CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 01. 2023

1 komentář

Výhled na rok 2023: Bude krypto opět vzkvétat?

 

Letošní rok byl pro trh s kryptoaktivy bouřlivý. Přesto by „krypto–zima“ mohla ustoupit „krypto–jaru“. Zde je šest ukazatelů, které by mohly určit, kdy trh opět rozkvete.

Loading 

1. Inflace, úrokové sazby a Fed

V roce 2022 jsme byli svědky korelace mezi kryptoměnami a akciemi v tom, jak reagují na makroekonomické podmínky. Rostoucí inflace a zvyšující se úrokové sazby měly v roce 2022 dopad na trh s kryptoměnami a odčerpávaly likviditu z investičních trhů ve všech oblastech. Zejména v sektoru s kryptoměnami to odhalilo strukturální slabiny, ale také poukázalo na to, které podniky mají pevné základy a odolnost. Tyto podniky budou z nového prostředí těžit.

Pro regulační orgány i účastníky trhu s kryptoměnami, kteří usilují o udržitelnější trh po událostech letošního roku, bude skutečně důležité zajistit dodržování osvědčených postupů, jako jsou oddělení aktiv zákazníků, správné zajištění a sladění, a také transparentnost. Tento výsledek závisí na zlepšujícím se vývoji inflace.

2. Regulace

Regulace je pro rok 2023 zcela jistě na prvním místě, což vítají jak investoři, tak platformy a uživatelé kryptoměn.

Regiony, jako je EU, již dělají pokroky s legislativou, jako je MiCa, zatímco zákon o finančních službách a trzích bude ve Spojeném království měnit pravidla hry. Také USA vydávají velké regulační signály, ale teprve uvidíme, jakým podstatným směrem se v roce 2023 vydají.

REKLAMA

Zajištění dodržování osvědčených postupů, jako jsou oddělení aktiv zákazníků, správné zajištění a sesouhlasení, plus transparentnost, budou skutečně důležité jak pro regulační orgány, tak pro účastníky krypto trhu, kteří chtějí po letošních událostech dosáhnout udržitelnějšího trhu. Bude to také klíčové pro obnovení důvěry.

3. Dosažení dna a vyhlížení pádu bitcoinu na polovinu

Oblíbenou „on-chain metrikou“ pro identifikaci vrcholu a dna ceny bitcoinu je skóre MVRV-Z. V současné době skóre naznačuje, že aktuální tržní hodnota bitcoinu je hluboko pod jeho realizovanou nebo „férovou“ hodnotou a na nejnižších úrovních od prosince 2018, kdy bylo dno posledního bitcoinového medvědího trhu. Dosažení tohoto bodu bylo v minulosti dobrým ukazatelem, že se nacházíme blízko dna cenového cyklu bitcoinu, a naznačuje, že bychom se mohli přiblížit „krypto–jaru“.

Další věcí, kterou je třeba sledovat, je následující půlení bitcoinu, které by mohlo vést ke zvýšené účasti na trhu již v roce 2023. Těžaři bitcoinů dostávají odměny za ověření transakcí a přidání nového bloku do bitcoinového blockchainu. Poloviční odměna za blok je událost zabudovaná do konstrukce bitcoinu, při níž se každých 210 000 bloků – tedy zhruba každé čtyři roky – sníží odměna za blok poskytovaná těžařům o 50 %.

Snížení na polovinu ovlivní náladu investorů z důvodu nabídky a poptávky. Maximální počet bitcoinů, které kdy budou existovat, je 21 milionů. To v kombinaci s klesající emisí v důsledku menších odměn za bloky vytváří prvek nedostatku aktiva a teoreticky povede k růstu ceny. Pokud nová emise klesne a poptávka zůstane pevná, pak ceny porostou.

Od počátku existence bitcoinu po každém snížení odměny za blok na polovinu obvykle následuje další býčí trh s kryptoměnami, a proto by mnozí pozorovatelé trhu mohli předpokládat, že další býčí trh se začne formovat v roce 2024. Očekávání tohoto vývoje by také mohlo pomoci zvýšit cenu v průběhu roku 2023.

