to neustále oznamuje špatné užvatelské jméno, píšu jej přesně podle návodu, poradíte mi co s tím?

  Odpovědět

 • Anonym

  3 března, 2008

  Uživatelské jméno se může skládat pouze z malých písmen, číslic, pomlčky a podtržítka. V návodu není uvedeno, že se nemohou používat velká písmena (již jsem zadal programátorům k opravě). Za nepřesné vymezení znaků pro registraci se omlouvám.

  Odpovědět

 • Anonym

  3 března, 2008

  Popis omezení tvorby uživatelského jména je již opraven.

  Odpovědět

 • Zachrdla - TriMan

  4 března, 2008

  Myslím, že registrace by měla smysl, pokud by byla povinná (což bych uvítal). Dobrovolná registrace, dle mého názoru, příliš velký význam nemá. Lidem kteří vystupují pod vlastním jménem na důvěryhodnosti nijak nepřidá (snad jen tím, že lze jednodušeji vyhledat zpětně jejich příspěvky a kontakt na ně), ale útokům agresivních anonymů a pseudoanonymů dobrovolná registrace nezabrání. Problémem tohoto webu není malá důvěryhodnost důvěryhodných, ale různí anonymové, insidři a outsidří. Takže chceme-li tento web očistit, tak bych uvítal povinnou registraci.

  Odpovědět

 • Anonym

  4 března, 2008

  Myslím si, že povinná registrace by nevyřešila problém s anonymi. Pokud by se MUSELI registrovat, pravděpodobně by použili jiné než svoje jméno 🙁 čímž by se nic nevyřešilo:-(, ale snížila by se úroveň a důveryhodnost registrovaných uživatelů.

  Odpovědět

 • Anonym

  4 března, 2008

  O povinné registraci neuvažujeme. Dle mého názoru by k vámi očekávanému výsledku (snížení počtu anonymů) nevedla. Pouze by vedla ke zvýšenému počtu registrovaných anonymů.
  Dobrovolná registrace s archivem vložených příspěvků umožňuje vybudovat si důvěryhodnost i u nových uživatelů, které zatím stávající diskutující neznají.
  Výhodu má ale i pro uživatele, který je ve stávající komunitě známý – stane se snáze známým i pro nové návštěvníky.
  Cíle, kterého chcete dosáhnout, by bylo možné dosáhnout pouze ověřenou registrací – tedy tak, že by se čtenáři, kteří chtějí diskutovat, zastavili v redakci pro ověření totožnosti. A to není ani user friendly pro uživatele, ani kapacitně možné pro redakci a ani, a to především, se to neslučuje s volným přístupem do diskuse, který považuji za základ svobody projevu.

  Odpovědět

 • Zachrdla - TriMan

  4 března, 2008

  Beru na vědomí, o dobrovolné registraci budu uvažovat :-).

  Odpovědět