CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

Text: Petr Novotný

24. 01. 2008

8 komentářů

Výsledková sezóna: Co oznamují společnosti

 


 

Vysvědčení
Leden, duben, červenec a říjen – výsledková sezóna. Měsíce, kdy firmy skládají účty a investorům předkládají hospodářské výsledky. Známky, které za ně můžou dostat, jsou tři. Výborně – za lepší čísla než předpovídali analytici; velmi dobře – za splnění cílů; a dobře pro ty společnosti, které na vytčenou laťku nedosáhnou.

Premianty, kteří překonají očekávání, čeká odměna. Tu představuje růst jejich akcií. Propadlíkům naopak trh neodpouští. Akcie těchto firem zpravidla potká výprodej.

Mladá versus zralá
Co v hospodářských výsledcích investoři mohou najít? Odpověď na dvě klíčové otázky. Jak rychle společnost roste? A jak je zisková? Tu první najdou v kolence tržby, tu druhou v řádku čistý zisk na akcii. Od mladých společností se čeká, že předvedou solidní růst. Ziskovost jde po určitou dobu do pozadí. Od těch starších investoři očekávají, že už dovedou proměnit růst do zisku. Zralé společnosti se tak svým akcionářům odměňují výplatou dividend nebo zpětným odkupem svých akci.

Výsledkovou sezónu by měl sledovat každý investor. Nese s sebou totiž větší kolísavost trhů. Tomu, kdo investuje dlouhodobě, by sice neměla uškodit. Naprosté ignorování čtvrtletních výsledků se nemusí vyplatit nikomu.

Burčák a předpověď počasí
Burzovní analytici ve velkých investičních bankách a makléřských domech a instituce, které aktivně obchodují s akciemi, dávají investorům k dispozici svůj odhad čtvrtletních výsledků veřejně obchodovaných společností. Problém je, že se jejich předpovědi často podobají burčáku. Mění se s každým dnem tak, jak se blíží okamžik, kdy s nimi firma nakonec předstoupí před investory.

REKLAMA

Aby zmatku nebylo málo, nelení ani management. Ten má také někdy "potřebu" podělit se s výhledem svých hospodářských výsledků s investorskou veřejností. Příkladem z poslední doby je výrobce generických léků Zentiva, kde již druhé čtvrtletí v řadě, dostávají investoři takzvané varování (profit warning), že to s hospodářskými čísly nebude tak růžové.

Některé společnosti se snaží předsezónních výstřelů vyvarovat. Jako jeden z prvních se rozhodl zrušit tyto "předpovědi počasí" internetový vyhledávač Google.

Průběžné skóre
V Americe mají dnes investoři na stole výsledky více než 60 % firem – vyjádřeno společnostmi z indexu S&P500. Býci slaví a ohání se dvouciferným růstem zisků (13 % meziročně). Jejich statistiky však nezapočítají dva nejhorší sektory: stavební výrobu a finanční instituce.

Bez růžových brýlí jsou čísla daleko horší (meziročně -5 %) a více než 22 % společností nesplnilo očekávání investorů, což je víc než je dlouhodobý průměr. Mezi premianty v sektorech zatím vyčnívají technologie a firmy z oboru zdravotní péče.

REKLAMA

V Čechách má výsledková sezona tradiční zpoždění. Investoři znají zatím výsledky Erste Bank, CME a Telefónica 02. Ale již tento týden se investoři seznámí s čísly od Zentivy nebo Komerční banky. Do konce listopadu pak budou "venku" výsledky všech společností z nejlikvidnějšího trhu SPAD.

Tip: Výsledkové sezóně se věnoval též Investorský magazín

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Petr Zámečník

  8 listopadu, 2007

  Komerční banka oznámila své výsledky: zisk 8,124 mld. Kč překonal očekávání a akcie během dnešního obchodování přidaly 3 %.

  Odpovědět

 • Karel Jaroš

  11 listopadu, 2007

  Co říkáte na tuto společnost? Nějaké zhodnocení? 🙂 http://www.bbi.cz/ . Čím se konkrétně zabývá? A jak jsou asi placeni jeho zaměstnanci? Provizně?

  Odpovědět

 • Mario

  11 listopadu, 2007

  Pan Brzoň již byl v investorském magazínu.
  Jedná se o zprostředkovatele, protože nesplňují několik podmínek pro udělení obchodníka. Je to malá začínající společnost, která se snaží netočit peníze a spíše dosahovat zhodnocení pro klienty. Na můj vkus mají vysoké poplatky (např. 0,75% za akcie v Německu).

  Odpovědět

 • s.kozusek

  11 listopadu, 2007

  Z mého pohledu si myslím, že pokud vám neprobchodují portfolio, tak bych se až tak těch poplatků neděsil.

