CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Text: Redakce

Foto: Pixabay

06. 02. 2024

0 komentářů

Velký přehled finančních novinek pro rok 2024 – dominuje zajištění na penzi

 

Zákonodárci se v závěru loňského roku činili a od 1. ledna platí, nebo v průběhu roku platit začne řada změn. Týká se to hlavně spoření na penzi a vzniku dlouhodobého investičního produktu (DIP), ale i hypoték, povinného ručení nebo stavebního spoření. Podívejte se přehledně na jednotlivé změny.

Loading 

U spoření na penzi se zásadně mění podmínky

Zajištění na penzi je jednoznačně jedním z hlavních témat roku 2024. Máme před sebou celý balík změn. Největší pozornost byla zatím věnována zvýšení státních příspěvků, maximální se od července zvyšuje z 230 Kč na 340 Kč měsíčně, ročně tedy na 4080 Kč. Pro získání příspěvku od státu bude ale třeba začít také více spořit – minimálně 500 Kč měsíčně, na nejvyšší příspěvek pak dosáhneme při úložce 1700 Kč měsíčně.

Na dvojnásobek se navyšují daňové odpočty, ročně až na 48 000 Kč, což představuje slevu na dani až 7200 Kč za rok. Do konce června se započítávají pro odpočty platby nad 1000 Kč/měsíc, od července pak nad 1700 Kč/měsíc. Limit 48 000 Kč je společný pro doplňkové penzijní spoření (DPS), penzijní připojištění, životní pojištění i dlouhodobý investiční produkt (viz dále). Při žádosti o odbytné – předčasné vyplacení vlastních naspořených prostředků – je třeba dodanit úlevu za posledních 10 let.

Penzisté, pobírající starobní důchod, nebudou mít od 1. července nárok na státní příspěvek. Platí to jak pro stávající, tak nové smlouvy. Příspěvky zaměstnavatele a daňové úlevy budou moct důchodci nadále využívat.

U smluv sjednaných od 1. ledna se prodlužuje minimální doba spoření na dvojnásobek, tedy na 10 let (120 měsíců). U dříve sjednaných smluv zůstává zachována podmínka 5 let (60 měsíců). Druhá podmínka pro nárok na dávku – věk 60 let – zůstává zachována v obou případech. Nadále je možné jednorázové vyrovnání, jakmile vznikne nárok na dávku.

REKLAMA

Pokud spoříme v rámci penzijního připojištění ve „starém“ transformovaném fondu, můžeme si tuto smlouvu zakonzervovat a spořit nově v doplňkovém penzijním spoření (včetně příspěvků zaměstnavatele), a využít tak potenciál vyššího výnosu.

Prostředky z transformovaných fondů lze převádět do DPS i k jiné než ke stávající penzijní společnosti. Převod je umožněn i klientům starším 60 let, kteří už splňují nárok na výplatu dávky. Nemohou ale prostředky převádět mezi DPS jednotlivých penzijních společností.

Penzijní společnosti mohou vedle stávajících klasických strategií nabízet i alternativní fondy, které budou moct investovat do pestřejší a dynamičtější škály aktiv, např. private equity, komoditních derivátů či nemovitostí, a nabídnout vyšší potenciální výnos, za cenu vyššího rizika kolísání hodnoty investice.

I nadále budou moct vybrat děti až třetinu naspořených prostředků (bez státních příspěvků a příspěvků zaměstnavatele) po 18. narozeninách. Na podání žádosti bude více času, a to až 24 měsíců od data 18. narozenin. Aby si mohly děti peníze vybrat, spořit musí minimálně 10 let a v posledních 24 měsících nesmí dojít k převodu k jiné penzijní společnosti.

Nově bude možné využít kombinaci výplat na konci spoření, a to formou částečného jednorázového výběru společně s jedním typem penze spolu s ukončením smlouvy.

U jednorázového vyrovnání se ruší danění příspěvku zaměstnavatele, platí to pro smlouvy založené od 1. ledna 2024. Danění se lze vyhnout převedením smlouvy k jiné penzijní společnosti.

REKLAMA

Při výplatě odbytného na smlouvách s účinností od 1. ledna 2024 a dále si příspěvek zaměstnavatele za období 10 zdaňovacích období daní sám účastník. Starší příspěvky zdaní penzijní společnost.

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) na scéně

První společnosti už uvádějí na trh novinku v podobě dlouhodobého investičního produktu. Je to způsob, jak efektivně kombinovat pestré investiční a spořicí možnosti moderních nástrojů, a zároveň využívat státní podporu v podobě daňové úlevy a nezdaněného příspěvku zaměstnavatele, stejně jako u DPS.

Daňové zvýhodnění ale bude platit jen pro ty, kteří budou spořit minimálně deset let (120 měsíců) a současně jim bude v době ukončení alespoň 60 let. Jinak vznikne dotyčnému povinnost dodanit do té doby získané daňové zvýhodnění.

DIP umožní, aby si každý nakombinoval portfolio podle vlastních preferencí z různých aktiv, typicky akcií, dluhopisů, podílových fondů nebo ETF či bankovních produktů. DIP si můžete představit jako jeden majetkový účet, který bude shromažďovat prostředky ve výše uvedených nástrojích. Smyslem je, aby prostředky klienti z DIP nevybírali, ale zhodnocovali je minimálně do 60 let věku.

