CZK/€ 24.700 +0,12%

CZK/$ 23.043 -0,10%

CZK/£ 29.102 +0,34%

CZK/CHF 24.087 +0,40%

Text: Petr Zajíc

24. 01. 2008

2 komentáře

Vliv úrokových sazeb na výkonnost trhů se přeceňuje

 


 

Ke zvyšování úrokových sazeb dochází v USA již dva roky a jak makroekonomické ukazatele tak hospodářské výsledky firem byly po celé toto více než příznivé. Jak se budou trhy vyvíjet v dalších měsících?

Ve Spojených státech se v současnosti mluví hlavně o tom, kdy a na jaké úrovni se zvyšování úrokových sazeb zastaví.

Zároveň je také potřeba připomenout, že jak firmy tak individuální spotřebitelé jsou spíše závislí na tří až pětiletých sazbách (hypotéky jsou obvykle fixovány na tuto dobu a také dluhopisy emitované korporacemi mají podobnou průměrnou splatnost), a tyto úrokové sazby se zvýšily jen o cca 1%, přestože úroková sazba FEDu vzrostla o 4,25%.

Navíc v posledních deseti letech zaznamenaly akciové trhy překvapivě nejlepší výkonnost v době, kdy úrokové sazby rostly, a naopak klesaly v dobách snižování úrokových sazeb.

I toto podle našeho názoru signalizuje, že dopad úrokových sazeb na výkonnost akciových trhů se možná přeceňuje.

REKLAMA

Pro trh je významnější spíše tempo ekonomického růstu a důvěra spotřebitelů a investorů. A tyto údaje momentálně dosahují (minimálně v Evropě) nejvyšších úrovní za několik čtvrtletí.

TREND SE NEMĚNÍ
Poklesy na rozvinutých trzích z předchozích měsíců nejsou podle mého názoru změnou dlouhodobého růstového trendu, ale spíše vybíráním zisků a následným vyčkáváním, jaké budou skutečné dopady zvyšování úrokových sazeb.

Tomu odpovídá i skutečnost, že největší propady zaznamenaly trhy, které byly v uplynulých dvou letech nejvýkonnější.

Podle mého názoru ovšem nejsilnějším argumentem pro verzi korekce růstu (nikoli změny trendu) zůstává ocenění trhů.

REKLAMA

V současné době se například americký index S&P 500 obchoduje s ukazatelem PE ratio (poměr zisku na akcii a ceny) 14,8, což je nejnižší hodnota za posledních deset let.

Také z dlouhodobého pohledu (cca 25 let) se jedná o výrazně podprůměrnou hodnotu. A evropské trhy jsou ještě levnější (PE ratio u evropského indexu DJ Stoxx 50 je 12,2!).

Navíc akciové trhy jsou v současnosti podporovány ještě kvalitními hospodářskými výsledky firem.

FIRMY PŘEKONÁVAJÍ OČEKÁVÁNÍ
Z 90% společností z indexu S&P 500, které oznámily kvartální výsledky do 8. srpna, jich 57% překonalo očekávání analytiků.

REKLAMA

Průměrný nárůst zisku byl na roční bázi 16,2%. Zmírnily se také obavy ze zpomalení tempa růstu ziskovosti, v prvním čtvrtletí byl roční nárůst zisku totiž jen 15,4%.

Výsledky evropských firem pak byly ještě příznivější, hlavní část společností v Evropě navíc oznamuje výsledky obvykle až v průběhu srpna.

Tato fundamentální fakta podle mého názoru musí ve střednědobém horizontu převážit nad obavami, které jsou spíše emočního charakteru.

Současný vývoj to potvrzuje. Vždyť evropské trhy již vymazaly téměř tři čtvrtiny poklesu z přelomu května a června.

Trochu jiná situace je v případě tzv. rozvíjejících se trhů. U nich není podpora oceněním tak výrazná, v posledních několika letech se diskont ocenění těchto trhů snížil až na cca 3% (z 21% před čtyřmi lety) a navíc jsou tyto trhy výrazně citlivější na úrokové sazby, neboť tzv. risk free sazba se používá jako jeden ze základních podkladů pro výpočet cílových cen.

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Pavel Starý

  20 srpna, 2006

  To je hezké, ale mohl by buď autor nebo někdo naznačit i nějaké konkrétnější doporučení, co se investování týče? US, Evropa či rozvíjející se trhy? Který sektor? Nebo stačí je sázka na index? Díky

  Odpovědět

 • PN

  24 srpna, 2006

  I když se dnes obchoduje americký trh vyjádřeno např. indexem S&P500 na historicky velmi nízké hodnotě nelze považovat trh za na základě P/E za levný. Důvodem je skutečnost,že výnosy firem tzv. výnosový cyklus je dnes na svých rekordních maximech (nejvýše od r.1940) a to především u cyklických akcií, které jsou v indexu S&P500 silně zastoupeny.

  Další věc, která negativně ovlivňuje vypovídací schopnost P/E je inflace, která je dnes sice „zralá“,ale nikdo neví jestli ještě „nepozlobí“ a donutí tak americkou centrální banku/FED ještě zvýšit sazby.

  Odpovědět