CZK/€ 24.345 -0,08%

CZK/$ 23.279 -0,89%

CZK/£ 28.112 -0,91%

CZK/CHF 24.662 -0,45%

Text: Milan Vodička

02. 12. 2021

4 komentáře

Úžasná investice pouze pro členy Šlágr klubu! Nebo spíš podvod?

 

Foto: Shutterstock

Skutečnost, že jsou důvěřiví důchodci poměrně snadným cílem různých podvodníku, je obecně známou realitou. Nyní se objevila nová nabídka zaměřená na starší občany, která ale nenabízí žádné hrnce nebo vyhřívané deky, ale akcie v podstatě neznámé společnosti Riocath FNDB. 

Investovat, a zejména do akcií, by rozhodně nikdo neměl jen na základě líbivých slov a slibů. Důvěra v takovýchto případech nemůže nahradit znalosti. Je důležité vědět, že akcie ze své podstaty negarantují žádný výnos, že s akciemi této společnosti se neobchoduje na žádném veřejném trhu (kde by se stanovovala tržní cena a kde by bylo možné akcie prodat), je důležité znát hospodářské výsledky společnosti, její plány a management, kde by měli být důvěryhodní lidé.

Bez servítek

Právník Jan Langmeier si ve svém vyjádření pro server e15.cz v souvislosti s touto nabídkou akcií nebral servítky. „Formulace jako ‚smluvně garantovaný výnos‘ jsou přinejmenším nedůvěryhodné,“ uvedl. „Na trhu je řada investičních příležitostí, které bych si nedovolil kritizovat, natož veřejně. Pak je tu ovšem pořád hodně nabídek, o nichž se nedá ani říct, že jsou vysoce rizikové, ale že jsou od začátku konstruovány jako podvod na investory, kteří uvěří jejich marketingu. A nabídka akcií od společnosti Riocath FNDB na Šlágr TV je bohužel jednou z nich,“ řekl advokát.

„Ze závěrky zároveň vyplývá, že jediným aktivem společnosti – pokud pomineme pohledávky s dlouhou dobou splatnosti – je licence na software z roku 2004, který má údajně hodnotu 526 milionů korun,“ upozornil Langmeier. Riocath FNDB vznikla v dubnu 1994 a hned od začátku měla základní kapitál 3,5 miliardy korun. Ten má v rejstříku zapsán dodnes. Pozoruhodné také je, že kumulovaná neuhrazená ztráta firmy z minulých let činila ke konci roku 2020 téměř tři miliardy korun, uvádí e15.cz.

Žádnou ochranu nečekejte

Bohužel regulátor, tedy Česká národní banka, se prý nemůže nabídkou akcií Riocath FNDB zabývat. Podle názoru ČNB pro se vzhledem k menšímu objemu nabízených akcií (do jednoho milionu eur nebo ekvivalent v korunách) jedná o veřejnou nabídku, u které není povinnost uveřejňovat prospekt. „V pravomoci ČNB tedy není řešit jakoukoliv případnou nepřesnost či klamavost propagačních sdělení šířených v souvislosti s touto nabídkou,“ řekla deníku E15 mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová.

REKLAMA

Nelze než doufat, že se na televizních obrazovkách neobjeví záběry zdrcených důchodců, kteří si budou stěžovat, že přišli o své peníze, protože uvěřili a koupili si bezcenné akcie. Nebylo by to poprvé a bohužel ani naposledy. Co se s tím dá ale dělat?

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční lupa: Colgate je stabilní dividendová společnost

Produkty Colgate (NYSE:CL) používá pravděpodobně většina z nás. Tato společnost totiž vyrábí pasty, kartáčky a další produkty spojené s ústní hygienou. Navíc společnost Colgate sází na svou dlouholetou tradici, jelikož byla založena již roku 1806 a v roce 1873 představila svou první zubní pastu. Historie podniku je […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 11. 2022

Pád akcií technologických obrů s sebou stahuje také segment ESG investování

Akcie technologických obrů jsou letos obřím propadákem. Propadákem, který trvá. I příští rok se jeví jako pořádně perný. Klíčovým důvodem bude pokračování jestřábí měnové politiky americké centrální banky. Fed zkrátka své měnověpolitické šrouby jen tak povolit nemíní. Inflaci totiž stále ani zdaleka nezkrotil, jak by si představoval.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Honza

  3 prosince, 2021

  Nějak mi tu chybí poznámky p. Fuldy o genocidě důchodců.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  4 prosince, 2021

  Máte to v hlavě nějak popletené. S genocidou důchodců spojuji zrušení průběžného důchodového pilíře. Pokud nějaký důchodce přijde o úspory díky „investici“ do takovýchto akcií, pak mu stále bude chodit státní důchod, takže hladem ani zimou neumře. 🙂

  Odpovědět

 • Honza

  5 prosince, 2021

  Nad vaší dobrotivostí leckterý důchodce i zapláče 🙂

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  6 prosince, 2021

  Ale tady nejde o moji dobrotivost. Tady jde o Váš omyl.

  Odpovědět