Zajištění na penzi je možné současně řešit jak pomocí DIP, tak DPS (či „starého“ penzijního připojištění).

Česká národní banka vede evidenci registrovaných subjektů, které splňují podmínky pro poskytování DIP. V polovině ledna jich bylo 15, zejména bank či investičních společností. Řada společností zatím ladí detaily a ani ne každý z registrovaných subjektů už uvolnil DIP do nabídky. Zatím tak není úplně jasné, jakou zvolí trh u tohoto produktu například průměrnou nákladovost.

Obecně lze doporučit, aby se každý před výběrem některého z dostupných DIP poradil s finančním profesionálem, neboť jde o produkt, u něhož se předpokládá, že ho bude klient držet i několik desítek let.

Dostupnější hypotéky i poplatek za předčasné splacení

ČNB po loňském pozastavení limitu DSTI od 1. ledna dočasně deaktivovala i limit DTI, který vyjadřuje poměr celkového zadlužení žadatele o úvěr a jeho čistého ročního příjmu. V praxi tyto limity bránily bankám přidělit hypotéku i značnému počtu žadatelů, například OSVČ, kteří by v pohodě splácet zvládali, ale „na papíře“ to nevycházelo. Banky v tomto ohledu teď uplatňují vlastní politiku – příjmy a zadlužení samozřejmě posuzovat úplně nepřestaly.

REKLAMA

Deaktivace limitů začne hrát ještě podstatnější roli, až se výše úrokových sazeb u hypoték přiblíží více ke 4 procentům, čehož se s největší pravděpodobností v letošním roce dočkáme. Dostupnost hypoték se podstatně zvýší a můžeme očekávat i růst cen některých typů nemovitostí (zejména novostaveb a rekonstruovaných nemovitostí splňujících vysoké energetické standardy).

V oblasti hypoték věnujte rozhodně také pozornost zavedení poplatku za předčasné splacení hypotéky mimo zákonem vymezené případy. Od září budou moct banky požadovat až jedno procento z výše nesplacené jistiny.

Hypotéku lze předčasně splatit bez „sankce“ standardně na konci fixačního období, při dlouhodobé nemoci, invaliditě nebo úmrtí dlužníka, případně jeho manžela či partnera, pokud to zásadně sníží schopnost splácet. Nově lze také předčasně splatit při prodeji nemovitosti, jíž se úvěr týká, pokud od uzavření smlouvy o úvěru uběhlo alespoň 24 měsíců, nebo v případě rozvodu a vypořádání společného jmění manželů, pokud se týká i nemovitosti financované úvěrem (nebo sloužící k jeho zajištění). Výjimku má také plnění z pojištění určeného k zajištění splacení úvěru. Každoročně lze také zdarma splatit až čtvrtinu zbývající jistiny.

Stavební spoření s poloviční státní podporou

Velmi populární stavební spoření od letošního roku přichází o polovinu maximální státní podpory, ročně tak bude možné od státu získat maximálně 1 000 korun. Ale pozor, částka se vypočítává jako 5 % z každoročně naspořené částky, takže je potřeba na účet u stavební spořitelny posílat pro získání maximálního příspěvku dál alespoň 20 000 korun za rok.

Opět je vhodné se poradit s profesionálem, jak se „stavebkem“ nyní naložit. Výpovědí smlouvy a nedodržením vázací doby 6 let se můžete připravit o již připsané státní příspěvky. Při výpovědi již několik let starých smluv pak můžete přijít o příležitost získat úvěr, například na rekonstrukci, který bude v dnešní době s velmi výhodnou úrokovou sazbou.

Vyšší limity i rozšíření povinného ručení na více typů vozidel

Změny v oblasti povinného ručení schválili senátoři a ještě zbývá podpis prezidenta, s největší pravděpodobností už letos na jaře očekáváme několik změn. Zvednou se minimální zákonné limity z 35 na 50 milionů korun. Pojišťovny to udělají automaticky, jen u starších smluv to mohou řešit individuálně. Nemělo by se to projevit ani na ceně pojištění.

Povinné ručení budou muset mít nově ale i některá vozítka s motorem, jako jsou elektrokoloběžky, zahradní traktůrky (pokud jezdí po veřejných komunikacích) nebo sněžné skútry. Rozhoduje hmotnost i maximální rychlost – povinné ručení bude třeba sjednat nově pro motorová vozidla, pokud je rychlost vyšší než 25 km/h, případě 14 km/h při hmotnosti vyšší než 25 kilogramů. Elektrokola mají výjimku, některé členské státy EU ale mohou povinné ručení požadovat i pro ně.

Dojde také k přenesení povinnosti za pojištění odpovědnosti z provozu vozidla z vlastníka na provozovatele, který je zapsán v technickém průkazu, nicméně pro běžného člověka se nic zásadního nezmění.

Novinky na silnicích

Jen pro úplnost, od 1. ledna platí i novinky v silničním provozu. Přestávají se vydávat velké technické průkazy a k vozidlu při registraci se vydává jen jeden doklad ORV – osvědčení o registraci vozidla. Není nutné s sebou vozit tento doklad a ani řidičský průkaz. Řídit mohou pod dozorem dospělého i 17letí řidiči s platným řidičským oprávněním a na některých úsecích dálnic půjde jezdit až 150 km/h. Ale to až v budoucnu, zatím dejte nohu z plynu.

Autor: Jan Pivoda, expert na právo & compliance pro společnost Broker Trust

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *