CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Text: Jiří Černý

19. 03. 2009

3 komentáře

Život investice: Kdy koupit akcie a kdy dluhopisy?

 


 

V prvním článku „Akcie jsou poráženy i stavebním spořením…“ jsem se zabýval nákupem investice a jejím rozložením. Ve druhém článku „Úspěšná investice… záleží na konci“ zase jejím prodejem. Vyšlo mi, že šanci zhodnotit investici máme, ale moc velké zhodnocení to není. Tedy jsem se pustil do dalšího počítání a to na téma průběhu života investice. Je zde možnost naše šance nějak vylepšit a zvýšit zhodnocení?

Vzorek

Jako podkladová aktiva jsem použil S&P500 + dividendy (dopočítáno zpětně od roku 1871) a 10-Year U.S.
treasury long term GS10 (10leté státní dluhopisy). Vše na měsíčních datech a potom také pro lepší představu přepočítáno inflací na dnešní ceny. Data jsem čerpal z jedné práce Roberta J. Shillera (Irrational Exuberance).

Volba

Jelikož se mi jedná o snížení kolísavosti a zvýšení výnosu v průběh života investice, tak pro tento případ nebudu zohledňovat žádné rozložení. Tedy jednorázový nákup a jednorázový prodej. Nejtěžší bylo zvolit správný poměr akcií a dluhopisů pro dosažení maximálního zisku a maximálního bezpečí. Jelikož jsou tyto dvě podmínky prakticky protichůdné, tak neexistuje „správné“ řešení, ale jenom kompromisní řešení.

Já jsem se nechal inspirovat Nobelovou nadací, ale nemovitosti jsem sloučil s akciemi. Zvolil jsem tedy 80 % akcií a 20 % dluhopisů v jednom případě a 50/50 v druhém případě. Vy ovšem můžete být mnohem konzervativnější a mít 35/65

Grafy a postřehy

Investované portfolio má 80% akcií a 20% dluhopisů. Jestliže se toto rozložení změní o více jak 5 %, dojde k automatickému přerozdělení do rovnovážného stavu. Ono se 5 % může zdát málo, ale není tomu tak. Pokud akcie vzrostou o 12,5 % (tedy na hodnoty 90/20), tak hodnota v portfoliu se změní jenom na 81,81 %. Na to, aby došlo k přerozdělení, musí akcie vyrůst o více nežli 41 %. Tedy výnosy z akcií budou zamknuty v dluhopisech do doby propadu akcií a poté znova investovány do levnějších nákupů.

Ve výpočtu nejsou zohledněni transakční náklady, ale transakce jsou zaznamenávány a v grafech znázorněny.

REKLAMA

Graf 1: Rozložení portfolia 80/20

Při rozložení 50/50 už musím toleranci na rozložení zvýšit na 10 %. Jinak by došlo k 73 přepočtům a ve výsledku k nepatrnému poklesu zisku při nepatrném vyhlazení kolísavosti. Nehledě na to že bychom museli zaplatit o 51 transakcí více.

Graf 2: Rozložení portfolia 50/50

REKLAMA

A teď to velni konzervativní portfolio. I tady se nám trochu toho risku do akcií vyplatí a křivka je velice hladká. Její pokles ve 30. letech je 30 % a po roce 2000 dosahuje jenom 20 %.

Graf 3: Rozložení portfolia 35/65

Dividendová složka je výrazná a s poklesem velikosti akciové složky i velmi klesá výkonnost celého portfolia. Povšimněte si také, že ve špatných časech na akciovém trhu byly výnosy dluhopisů uspokojivé a to umožnilo růst portfolia, i když index stagnoval.

Automatické vyvažování portfolia nám ale nepřináší zvýšení zisku, naopak dochází k jeho mírnému snížení. Toto je ale vyváženo snížením kolísavosti investice. A celé je to závislé na výši tolerance odchýlení portfolia od normálu. Z pohledu odolného investora jde o zbytečnou práci. Stačí na začátku určit váhu jednotlivých složek, zainventovat, a pak nechat růst každou složku samostatně. Zamykání výnosů provádět až v době (nebo v určeném časovém předstihu), kdy budeme chtít výnosy spotřebovat.

Samozřejmě nemůžeme očekávat, že bude naše zhodnocení stejné jako v těchto modelových příkladech a to s toho důvodu, že se jedná o čisté hodnoty. Tedy o hodnoty bez transakčních nákladů a správcovských poplatků. Naše skutečné zhodnocení bude o 1,5 – 2 % p.a. nižší. Pokud byste ale našli nějaké ETF, které akumuluje i dividendy, mohlo by se jednat o zajímavou investici.

REKLAMA

A teď inflace

Takto se nám jednotlivé indikátory pohybovaly ve sledovaném období.

Graf 4: Inflace, dluhopisy a dividendy

Během 60. let došlo ke zklidnění prudkých výkyvů inflace a výnosy dluhopisů se dostaly nad dividendové výnosy. S uklidněním inflace zřejmě souvisí opuštění zlatého standardu (tedy jeho nedodržování a následné zrušení) a přesměrování cílů FEDu na inflaci. Od této doby došlo také k poklesu výše dividend. Firmy více investovaly do svého růstu a díky tomu také index rostl rychleji nežli v předchozím období. Ale součet růstu ceny akcií a dividendového výnosu zůstal stejný.

