CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Daniel Kuchta

02. 02. 2012

2 komentáře

Zachránci investorů, nebo potrefená husa?

 


 

Na trhu s investičními nástroji se u nás před několika měsíci objevila firma, která si podle svých slov klade za cíl hájit práva klientů a zasazovat se o etický přístup ke klientům ze strany obchodníků s cennými papíry. Je potřeba poznamenat, že vznik takové KLV Consulting je určitě krokem správným směrem. Domácí investoři ještě stále nepatří k těm vzdělanějším v porovnání s vyspělým investorským světem a obchodníci s cennými papíry to, zejména v minulosti velmi často, zneužívali.

Některým investorům, resp. potenciálním klientů stačí namluvit, že pro ně má obchodník (resp. zaměstnanec firmy) zajímavou investiční nabídku, samozřejmě neopomene připomenout, že výnos bude v desítkách procent a je potřeba investovat pokud možno hned. I přes množství informací v médiích a varování před podvodníky se stále ještě najde dost takových naivních chudáků, kteří si nechají „poradit“ od dobře působícího mladého kluka a průser je na světě. Zjištění, že po nadměrném obchodování je díky velkým poplatkům a nesmyslně velkém množství obchodů investiční účet prakticky na nule, přijde většinou pozdě.

ČNB zatím na podvodníky nestačí

ČNB jako regulátor na finančním trhu svou roli sice v posledním čase začala brát trochu vážněji, ale napomenutí a pokuty, které těmto společnostem vydělávajícím nekalým způsobem dává, jsou určitě nedostatečné a nepůsobí odstrašujícím dojmem. Navíc jí stěžuje situaci fakt, že když jedna taková společnost dostane pokutu a zákaz činnosti (nebo v horším případě zkrachuje), její místo zaujme jiná, většinou s těmi samými lidmi ve vedení.

Nově ČNB zřídila krajské pobočky s týmy inspektorů, kteří budou kontrolovat jak obchodníky s cennými papíry, tak zejména investiční zprostředkovatele, kteří působí největší škody, přičemž podléhají menší regulaci než samotné brokerské společnosti. Odstrašujícím příkladem takové spolupráce byla společnost Capital Partners, která spolupracovala s množstvím takových společností. Sice nakonec dostala od ČNB pokutu 20 milionů korun, zisky z poplatků, které od klientů při svých nadměrných obchodech vybraly, však byly každý rok několikanásobně vyšší.

Pomocnou ruku tak podává zmiňovaná společnost KLV Consulting, která jde po nepoctivých obchodnících jiným, na první pohled účinnějším způsobem. Jejím hlavním cílem je řešit konkrétní případy, v nichž obchodník, případně podílový fond, vůči klientovi nějakým způsobem pochybil. Základním principem je posouzení realizovaných investic, vypracování analýzy a v případě odhalení nějakého pochybení, sjednání nápravy.

REKLAMA

Spolupráce s právníky i ČNB

Jak říká jeden z jednatelů společnosti, Pavel Kočalka, „nejdříve je obchodníkům nabídnuto mimosoudní vyrovnání, jestliže tuto možnost neakceptuje, klient má možnost řešit případ soudní cestou s právním zástupcem.“ Tato služba ale není zadarmo. „Prvotní analýza účtu je zdarma. Jestliže zjistíme pochybení, nabídneme klientovi spolupráci. Je samozřejmé, že klient musí zaplatit náklady za vypracování odborného posouzení – náš zisk se tvoří až po úspěšném vymožení částky, kterou předem klient odsouhlasí,“ uvádí Kočalka.

Samotní jednatelé společnosti nejsou právníci, takže se zabývají pouze odbornou stránkou věci a právníky si najímají. Podobně by měla fungovat také spolupráce s regulátorem, kterým je ČNB. „Radíme se s regulátorem, jak případy řešit, jestli šlo o pochybení. V případě pochybení se klient rozhodne, jestli podává stížnost sám či přes advokáta na základě naší vypracované odborné analýzy,“ říká Kočalka.

Náklady jsou 10 000 korun, plus určité procento z vymožených peněz, přičemž klient může, ale nemusí spor vyhrát. Co se týče úspěšnosti u sporů s obchodníky, podle Kočalku společnost zatím může hodnotit „pouze mimosoudní cestou, protože žádná ze soudních kauz, vzhledem ke krátkému časovému intervalu, nedospěla k rozsudku. Úspěšnost je cca 30 % v mimosoudním vyrovnání a vždy záleží na specifikaci daného případu.

Morální kredit není potřeba

Potud by to bylo všechno v pořádku. Co už ale není úplně v pořádku, je minulost dvou jednatelů společnosti, kterými jsou zmiňovaný Pavel Kočalka a Jan Váňa. Ti v minulosti působili ve společnostech Capital Partners a BH Securities, které mají s pokutami od ČNB nemalé zkušenosti. Oba pánové mají tedy zkušenosti přímo z firem, které porušovaly zákon o podnikání na kapitálovém trhu, přičemž Capital Partners byla v tomto směru doslova přeborníkem.

REKLAMA

Je nanejvýš podivné, když pomocnou ruku klientům nepoctivých obchodníků s cennými papíry mají podávat lidé, kteří právě u takových společností v minulosti pracovali a prakticky obírali klienty stejným způsobem, proti němuž dnes bojují. Na jedné straně se dá říct, že znalosti přímo od zdroje mohou ve svém novém podnikání využít, ale na druhou stranu by takovou práci měli dělat lidé s určitým morálním kreditem a pověstí.

