Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Za jeden den utraceno 260 milionů dolarů. Hokejový cirkus si to může dovolit

Kdo by neznal nejslavnější ligu světa, kanadskoamerickou NHL. Sportovní soutěž, která majitelům přináší nejenom zážitky, úspěchy a pády, ale i pěkná čísla na výpisech z účtu.

V pátek 1. července se otevřel trh s volnými hráči a manažeři jednotlivých klubů se začali předhánět v nabídkách, o kterých se málokomu sní natož, aby je stvrzoval svým podpisem. Hitem se stal exbrankář Phoenix Coyotes Ilya Bryzgalov, kterého tak moc chtěla Philadelphia Flyers, že si již předem připravila místo pod platovým stropem trejdy svých dvou drahých hvězd. Nikdo ale nečekal výslednou cifru. Krásných 51 milionů dolarů na devět let je pohádkovou částkou pro 31letého brankáře.

Zdá se to jako nesmyslné investování do hodně pochybné komodity? Hrozí zranění, devalvace formy, vypadá to na velké riziko a nejistý výsledek. Jenže klasická pravidla tady neplatí. NHL je kolotoč, který musí bavit diváky, své největší zdroje tržeb. Peníze leží v příjmu ze vstupenek a také v obrovském množství výrobků s logy jednotlivých týmů. A hvězdní hráči jsou nejlepšími taháky. 

Zatímco v Evropě se bez sponzorů neobejde pomalu žádná soutěž, Amerika dělá byznys nejenom z hokeje, ale i z basketbalu a především z amerického fotbalu. Popularita hokeje možná není tak velká jako u zmiňovaných dvou konkurentů, ale vyprodané haly jsou samozřejmostí. U některých fanoušků to jde až tak daleko, že se permanentka na zápasy dědí z generace na generaci.

Čechům udělala radost slavná osmašedesátka, která potvrdila návrat do NHL. Jaromír Jágr patří za 3,3 milionu dolarů na jeden rok, poněkud překvapivě, klubu Philadelphia Flyers.

Šedesát milionů dolarů za devět let? Žádný problém

V sobotu padla další velká čísla. Zatímco v pátek si týmy smluvně rozebraly na šedesát hráčů, sobota přinesla kulatých šedesát milionů jednomu hráči, New York Rangers nabídli devítiletý kontrakt a Brad Richards souhlasil.

Samozřejmě jednou se daří, podruhé nikoliv, stejně jako v životě. NHL na tom nebývala takhle dobře, ale po kolektivní stávce hráčů, kdy se odepsala celá sezóna 2004-2005, došlo k zavedení regulace, a jak se časem prokázalo, prospěšné obou stranám. Majitelé neustoupili z požadavku na zavedení platových stropů a hráči si vynutili nejenom strop ale i „podlahu“ platů. Od následujícího ročníku liga vydělává, důkazem je každoroční zvyšování platového stropu. Aktuálně je pro následující sezónu strop 64,3 milionu dolarů, pěkné zvýšení od ročníku 2005-2006, kdy šlo o pouhých 39 milionů. Spodní hranice se změnila z 23 milionů v 2005-2006 na 48,3 milionu dolarů pro nadcházející sezónu.

Vůbec se nenaplnila obava hráčů, že platové stropy dají vale královským smlouvám, peníze pro hvězdy se sypou dál. Otázkou je ale, jak moc se nadšení bruslících milionářů projeví ve hře. Není úplně fér hráče hodnotit jen podle získaných bodů, ale je to jedno z mála znatelných kritérií.

Jeden bod v kanadském bodování za 100 tisíc dolarů

Minulý rok byl nejvíc kritizován kontrakt mezi New Jersey Devils a Ilyou Kovalchukem, ostatně i orgány NHL k němu měli výtky a musel se předělat. Sto milionů dolarů na patnáct let byla investice na pováženou, ale Devils o útočníka opravdu stáli. Bohužel sezóna s Kovalchukem v sestavě byla nejhorší za posledních dvacet let. Statistika hráče je neúprosná, šedesát bodů (31 gólů a 29 asistencí) v 81 zápasech. Vzhledem k rozložení smlouvy, kdy v této sezóně bral šest milionů a nejvíce ukrojí v letech 2012-2017 po jedenácti miliónech ročně, stál jeden bod 100 000 dolarů. Pro srovnání uveďme, že jeho spoluhráč Patrik Eliáš za svých 62 bodů (21 gólů a 41 asistencí) inkasoval pět miliónů dolarů, takže měl o trochu lacinější průměr 80 646 dolarů za bod.

Přece jen se ale v lize i pár týmů úplně nezabydlelo a tak se jako v každém nevýdělečném podniku hledá kupec, který opět nastartuje byznys. Atlanta Trashers se stěhuje a obnoví zaniklou značku Winnipeg Jets, v rekordním čase se na staronový klub vyprodalo 13 tisíc permanentek.

Cirkus se značkou NHL prosperuje a přináší zábavu lidem na celém světě. A tak to má být.

Tabulka: Platy vybraných hráčů v NHL

Jméno hráče Klub Počet let Výše kontraktu (mil USD) Průměrný plat za sezónu (mil USD)
Cole Erik Montreal 4 18 4,500
Conolly Tim Toronto 2 9,5 4,750
Dvořák Radek Dallas 1 1,5 1,500
Fleischmann Tomáš  Floridu 4 18 4,500
Gagne Simon Los Angeles 2 7 3,500
Hamrlík Roman Washington 2 7 3,500
Handzuš Michal San Jose 2 5 2,500
Hejda Jan Colorado 4 13 3,250
Jovanovski Ed Florida 4 16,5 4,125
Leino Ville Buffalo 6 27 4,500
Theodore Jose Florida 2 3 1,500
Tlustý Jiří Carolina 1 0,525 0,525
Vokoun Tomáš Washington 1 1,5 1,500
Vrbata Radim Phoenix 3 9 3,000
Wisniewski James Columbus 6 33 5,500
Zdroj: NHL.com

Jeden komentář: “Za jeden den utraceno 260 milionů dolarů. Hokejový cirkus si to může dovolit”

  1. Zbyněk Svěrkoš napsal:

    Jít do takového kroku na volný trh v momentě, kdy vidím, že Bryzgalov je silně zaměřován a Rolosonovi v Tampě vyšlo výborné playoff (Boston mohli klidně vyřadit, to bylo vyloženě o štěstí v 7. zápase) a tedy taky bude silně poptáván, a jinde vyloženě silný problém s jedničkou asi nemají, aby ji odstavili na dvojku a dali víc Vokounovi – to bych ve Vokounově věku nedělal, kor jestli mu Florida dávala víceletou smlouvu za téměř stejného ročního příjmu jako měl (přes 6 mio USD). Navíc Neuvirth potřebuje chytat a ne sedět za krajanem. Z pohledu našeho hokeje dvakrát nevyvedená přestupní situace ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.