A na závěr graf vývoje investice po odečtení inflace.

Graf 5: Rozložení portfolia 80/20 po odečtení inflace

Závěr?

Záměrně jsem se v předchozích článcích vyhýbal jakýmkoliv doporučení. Jednak proto, že nejsem poradce, a také proto, že co platí pro mě, nebude platit pro vás. Teď, když jsme si prošly všechny tři fáze života investice, si dovolím tuto zvyklost porušit.

Pár technických postřehů:

 • Jestliže index roste a nachází se nad úrovní posledního výrazného vrcholku, investici rozprostřete na 3 – 5 let. Pokud bude růst pokračovat, nejhůře přijdete o pár procent růstu. Pokud ale přijde obrat trendu, můžete mnohé zachránit.
 • Jestliže index roste a nachází se pod úrovní posledního vrcholku, investujte jednorázově. Máte slušný potenciál výnosu předchozího vrcholu.
 • Jestliže index právě začal padat, čekejte. Příležitost teprve přijde.
 • Jestliže index padá již 3 – 6 měsíců a vy se bojíte, abyste nepropásli příležitost, investici rozprostřete do 2 – 3 let.
 • Jestliže index padá a je u úrovně posledního výrazného dna, investujte jednorázově. Maximálně rozložte investici do 6 měsíců.

Pár psychologických postřehů:

 • Jestliže jsou všichni optimističtí, buďte opatrní.
 • Jestliže se optimisté stávají pesimisty, mají pravdu. Ale stále to jsou optimisti.
 • Jestliže jsou všichni pesimisti a optimisti jsou veřejně kamenováni, buďte připraveni. Obrat se blíží.

Pár rad pro klidný spánek:

 • Neprodávejte, jen tak se vyhnete ztrátě. A když ne vy, tak vaše děti na tom určitě vydělají.
 • Když prodávat, tak v růstovém trendu.
 • Nepokoušejte se časovat trh, stejně se nikdy netrefíte. Ale hledání dna při medvědím trendu je zábava.
 • Peníze, které jste investovali, ve své mysli zrušte. Hrajte si jenom s čísly (nejlépe jenom s procenty) a těšte se na „bohatý“ důchod.

Moje rady:

 • Na vyspělých trzích vyhledávejte především dividendové tituly, jejich reinvesticí můžete získat více než pouhým růstem kurzu.
 • Dluhopisy nejsou špatné, i když se nám to snažily posledních 20 let namluvit.
 • Hledejte nízkonákladové produkty. Vždy se zajímejte o cenu a co za ní dostanete, potom zkuste najít něco levnějšího se stejným užitkem.
 • Na začátku si dobře promyslete svoji toleranci k riziku a investiční horizont. Podle toho určete svoji (ne sousedovu nebo poradcovu) strategii. Svou strategii neměňte, obzvláště ne, když se jí nedaří.

VAROVÁNÍ AUTORA: Autor není finanční ani jiný poradce a ani nepracuje ve finančním průmyslu. Jeho „bizardní“ koníček využívání Excelu k čemukoliv ho od počítačů přivedl až k investicím. Jeho omezené znalosti matematiky středoškolským vzděláním jsou doplněny vědomostmi kamarádů a kamarádek, kteří došli dále. Jeho názory jsou čistě subjektivně zaujaté!

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  17 března, 2009

  Hezky clanek. Akorat statni dluhopisy rozvinutych trhu bych dnes radeji nikomu nedoporucoval. Bez ohledu na to, co rikaji dlouhodobe statistiky. Obavam se, ze statni dluhopisy predstavuji nerizenou casovou bombu… a cas tika.

  Trochu se tematu dotykam ve svem poslednim clanku:
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/jak-investovat-v-dobe-krize-ii-aktivni-sprava-portfolia/

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Radek

  17 března, 2009

  Myslíte, že dojde ke státním krachům, viz např. http://www.investujeme.cz/clanky/zkrachuje-americka-ekonomika-cina-se-boji/ ?

  Odpovědět

 • Anonym

  17 března, 2009

  Kreditni riziko samozrejme roste i u statnich dluhopisu rozvinutych trhu. Ale ke krachu ani nemusi dojit. Mame zde mnoho jinych rizik, ktera cini z „bezpecnych“ dluhopisu znacne rizikovou investici, a to zejmena riziko inflacni a menove.

  Jak uvadim ve zminenem clanku, kdyby napriklad investori u tricetiletych nemeckych dluhopisu s aktualnim vynosem do splatnosti cca 4% p.a. pozadovali vynos 5% p.a. (at uz v dusledku kreditniho rizika, nebo treba rustu urokovych sazeb), tak by trzni hodnota dluhopisu klesla cca o 25%. U kratkodobych dluhopisu jsou pak vynosy do splatnosti takrka nulove.

  V takovem prostredi nevidim jediny duvod, proc do statnich dluhopisu investovat. Trochu jina je situace u dluhopisu korporatnich a u dluhopisu emerging markets. Ty se mi selskou uvahou pri siroke diverzifikaci jevi dnes mene rizikove nez treba US treasuries. Ale bezpecna investice to rozhodne neni.
  K dluhopisum vice zde:
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/jake-prilezitosti-nabizi-investice-do-dluhopisu/

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět