CZK/€ 25.380 -0,18%

CZK/$ 23.480 -0,22%

CZK/£ 29.645 -0,15%

CZK/CHF 26.685 -0,07%

Jan Traxler

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

03. 07. 2023

0 komentářů

Vývoj na finančních trzích – červen 2023

 

Akciové indexy kousek od vrcholu. ČEZ s rekordní dividendou. Energie v červnu podražily. Inflace už je na ústupu. Úrokové sazby na vrcholu.

Loading 

Akcie se vrací zpět

V červnu se velmi dařilo akciím na burzách po celém světě. Hodnota indexu MSCI World stoupla v červnu o 3,5 % a pomalu se blíží svému maximu z konce roku 2021. Hodnota amerického indexu S&P 500 stoupla v červnu dokonce o 6 %. I zde se index nachází už jen zhruba 7 % od svého dosavadního vrcholu z konce roku 2021.

Zatímco v květnu se dařilo pouze technologickým firmám, v červnu se dařilo akciím napříč všemi sektory. Výrazně například stouply i ceny akcií leteckých společností a automobilek, které patří k nejcitlivějším na očekávání vývoje ekonomiky. Dařilo se průmyslu, těžařům, bankám, výrobcům spotřebního zboží, zdravotnickým firmám – prostě prakticky všem.

ČEZ s rekordní dividendou

Hodnota indexu PX pražské burzy v červnu mírně poklesla, což je způsobeno dividendou u akcií ČEZ. Valná hromada společnosti ČEZ schválila rekordní dividendu 145 korun na akcii (dividendový výnos cca 14 %), nakonec ještě více, než původně navrhovalo představenstvo společnosti. Akcie ČEZ letos investorům přinesou nejvyšší výnos, nicméně většina českých akcií letos vyplácí vysoké dividendy.

REKLAMA

Datum výplaty dividendy bylo stanoveno na 1. srpna, ale rozhodný den byl už 30. června 2023. Od 29. června se proto na burze již akcie ČEZ obchodují bez nároku na letošní dividendu, takže jejich cena při otevření burzy klesla o oněch 145 korun. Jelikož index PX je pouze cenový index a nezohledňuje vyplácené dividendy, jeho hodnota rovněž poklesla, protože ČEZ má v indexu PX zhruba 18% váhu.

Energie v červnu podražily

V červnu po delší době na energetické burze výrazněji podražila elektřina a plyn. Cena kontraktů na elektřinu na rok 2024 stoupla oproti květnu o 15 % na 145 euro za MWh. Podobně podražil také plyn. Cena kontraktu na zemní plyn na burze Power Exchange Central Europe stoupla oproti květnu o 16 % na 57 euro za MWh. Mírně podražila také ropa a potažmo i ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích.

Úrokové sazby na vrcholu?

Americký Fed v červnu ponechal úrokové sazby beze změny v pásmu 5-5,25 %. Evropská centrální banka zvedla sazby o 25 bazických bodů, základní repo sazba je nyní 4 %. Česká národní banka ponechala základní repo sazbu na 7 %, kde je už celý jeden rok. Někteří analytici očekávají, že Fed i ECB ještě budou letos sazby mírně zvedat. Jiní se domnívají, že úrokové sazby už dosáhly vrcholu.

REKLAMA

Pokud jde o úroky v ČR, zde už nyní panuje široká shoda, že ČNB dál sazby zvedat nebude. Hodně se ale diskutuje o tom, kdy začne sazby snižovat. Pro řadu firem a domácností jsou stávající úroky z úvěrů zničující. ČNB nesmí držet sazby vysoko příliš dlouho. Na druhou stranu je nesmí ani příliš prudce snižovat, aby se nerozjela další vlna inflace. Je to složité balancování.

Koruna stabilní, inflace na ústupu

Kurz koruny k euru se oproti květnu prakticky nezměnil. K americkému dolaru koruna posílila o 1,7 %, když se kurz opět dostal pod 22 korun za jeden dolar. Silná koruna pomáhá tlumit inflaci. Na druhou stranu silná koruna nevyhovuje exportérům, neboť české zboží je v zahraničí dražší. Ani zde to ČNB nemá snadné vybalancovat.

V tuto chvíli je pro ČNB klíčové utlumit inflaci a zejména inflační očekávání. Meziroční míra inflace zatím stále vychází dvojciferná, ale poslední čtyři měsíce už index spotřebitelských cen více méně stagnuje. Postupně tak bude ve statistikách klesat i meziroční míra inflace.

Autor: Jan Traxler, privátní investiční poradce, zakladatel multi-fondu Otakar a odborný garant portálu Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024

Prestižní žebříček nejúspěšnějších fondů na českém trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023

Již počtrnácté proběhlo hodnocení nejúspěšnějších fondů českého investičního trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023. Na základě ukazatelů výkonnosti a rizik se na prvním místě v kategorii akciové fondy umístil J&T Opportunity, mezi smíšenými fondy získal první místo Amundi CR Balancovaný, za nejlepší progresivní dluhopisový fond byl […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

21. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *