CZK/€ 25.380 -0,18%

CZK/$ 23.480 -0,22%

CZK/£ 29.645 -0,15%

CZK/CHF 26.685 -0,07%

Jan Traxler

Text: Jan Traxler

Foto: Pixabay

07. 02. 2024

0 komentářů

Vývoj na finančních trzích – leden 2024

 

Akcie na novém maximu. Zlato a bitcoin zastavili růst. Ropa trochu podražila. Očekává se pokles úrokových sazeb a daří se dluhopisovým fondům. Koruna mírně oslabuje.

Loading 

Akcie na novém maximu

Akciím se v lednu vesměs dařilo. Hodnota většiny akciových indexů třetí měsíc v řadě stoupla. Hodnota indexu MSCI World stoupla o 2,9 % na nové historické maximum, podobně i americký index S&P 500 nebo německý index DAX.

Nejvíce se dařilo akciím v Japonsku, kde v průměru v lednu stouply ceny akcií o dalších 8,5 %. Nedařilo se naopak opětovně akciím v Číně, které v lednu odepsaly dalších 10 % hodnoty a spolu s Koreou a Brazílií stáhly dolů celý index MSCI Emerging Markets.

Zlato a bitcoin zastavili růst

Cena zlata v lednu mírně poklesla (v dolarech), ale drží se nadále nad kulatou hranicí 2000 dolarů za unci. Cena bitcoinu se po schválení prvních bitcoinových ETF v USA nijak zvlášť nezměnila. Trh s tím již plně kalkuloval. Cena jednoho bitcoinu tak ke konci ledna zůstala na hodnotě 42,5 tis. dolaru.

REKLAMA

Ropa lehce podražila

Cena ropy v lednu mírně stoupla v důsledku problémů s transportem ropy z Perského zálivu (útoky jemenských Husíů). Díky tomu mírně zdražil i benzín a nafta na čerpacích stanicích. Naopak cena elektřiny a plynu na burze Power Exchange Central Europe nadále klesá. Kontrakty silové elektřiny na rok 2025 se již obchodují za cenu kolem 80 euro za MWh.

Očekává se pokles úrokových sazeb

První letošní měnověpolitické zasedání bankovní rady ČNB se uskuteční 8. února. Všeobecně se očekává, že ČNB přistoupí k dalšímu snížení úrokových sazeb. Diskuze členů bankovní rady se nyní pravděpodobně povede pouze o tempu snižování sazeb. Fed a ECB v lednu ponechaly sazby beze změny.

Dluhopisový trh už se snižováním úrokových sazeb počítá. Je to vidět zejména u delších splatností, kde jdou výnosy do splatnosti několikátý měsíc dolů. Klesající úrokové sazby nyní svědčí fondům. Dluhopisové fondy už půl roku vykazují silně nadprůměrné výnosy. Inkasují vysoké úroky a zároveň těží z růstu tržních cen dluhopisů, jak klesají výnosy do splatnosti. Tento trend pravděpodobně během tohoto roku bude pokračovat.

REKLAMA

Koruna mírně oslabuje

Česká měna v lednu opět mírně oslabila. Kurz eura se již pohybuje kolem 25 korun za jedno euro a kurz dolaru kolem 23 korun za jeden dolar. Další vývoj koruny bude především záviset na tom, zda i Fed a ECB začnou v dohledné době snižovat úrokové sazby, tedy jak se bude vyvíjet úrokový diferenciál mezi korunou a eurem, dolarem a dalšími měnami.

Autor: Jan Traxler, privátní investiční poradce a partner Long Capital, zakladatel multi-fondu Otakar a odborný garant portálu Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024

Prestižní žebříček nejúspěšnějších fondů na českém trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023

Již počtrnácté proběhlo hodnocení nejúspěšnějších fondů českého investičního trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023. Na základě ukazatelů výkonnosti a rizik se na prvním místě v kategorii akciové fondy umístil J&T Opportunity, mezi smíšenými fondy získal první místo Amundi CR Balancovaný, za nejlepší progresivní dluhopisový fond byl […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

21. 02. 2024

Platba paušální daně a výše invalidního důchodu

Živnostníci a podnikatelé plnící si své daňové povinnosti platbou měsíční paušální daně minimalizují své daňové starosti a povinnosti. Jaký vliv však má platba paušální daně na případný invalidní důchod prvního a druhého stupně, dřívější částečný invalidní důchod? Podívejme se na praktické výpočty.

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

21. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *