CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

Text: Daniel Kuchta

09. 04. 2008

3 komentáře

Vydělejte na mezerách v grafech

 


 

Rčení o noční můře zde platí to doslova, protože taková mezera v obchodování se objevuje nejčastěji v době, kdy se na trhu neobchoduje, což bývá často v noci. Rozdíl mezi zavírací cenou jednoho dne a otevírací cenou následujícího dne může být někdy skutečně obrovský a v tomto případě nemusí pomoci ani stop lossy, které by případnou ztrátu korigovaly.

Komodity, obchodované na burzách prostřednictvím futures kontraktů nebo na mimoburzovních trzích, reagují na množství informací týkajících se úrody, počasí, ale i politiky apod. Tyto důležité a „cenotvorné“ informace se ale nemusí objevovat pouze v době, kdy se obchoduje, ale i mimo obchodní hodiny. Reakce na informaci, na níž nemohli obchodníci zareagovat promptně (pokud k tomu připočteme i psychologický moment) pak může být skutečně přehnaná a vyústí právě do takového gapu.

U běžných gapů zpravidla dochází k situaci, že se cena po určitém čase vrátí na původní hodnotu a gap se tak „vyplní“. Zkušenější obchodníci mohou tyto situace využívat ve svůj prospěch tím, že do trhů vstupují právě v čase, kdy dojde k vytvoření gapu. Někdy je však potřeba větší trpělivosti, protože gap může znamenat i začátek určitého trendu (průlomový gap, který vzniká při prolomení určité technické formace, nebo silné úrovně podpory/resistence) a jeho vyplnění je otázkou delší doby.

hodinový graf kukuřice

Zdroj: X-Trader


Gapy však nevznikají pouze v čase, kdy jsou trhy zavřené, klidně se může stát, že mezera se objeví i v průběhu obchodního dne, většinou po zveřejnění zprávy, která vyvolá na trhu velký rozruch nebo paniku (takový příklad velmi rychle vyplněného gapu v průběhu dne můžeme vidět na prvním hodinovém grafu kukuřice vlevo).

V aplikaci X-Trader se s gapy můžeme nejčastěji setkávat u zemědělských komodit, které jsou zde navázané na kontrakty obchodované na chicagské komoditní burze CBOT, případně také na průmyslových kovech. Jejich produkce totiž probíhá po celém světě a důležité zprávy tak mohou přijít prakticky kdykoli. Obchodní hodiny s těmito instrumenty však netrvají celý den, a tak je prostor pro vznik gapů mnohem větší.


hodinový graf sojové boby


Zdroj: X-Trader


Pěkný vyplněný gap můžeme sledovat na hodinovém grafu kontraktu sojových bobů. Tento gap byl vyplněn v průběhu několika dnů. Bohužel, kvůli překročení obchodních limitů na burze CBOT bylo obchodování s tímto nástrojem prostřednictvím aplikace X-Trader dne 1. 4. pozastaveno. Toto je ale extrémní příklad.

REKLAMA

půlhodinový graf kukuřice


Zdroj: X-Trader

Další vyplněný gap je rovněž vidět na půlhodinovém grafu kukuřice. Tento gap vznikl v průběhu víkendu, který je na vznik gapů nejvíce náchylný. Tento výkyv naštěstí nebyl tak výrazný, aby došlo k přerušení obchodování, a obchodníci tak mohli tuto situaci využít ve svůj prospěch. Poslední jednodenní gap vidíme na hodinovém grafu mědi, který byl vyplněn v průběhu několika hodin.

hodinový graf měď

Zdroj: X-Trader

Co dnes můžeme čekat?

Nepříjemným překvapením dnes byla makrodata z Velké Británie v podobě výsledků indexu cen domů (Halifax House Price Index), od největší britské hypoteční společnosti Halifax, které odsoudily libru na další nečekaný propad. Dnes bych byl opatrný kolem osmé hodiny večerní, když bude zveřejněn záznam z jednání o úrokové politice USA (FOMC minutes), které mohou výrazně zahýbat měnovými páry, v nichž je jednou z měn americký dolar. Pár EUR/USD se nám stále drží na konci trojúhelníku a právě zmiňované FOMC minutes by mohly nastolit další směr.


4hodinový graf EUR/USD dnes v 17:00


Zdroj: X-Trader

REKLAMA

Dalšími nástroji, kde se tato událost může projevit jsou i komodity, jako drahé kovy, které dnes rovněž hledají další směr a vývoj na trhu s dolarem jim může hodně napovědět. Ropa v průběhu včerejška a dneška dosáhla očekávaného vrcholu u ceny 107,7 USD, není ale vyloučeno, že v nejbližší době bude toto maximum nadále atakovat.

4hodinový graf ropa dnes v 17:00

Zdroj: X-Trader

Investujeme.cz je mediálním partnerem soutěže.

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • obchodnik

  8 dubna, 2008

  kdyz uz se bavime o gapech, stalo by za to ukazat ruzne typy gapu a jak vznikaji. maji svoji anatomii a kazdy se obchoduje jinak. dale bych doplnil co/jak/proc jsou limitni pohyby a co s nima, pokud me uzamknou na den ci vice. jak to resit, kdyz to jde proti me, jak se hedgovat. opce, etf nebo jiny futures kontrakt? no treba tema na dalsi clanek.
  trochu jste mi prvnim slovem sebral myslenku, ale pak se to stejne objevovalo. stridate slova gap a mezera. je v poradku, kdyz na zacatku vysvetlite/prelozote pojem, ale pak bych se primlouval, kdyz uz delate vsude na ceskem webu „osvetu“ piste v odbornych terminech. anglictina k tomuto byznisu patri a slyset ceske preklady je hrozne. jen at se lidi vzdelavaji at se nemusi analytici bat pouzivat slova jako volatilita atd.

  Odpovědět

 • Anonym

  10 dubna, 2008

  Dobrý den.
  O gapech je samozřejmě možné napsat mnohem více, ale tyto články nejsou pouze o jednotlivých formacích nebo indikátorech apod., ty tam fungují spíše jako doplněk (jsme mediálním partnerem soutěže, takže je to i o soutěži). Jednotlivým „nástrahám“ technické analýzy bychom se ale určitě chtěli věnovat podrobněji v samostatných komentářích.
  V každém případě děkuji za podnětné návrhy, které se pokusíme využít jak v těchto komentářích, tak i rozvést v samostatných článcích (ty možná necháme i na externí profesionály). A připomínku k anglickým výrazům si rád beru k srdci.
  Daniel Kuchta

  Odpovědět

 • Ben

  9 dubna, 2008

  Clánek se jmenujte „Vydelejte na mezerách“, v úvodu je „jak na ne reagovat“
  Ale myslim, ze v clánku nikde neni, jak na nich vydelat a jak na ne reagovat.
  Vy to v clánku vidíte ? A kde je to JAK popsáno ?

  Odpovědět