CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

Text: Daniel Kuchta

03. 04. 2008

8 komentářů

Vyplatí se investovat do akciových indexů?

 


 

Při pohledu na grafy, které zobrazují pohyby akciových indexů, se ale zdá, že poziční investování (pozice je otevřena několik dnů) do měn nebo komodit je v současnosti mnohem méně rizikové, než pákové produkty na akcie a akciové indexy.

O jiném než intradenním obchodování (daytrading – pozice nezůstávají otevřené přes noc) zde nemůže být ani řeči. Nějaké dlouhodobější strategie se dnes zkrátka na tyto trhy nehodí, protože rozdíly mezi zavíracími a otevíracími cenami dvou po sobě následujících dnů jsou příliš velké (jak je vidět na grafu, rozdíl mezi pondělní zavírací cenou a úterní otevírací byl více než 150 bodů!). Kdo však má dostatek zkušeností, má cit pro trhy, a právě volatilní trhy pro něj znamenají šancí zajímavých výdělků, může to zkusit.

15minutový graf CFD kontraktu na index Dow Jones Industrial Avergae dnes v 17:20


Zdroj: X-Trader

Vzhledem k vyšším spreadům (rozdíl cenou za nákup a cenou za prodej instrumentu) v aplikaci X-Trader si u akciových indexů nepřijdou na své ani tzv. skalpeři, kteří otevírají své pozice i na pouze několik sekund. Velmi krátkodobé pohyby jim totiž nepokryjí ani zmiňovaný spread.

Velkou jistotu na trhy nepřinášejí ani výroky analytiků a různých odborníků o možném vývoji trhů. Skupinka optimistů tvrdí, že krize pominula a teď je vhodný čas na nákup levných akcií. Druzí zase varují, že to nejhorší ještě nemusíme mít za sebou, nejméně jeden kvartál ještě krize bude přetrvávat a že když jsou akcie levné, neznamená to, že nemohou být ještě levnější. Chaos a nervozita se střídají s euforií a investoři jsou stále extrémně citliví na jakoukoli makroekonomickou zprávu, případně novinku z finančního sektoru.

REKLAMA

To se pak odráží i na výsledcích akciových burz po celém světě. Stačí se podívat na akcie v USA. V pondělí vládla na trzích euforie i přesto, že banka UBS ohlásila odpisy dalších 19 mld. USD, a zaznamenaly nejlepší začátek čtvrtletí za posledních několik desítek let. Přiživily se také evropské burzy včetně BCPP.

Euforie ale dlouho netrvala a vybírání zisků a nepříliš dobrá makrodata znamenaly ztráty. Dnešní obchodování není výjimkou, když trhy nejprve otevřely hluboko v mínusu po zveřejnění informací o počtu nezaměstnaných, pak šla zase nahoru po zprávách o tom, že index nákupních manažerů ve službách v USA nečekaně vzrostl. Nakonec se ale přeci jen vrátili prodejci a trhy ztrácejí.

Jak jsou na tom měnové páry?

Pattern „trend continue“ nám dnes nabídl pár USD/CHF, kdy kromě MACD mohlo v rozhodování pomoci také pravidlo o silném býčím trendu, kdy zavírací ceny svíček byly jak nad pomalým klouzavým průměrem (89 EMA), tak nad rychlým (8 EMA). Zkušenější obchodníci by se tomuto obchodu vyhnuli i kvůli tomu, že mohlo jít o falešný signál v nedokončeném trojúhelníku, nebo by realizovali zisk na posouvaných stop lossech. Bohužel, i dnes se ukázalo, že důležité zprávy z trhů (zejména v tak nejistém období) mohou položit na lopatky jakoukoli technickou strategii.

4hodinový graf USD/CHF dnes v 17:20
 
Zdroj: X-Trader

REKLAMA

Podobná situace platí na včera zmiňovaných párech EUR/JPY a GBP/JPY, když čísla z Velké Británie a Evropy investory nepřesvědčily o síle evropských ekonomik a euro i libra šly dolů. V konečném důsledku však nemusí jít o změnu trendu, pouze o mírnou korekci před dalším pokračováním, zejména u páru GBP/JPY, kde vytvořil podporu rychlý klouzavý průměr 8 EMA (jak jsme to zmiňovali včera).

4hodinový graf GBP/JPY dnes v 17:20

Zdroj: X-Trader

U páru EUR/USD bychom mohli vstoupit do trhu poté, co se nám objevil na MACD signál „higher low“, s cílovou cenou na Fibonacciho úrovni 61,8. U páru GBP/USD jsme mohli přemýšlet o nákupu o 16:00 s cílovou cenou na Fibonaccio úrovni 38,2, případně i na úrovni 50, která je blíže při hraniční čáře tvořícího se trojúhelníku.

4hodinový graf EUR/USD dnes v 17:20

Zdroj: X-Trader

Investujeme.cz je mediálním partnerem soutěže.

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Charlie

  4 dubna, 2008

  Pomalu a bezpecne zbohatnout s akciemi a investovat na základe fundamentálních vlastností podniku a akcie!! Jako Graham a Buffett. Neztrácet peníze pomocí technické analýzy!! Neziviti banky a brokery!! Neriskovat jako Ross, Livermore, Williams a Daniel Kuchta!! Nechválit si 51 výdelecných obchodu ze 100, ale 99 výdelecných obchodu ze 100, s dlouhodobým investováním.

  Odpovědět

 • obchodnik

  4 dubna, 2008

  Ladisi, vas rukopis je jasny. bezte svoje slataniny psat na svoje forum a netrapne nas vasi hlouposti.
  vy nikdy nepochopite, ze je jedno jestli pouzivate technickou, fundamentalni nebo astralni analyzu. dulezity je pouze vas ucet.
  tak jak buffet je dobry investor, tak jsou stejne dobri obchodnici. vam ale nema cenu vubec nic vysvetlovat. uz na jinem foru vas vypiskali, tak snad usetrite temi bludy tohle.

