Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Vánoce? Nejlepší spoření na penzi!

Vánoce jsou drahý špás. Jen za vánoční dárky má každý Čech utratit 6 276 Kč. A to navzdory finanční, hospodářské či jiné krizi. Na druhou stranu: Vánoce se navzdory výdajům mohou ukázat jako nejlepší investice v životě.

O penzi se budeme muset postarat sami. Stát se za nás nepostará, slyšíme ze všech stran. Je třeba investovat. A přestože v letošním roce firmy spořily náklady (rozumějte: propouštěly, snižovaly platy, rušily odměny a benefity), utratí za vánoční dárky Češi v průměru 6 276 Kč. Není to ale nakonec nejlepší možná investice?

V diskusích o investicích a investování se sklouzne často k jedinému závěru: Nejlepší investicí je investice do vzdělání. Co člověk jednou umí a zná, to mu nikdo nevezme, narozdíl od takového dolu. Ovšem v důchodovém věku, kdy chce majitel vědomostí odejít na odpočinek, musí přeměnit znalosti opět v likvidní aktivum – na peníze. A to nejde zdaleka tak snadno. S přibývajícím věkem se navíc transfer dále komplikuje.

Mnohem efektivnější je investice do svých potomků. Nikoli pouze do jejich vzdělání, které zvýší očekávaný příjem, ale především do jejich výchovy, do společných zážitků, které vytvářejí mnohem pevnější pouta než studium. Vánoce jsou jednou z dobrých příležitostí ke společnému trávení času – a tím ke zvýšení pravděpodobnosti úspěchu investice do potomstva.

Není to o penězích. Je to o čase. Ovšem, čas jsou peníze, říká staré dobré přísloví. Čas můžete směnit za peníze (např. v zaměstnání či v podnikání) a peníze za čas. Pro zabezpečení investice do potomstva je ale přeci jen více rozhodující čas a nelze ho kvalitně nahradit hotovostí. V takovém případě investice končí často ztrátou veškerých investovaných prostředků (v překladu: děti se k rodičům ve finanční tísni otočí zády).

Příklady táhnou. Z tohoto pohledu pro zajištění důchodového věku prostřednictvím potomstva není ani tak důležité, jaké finanční zdroje jsou investovány do kapesného či do dárků, ale jak se rodiče staví k potřebám svých rodičů. Nevystačí s důchodem? Nevadí, budeme za ně platit bydlení, občas přispějeme nějakou tisícikorunou a zaplatíme lázně. Vidí-li to potomci, zvyšuje se tím šance, že se v podobné situaci zachovají podobně.

„Investice do potomstva“ je v podstatě soukromý důchodový pilíř založený na průběžném způsobu financování – současní dospělí platí svým rodičům-penzistům a jejich děti budou platit jim. Tento systém fungoval několik tisíciletí ještě před zavedením státního průběžného financování penzí. Již v kmenovém uspořádání se lovci starali o obživu stařešinů kmene.

Aby „soukromý průběžný systém“ zajištění fungoval, je nezbytné naučit potomstvo ho chápat. A to lze jedině příkladem na prarodičích a společně tráveným časem se společnými zážitky. Vánoce skýtají mnoho příležitostí. Stačí místo společné návštěvy obchodního centra spojené se stresem a předvánočním shonem zajít na některý z mnoha vánočních koncertů či vánočních výstav.

Znehodnotí se v následujících 30 letech úspory českých domácností?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

15 komentářů: “Vánoce? Nejlepší spoření na penzi!”

 1. ckzwflkoq napsal:

  GPsHoG gahcxzbszslf, [url=http://smxaceupjsny.com/]smxaceupjsny[/url], [link=http://uqwacrxpuahl.com/]uqwacrxpuahl[/link], http://ffuadqaemnry.com/

 2. Petr Zámečník napsal:

  Vážení přátelé, do Nového roku vám dávám Tip, jak zhodnotit výhodně vaše prostředky.

  Zkuste Astra Invest, investice do diamantů jsou nejjistější investicí v těchto těžkých dobách. Já jsem vydělal neuvěřitelných 200% za rok 2009 !!!

  Jde o 100% garantovaný výnos z investice.

  na http://company-management.eu/obchodni-zastupci/

  na mapě si vyberte zástupce, který je blízko vás a již na Nový Rok můžete investovat a vydělat výborné zhodnocení. Vše je garantované a pojištěné i zajištěné legislativou Evropské Unie, v které podniká naše investiční společnost. Hodně štěstí a zdraví do Nového Roku, přeji Vám i vašim blízkým.

 3. Honza F. napsal:

  Přeji všem úspěšný rok 2010 a spoustu spokojených klientů :0)

 4. Simona napsal:

  Přeji Vám úspěšný nadcházející rok 2010 a taktéž děkuji panu Zámečníkovi a Honzovi Traxlerovi za super příspěvky a věcné komentáře :0)

 5. Jana Šiklová napsal:

  Dostala jsem se do obtížné situace, uvalili mi exekuci na dům a veškerý majetek. Naštěstí díky milým lidem z Company Management http://company-management.eu/nabidka/ jsem si krátkodobě půjčila 20 000 EUR, dluhy jsem splatila. Jen díky Company MAnagement jsem stihla napéct pečivo, koupit dárky pro moje děti a oslavit vánoční svátky v pohodě a bez dluhů.