  Mé informace ze zdroje jsou, že klientovi doporučují takovou investici, aby na pozici nešlo míň jak 3000 EUR/USD. Pak je zatížení na pozici 2% celkem, tedy 1% nákup, 1% prodej.
  V Nemecku se platí od 4000 Eur na pozici poplatek 0,75% za transakci,
  zatížení je 1,5% na pozici.
  V Americe je to to samé, 30 USD, ale není to 0,75% z objemu, ale 0,25%.
  Proto u klientů, kde je víc peněz, se realizují pokyny např. za 7-10000 USD,
  tedy zatížení je tam pak 0,8-0,5% na otočku.

  Nabízejí služby a to jak pro poradce tak i pro klienty. Např. monitoring trhu, modelová portfolia, fondy, brokerpool, alternativní investice a především certifikáty. Spolupracují s ZJ a jejich strategie je mi velmi blízká (MTP).

  Takže já tuto firmu vnímám jako zajímavou. Lepší by však bylo zúčastnit se jejich přednášek.

  S pozdravem
  Sláva Kožúšek

  Odpovědět

 • Mario

  11 listopadu, 2007

  A stránky icertifikaty.eu jsou jejich

  Odpovědět

 • honzik

  6 března, 2008

  ty provozuje pan kříž, který je v rejstříku veden jako předseda dozorčí rady bbi

  Odpovědět

 • SupermarioHANS

  6 března, 2008

  Rekl bych, ze Vase debata o spolecnosti bbi sem ani moc nepatri, nicmene jsem prostudoval jejich webove stranky a rozhodne musim souhlasit s par vetami pana Kožúška -> Mne osobne se libi ohodnoceni na zaklade zisku klienta, to je podle mne ne moc vidana zalezitost. Co se poplatku tyce, rekl bych,ze nejsou drazi,oproti par velkym obchodnikum dokonce i o X% levnejsi…kazdopadne je nutne brat v potaz,ze delaji „spravu portfolii“, nelze tedy pocitat s poplatky jako u online brokera ze… Padla zde hlaska, ze nesplnuji podminky pro obchodnika, mozne je i to, ze nechteji byt obchodnikem..Ale nejlepsi by bylo spojit se s jejich vedenim a rozjet forum na jejich webu popripade jinde,kde by nam na to jiste odpovedeli. mario a honziku,dle meho nazoru se snazite pospinit bbi,coz sem uz vubec nepatri, pokud s nimy mate zkusenost,podelte se s nami, pokud ne tak FO.

  Jinak mario diky za tip na vyborne stranky, nevedel jsem o nich a par clanku zni zajimave.

  Diky

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  13 listopadu, 2007

  Tak vyvoj na akciovych trzich se v poslednich dnech opet ubira smerem na jih. Uvidime, jak silny a rozsahly tento pokles bude. Je dost mozne, ze dojde jeste k prohloubeni srpnove korekce.
  Z vyspelych zemi si nejlepe stoji Evropa, o poznani hur pak USA a japonsky NIKKEI 225 se uz propadl na nizsi hodnotu nez v srpnu a neni daleko od dvouleteho minima.
  Mimochodem, v uplynulem tydnu konecne korigovaly take cinske akcie, cca o -10%… uz bylo vazne na case.

  Z fundamentalniho hlediska se akcie rozvinutych trhu jevi pomerne priznive oceneny. Ovsem hospodarsky rust ztraci na sile. Zvysuje se inflace (a to rychleji, nez se ocekavalo). Ocekavane zisky firem jsou dle meho nazoru prilis optimisticke. Krize US subprime hypotek si pravdepodobne jeste vyzada nejakou obet. … Suma sumarum… na trzich panuje strach. A strach zpravidla vede k poklesu. Jak dlouho jeste potrva, nez bude strach prekonan optimismem, to je nyni spravnou otazkou.

  Kazdopadne se domnivam, ze se nemusime obavat nejake krize akciovych trhu a dlouhodobeho downtrendu. Je vsak dost mozne, ze akciove trhy (jako celek) hned tak nenavazou na predchozi leta temer neprerusovaneho rustu.
  Mozna se mylim a akcie zitra vyleti jako raketa vzhuru vztrict novym maximum. Osobne si vsak myslim, ze nas ceka minimalne nekolik volatilnich mesicu, pri kterych se akcie budou pohybovat nahoru a dolu, aniz by se z dlouhodobejsiho hlediska pohly z mista.

  A jaky zaver z toho vyplyva? Vydelavat na akciich bude cim dal slozitejsi a uz nebude stacit koupe libovolneho akcioveho fondu. Na vyznamu opet nabude dobra diverzifikace a celkova investicni strategie. (Muj nazor.)

  Odpovědět