  Odpovědět

 • Stock

  4 dubna, 2008

  Ladis a jeho sto dalších nicků je mor pro každé fórum, kde se objeví a se svou vlezlostí mi silně připomíná jehovisty se svou jedinou pravdou, ovšem zcela out od reality.

  Odpovědět

 • Jaromír

  7 dubna, 2008

  „ale 99 výdelecných obchodu ze 100“
  🙂 chlape ty už to nehul! Větší blbost jsem vživotě neslyšel. Co to tady plácáš. Existují jen dvě možnosti.
  a) máš na kontě, díky tvé strategii, stovky miliard (což nemáš, protože by jsi byl bohatší, než Warren, a my všichni bychom o tom už dávno věděli)
  b) kecáš 🙂
  Takže se laskavě sklidni a uvědom si, že tady nejsi mezi pitomci, kteří ti to sežerou. Děláš ze sebe s prominutím totálního idiota.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  7 dubna, 2008

  Co je v tom za problem? Proste nakoupim a neprodam dokud nejsem v plusu 😀 To jedno procento ztratovych obchodu jsou pripady kdy spolecnost zkrachovala 😉

  Odpovědět

 • OTTO

  5 dubna, 2008

  Je evidentní, že na burze, se dají vydělat desítky % ročně a pomocí maržových obchodů stovky %, pokud má člověk dobré učitele, znalosti, praxi, disciplínu atd.
  Proč vám, vysoké zisky na burze nevadí?
  Proč nenapíšete článek Nevěřte slibům velkých zisků na burze?
  Nenapíšete ho, protože pracujete pro brokerskou firmu a té by se takový článek vůbec nelíbil, že?
  Nebo se vám, nelíbí, že firmy o kterých jste psal peníze investorů z menší, nebo z větší části také investují na burze, akorát přez konkurenční brokerskou firmu?
  Ať je to jak chce, je pravda, že brokerské firmy až na vyjímky nic neslibují. Od svých doporučení a rad se malými písmenky pod čarou distancují a zříkají se zodpovědnosti za ztráty investorů, kteří díky jejich doporučení přišli o peníze a tím jsou tedy z obliga.
  Tohle je podle vás asi serioznější přístup, že???
  PS: Proti burze nic nemám. Obchoduji už nějaký pátek a velmi mě to baví.

  Odpovědět

 • Mario

  6 dubna, 2008

  OTTO, ja osobne reaguji na Vaše příspěvky naposledy, protože podle toho co jste zde doposud vytvořil, si myslím své a není to nic lichotivého.
  Jednak skutečně nejste makléř, ikdyž jste psal, že jste. Malá písmenka kdesi dole vyžaduje zákon o cenných papírech. Pokud by žádné varování dole nebylo napsáno, je problém s ČNB. Ten kdo obchoduje na burze, je si vědom rizika, které podstupuje. Čím více chce vydělat, tím více musí riskovat. Maržové obchody jsou jeden z nerizikovějších nástrojů, které investoři mohou vydělávat. POkud investor maržuje, ví do čeho jde. Ví, že riskuje celou částku a může o ni přijít. Pokud bude investovat přes Vaši společnost, údajně neriskuje nic (pouze takové drobnosti, že), ale čekají ho zajímavé zisky.
  A proto si zapamatujte. Ať používáte jakýkoliv investiční nástroj, vždy platí, že čím více chcete vydělat, tím více musíte riskovat. Riziko může mít přitom různou podobu. A na závěr, já osobně si myslím, že jste zaměstnanec dotyčné společnosti, kterou propagujete.

  Odpovědět

 • OTTO

  6 dubna, 2008

  Mario jste upřímný a to se cení.
  Pokud vím, tak máte svůj účet a obchodujete sám na sebe. Asi tomu říkáte, že jste trader.
  Já dělám to samé co vy, ale říkám tomu burzovní makléř.
  Pokud budete investovat do APL vyděláte míň než jste schopen vydělat na burze, pokud tedy nevyděláte ročně méně než okolo 200% což myslím, že vyděláváte více.
  Podívejte obchodování na burze mě baví, ale vyžaduje to můj čas, energii atd.
  APL mi sice vydělává míň než burza, ale nestojí mě to čas, energii atd.
  Stejně tak mi vydělávají diamanty bez mého času, energie atd.
  A co se týká rizika, tak mě osobně riziko nevadí ať je jakkoliv velké, pokud existuje možnost aktivně riziko eliminivat na přijatelnou úroveň a vytvořit tak z vysoce rizikové investice investici konzervativní s velice vysokým výnosem.
  Když se nedá riziko aktivně eliminovat nechávám takové investice jiným.
  Co se týče toho, že si osobně myslíte, že jsem zaměstnanec APL tak tady je třeba zmínit 2 záležitosti.
  Za prvné – pokud by to tak bylo, znamenalo by to, že nežiji v ČR, protože APL v ČR žádné zaměstnance nemá.
  Za druhé – volil bych ten nejmíň účinný způsob jak získat nové zájemce, tím že budu na diskuzích popisovat svoje skvělé zkušenosti s APL aniž bych napsal svoje telefonní číslo, email, fax, ICQ, SKYPE atd. abych měl možnost si domluvit osobní schůzku se zájemci.
  PS: Jelikož jste psal, že na moje příspěvky reagujete naposledy, jsem si vědom toho, že na tento ani jiný můj příspěvek odpovídat nebudete a využívám tedy poslední příležitosti a přeju vám hodně úspěchů v tradingu i v osobním životě.

  Odpovědět