  Je to velmi jednoduché, půjčíte si a zároveň investujete trochu peněz na vysoký úrok, investované peníze vám splátí splátky půjčky a vy nic splácet nemusíte.

  Je to naprostá novinka, v Irsku je to už běžné a brzo to bude běžné všude ve světě. Půjčíte si a splácet nemusíte. Buďte mezi prvními, kdo vyzkouší tuhle novinku na trhu. čím více si půjčíte, tím víc vyděláte, tak to prostě je. Z pohodlí domova vyplníte formulář na internetu a Silvestra už můžete slavit bez obav a dluhů s plnou kapsou peněz !! Krásné prožití vánočních svátků přeje
  Jana Šiklová

  • Honza napsal:

   tyhle hlupáky miluju. 🙂 bojím se, ale že toto není hlupák, ale podvodník a lidská zrůda v jednom, která vědomě podvádí.

 6. Konference napsal:

  Nejlepsi investice je do mezilidskych vztahu – do deti, pratel, spolupracovniku… je to dano tim, ze „lidsky kapital“ dovede tvorit jine, vyssi nematerialni hodnoty nez „penezni kapital“.

  • Karel Šimko napsal:

   Houbeles, jediné na čem záleží jsou peníze. Koupíte za ně vše – mládí, lásku, štěstí i přátele a děti. čím víc peněz, tím líp se člověk má.

   Jste zřejmě mladý, tak vás omlouvá naivita, počkejte až vám bude přes třicet, pak už podobným věcem přestanete věřit, to je stejné jako s ježíškem, dneska už i tříleté děti chápou, že ježíšek neexistuje.

  • Kruton napsal:

   Peníze jsou jediná věc, která Tě nezklame Honzo. Nedělej si žádné iluze o vztazích mezi lidmi, lidé včetně tebe a mne jsou jen bezcitní sobci pachtící se za blyštivým mamonem a snahou maximalizovat své libé pocity.

   Každá žena je jen přetvařující se děvka, která je s vámi momentálně jen z nouze, protože neklofla někoho bohatšího s větší mocí, Jakmile se jí dostane do hledáčku někdo bohatší, odkopne vás.

   Mezilidské vztahy mají menší cenu než včerejší chleba, je to jen taková pavučinka na povrchu vředovité lakomosti a hříchů, které spoutávájí omezenou lidskou bytost na tomto světě.

   • Kruton napsal:

    Svět je krutý a bezcitný, jen hlupák věří lidem. Lidé jsou zlí bezskurpulozní sobci, jedině co na ně platí je držet je pod krkem u zdi.

    Bič a hrubá síla, vydírání, to jediné platí na lidi, jen hlupák ukáže své slabé místo, protože druzí toho jen zneužijí a sedřou z Tebe kůži milý Honzíku. Neměl by ses pouštět mezi finnační dravce, pokud trpíš iluzí o vztazích mezi lidmi. Nikdo rozumný do mezilidských vztahů neinvestuje.

    Jediné, co se v historii osvědčilo, je hromadění zlata a peněz a majetku vůbec. To jediné vám zajistí štěstí, spokojenost a nesmrtelnost.

    • Konference napsal:

     Myslim, ze kazdy clovek je ve sve podstate dobry i zly, nekdy dobrosrdecny a jindy lakomec. Kazdy vi, co je dobre a co ne, a vede sam se svym ja jakysi vnitrni boj za sve hodnoty. Ale to uz se dostavame trochu jinam.

     Myslim, ze penize samy o sobe jeste nikomu stesti, spokojenost a nesmrtelnost nezajistily.

     Jsem skutecne presvedceny o tom, ze investice do mezilidskych vztahu muze byt hodnotnejsi nez jakakoliv majetkova investice.

     Jan Traxler
     FINEZ Investment Management

     • Elizabeth napsal:

      Pane Zamecniku a pane Traxlere, dekuji za Vase prispevky. Ja tez pokladam vztahy za zakladni kamen, na kterem bychom vsichni meli budovat. Bohatstvi (ve forme penez a majetku) vitr kdykoli rozfouka jako domecek z karet. Zvlaste v teto dobe se to potvrzuje. Ceny peneznich a hmotnych statku klesaji, ale kvalitni mezilidske vztahy trvaji i nadale, ba jejich plody rostou. Nechci tim uplne shodit dulezitost fin. prostredku. V soucasne spolecnosti jsou vskutku potreba. Ale bez zakl. kamene – kvalitnich mezilidskych vztahu – jsou i financni prostredky k nicemu. Tu pravou radost si za penize nekoupime. Preji Vam i vsem ctenarum do roku 2010 a do dalsich let, at tech plodu mame kolem sebe co nejvice!

      • Petr napsal:

       Taktéž děkuji panu Zámečníkovi a Honzovi Traxlerovi za super příspěvky a věcné komentáře :0)

  • Petr napsal:

   Taktéž děkuji panu Zámečníkovi a Honzovi Traxlerovi za super příspěvky a věcné komentáře :0)

 7. Mystery napsal:

  Podařený, vtipný článek, pane Zámečníku, který mi potvrzuje, že je v téhle branži zoufale potřeba nejen více odborníků, ale také cimrmanologů a lidí s nadhledem. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.