REKLAMA

4. Web 3.0 a NFT

Cesta webu 3.0 se v uplynulém roce neobešla bez překážek. Pokračující modernizace a plán vývoje hlavních sítí, jako jsou Ethereum a Cardano, však udrží investory zaměřené na dlouhodobý růst a inovace.

Obnoví se úsilí o zlepšení škálovatelnosti, jak to vidíme u vysoce rozvinutého plánu změn Etherea, jako je například „sharding“. Sharding sítě Ethereum spočívá v tom, že se síť efektivně rozdělí na menší segmenty neboli „shardy“, aby se rozložila zátěž, snížilo přetížení a zvýšil počet transakcí za sekundu v řetězci.

Stejně jako v případě The Merge bude trh taková vylepšení velmi očekávat. Sloučení se sice odehrálo v kontextu širších makroekonomických problému a zatím nevedlo k pozitivním cenovým změnám, ale čerstvé inovace ve smířlivějším prostředí by mohly být dobře přijaty a podpořit rally na trzích s kryptoměnami.

Mezitím by se mohla vrátit euforie z NFT, protože čekáme na transformační případy využití této technologie, jako je tokenizace reálných aktiv nebo finančních nástrojů včetně produktů s pevným výnosem, jako jsou hypotéky a dluhopisy. Zájem institucionálních investorů o reálná aktiva a nástroje na trhu roste a může dojít k masivní migraci způsobu, jakým celý finanční systém s takovými produkty a službami nakládá.

5. Spotřeba energie

Hashrate a obtížnost bitcoinu stále stoupají na historická maxima. Zatímco díky tomu je síť bitcoinů bezpečnější, těžební operace potřebují větší výpočetní výkon, aby zůstaly konkurenceschopné, což by mohlo nadále zvyšovat celkovou spotřebu energie sítě.

Spotřeba energie proto bude i nadále jablkem sváru v sektoru kryptoměn, přičemž bitcoinoví nadšenci rychle vysvětlují, proč to není nic špatného, a zastánci Etherea poukazují na velký pokles energetické náročnosti. Navzdory pozadí probíhající energetické krize na celém světě bude debata i nadále stejně neústupná jako dosud.

6. CBDC

Digitální měny centrálních bank (CBDC) byly možná trochu opomíjeny v šumu celého roku 2022, ale projekty a inovace centrálních bank a vlád jsou v plném proudu.

Rok 2023 bude ve znamení dalšího pilotního testování, studií proveditelnosti ze strany centrálních bank, které se budou zabývat případy použití a potenciálem této technologie a jejími možnostmi využití – zejména v oblasti mezinárodních plateb. V tomto směru jsme již zaznamenali některé kroky, zejména ze strany institucí, jako je Bank of Japan, a orgánů v Singapuru, které již pokročily v rozsáhlém testování.

Autor: Simon Peters, analytik trhu s kryptoměnami ve společnosti eToro

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Tři nejslibnější akcie generativní AI s malou tržní kapitalizací pro drobné investory

Trh podnikové umělé inteligence zaznamená do konce desetiletí složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 34 %. Růst trhu bude podpořen potřebou generativních aplikací umělé inteligence, jako jsou mimo jiné chatboti, virtuální asistenti, rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Předpovídá společnost Grand View Research.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Do bitcoinu už investuje největší banka v EU či penzijní fond z USA

Do letos spuštěných bitcoinových fondů v USA vskutku mocně investují nejen drobní investoři. Ve větším objemu do bitcoinu skrze dané fondy ke konci prvního čtvrtletí jejich existence, tedy ke konci letošního března, investovalo hned 937 institucionálních hráčů, čili profesionálních finančních domů a firem. Když začínaly tytéž fondy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • mk

    8 ledna, 2023

    Se mi líbí jak dříve jakýkoliv článek o kryptu budil dlouhé emotivní diskuze, teď už krypto až na nekolik skalních příznivců nikoho nezajímá / nevzrusuje.

    Odpovědět