Dalším problémem jsou peníze, které klienti za služby platí. 10 000 korun za vypracování odborného posouzení není málo peněz, přičemž klient skutečně nemá jistotu, že případný spor vyhraje. Pokud k tomu připočítáme další náklady na právníky a procento z vymožené částky, dostáváme se k dalším desítkám tisíců korun (samozřejmě podle vymožené, resp. investované sumy). Zdá se tedy, že nová společnost si pouze našla další způsob, jak vybrat od investorů další peníze, přičemž dnes je to, na rozdíl od minulosti „ve jménu dobra“. Možná to zní až příliš kriticky, ale takový dojem to prostě vyvolává (prvotní návrh mimosoudního vyrovnání taktéž zavání honbou za rychlým ziskem).

Dalším problémem je poněkud podivné jednání, na které si stěžují samotní obchodníci s cennými papíry. Ti se nebojí přirovnat arogantní jednání a praktiky společnosti KLV Consulting k výpalníkům, kterým jde pouze o zisk. Nechci se obchodníků s cennými papíry vysloveně zastávat, ale zmiňovaná úspěšnost společnosti KLV Consulting mluví za vše.

Na závěr by se dalo říci, že pokud by klienti, kteří chtějí investovat na akciovém trhu, měli alespoň minimální zájem o vzdělání a byli by při podepisování smluv o zastoupení a obchodování alespoň trochu pozorní, nemuseli by se dnes takové případy řešit. Nikdo je do investování přímo nenutí a obchodovat na základě doporučení středoškoláků, kteří nemají ani ponětí o fungování kapitálových trhů, ale mají naučené základní poučky a nosí oblek, je skutečně hloupost.

—————————————————————————————————————————————————-

Vyjádření společnosti BH Securities, a.s.:

BH Securities, a.s. popírá, že by došlo k jakémukoliv mimosoudnímu vyřízení nároků osob zastupovaných společností KLV Consulting, s.r.o. Společnost KLV Consulting, s.r.o. zpracovává své podklady na velice nízké a neprofesionální úrovni, a dle názoru BH Securities, a.s. ve svém důsledku poškozuje své klienty, od kterých inkasuje za svoje služby nemalé poplatky. BH Securities, a.s. je rovněž přesvědčen, že Česká národní banka neposkytuje společnosti KLV Consulting s.r.o. jakoukoliv pravidelnou konzultaci či podporu, taková činnost České národní banky by byla v rozporu s výkonem činností České národní banky dle obecně závazných právních předpisů. Zároveň BH Securities, a.s. popírá, že by měla bohaté zkušenosti s pokutami od České národní banky. Česká národní banka udělila BH Securities, a.s. za dobu 19 let jednu pokutu, která je však doposud předmětem soudního přezkumu, přičemž toto řízení není pravomocně ukončené. Ze strany České národní taky přitom v žádném případě nebyla prokázáno, že by ze strany BH Securities, a.s. došlo k poškození majetku zákazníků.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

 


Související články

Wirecard

Zpráva vyšetřovací komise ve věci Wirecard odhaluje selhání všech kontrolních mechanismů

Foto: Shutterstock Politickou odpovědnost za včasné neodhalení podvodu v případu Wirecard by měl nést německý ministr financí, myslí si opozice. Jeho resort má totiž dohlížet na tamní úřad pro finanční dohled – BaFin. Spolkový soud přitom zamítnul stížnost hlavního auditora firmy Wirecard Andrease Loetschera a bylo tak možné […]

Text: Veronika Hejná

30. 06. 2021

Tunel z peněz - peníze - USD

IPC: Dokonalá investice, nebo podvod?

„Dejte nám alespoň 500 000 Kč, my pro vás vytvoříme svěřenský fond, prostředky za vás investujeme a každý rok je tak zhodnotíme o 9,2 %.“ Zní to jako lákavá nabídka. Pokud se ale na společnost a její fungování podíváte blíže, vaše přesvědčení o dokonalé investici se může rychle […]

Text: Martin Dočekal

01. 07. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Macek David

  27 března, 2012

  KLV Consulting odmítá lživé nařčení z nekalých praktik

  Dobrý den pane Kočalko, jsem rád že se neschováváte za pseudonim „perny“. Trochu Vám osvěžím paměť, uvěrovou smlouvu jste uzavřel v roce 2008 na 18milionu z toho není placeno nic, dále je vidět zástava na katastru kde nyní probíhá převod nemovitosti z Vaší manželky na Vás. Ovšem zástavní věřitel na Vaší nemovitosti o těchto převodech asi neví, mimochodem zástava je 35milionu korun českých (nejdříve Česká spořitelna, teď Zdenek Steintz). Zatím čerpáme z veřejných zdrojů a máme tu sumu 18+35=53milio­nu korun.

  Těď pane Kočalko vaše stěhování „útěk“ před problémi. Změnil jste bydliště na Prahu 3, na Obvodním soudě pro Prahu 3 leží žaloba o 2500 000Kč ze smlouvy o půjčce a další platební rozkazy (TOMMY FLOWERS,s.r.o. Komerční banka a.s. 128tis+ příslušenství, Clear Vision s.r.o.).

  Jak to s problémem souvisí? Můžete vůbec někomu radit jak v právních ta ve finančních věcech? Pane Kočalko přestaňte ze sebe dělat „De..la“ a jděte makat rukama, hlavou na to opravdu nemáte!

  Odpovědět

 • KLV Consulting

  30 dubna, 2013

  Konkrétní fakta o fungování KLV Consulting – první vyhraný soud od začátku kap.trhu http://www.no­vinky.cz/finan­ce/299857-prulomovy-verdikt-investicni-zprostredkovatel-musi-odskodnit-klienta.html a pokuty obchodníku – http://www.cnb­.cz/cs/index.html v rámečku hledej zadej Pokuta + jméno Vašeho obchodníka. Potom si udělejte názor sami jestli je KLV Consulting podvodník nebo Váš obchodník !!!!!!!

  Odpovědět