CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.616 +0,13%

CZK/£ 28.404 -0,19%

CZK/CHF 25.782 -0,19%

Text: Milan Vodička

02. 12. 2021

5 komentářů

Úžasná investice pouze pro členy Šlágr klubu! Nebo spíš podvod?

 

Foto: Shutterstock

Skutečnost, že jsou důvěřiví důchodci poměrně snadným cílem různých podvodníku, je obecně známou realitou. Nyní se objevila nová nabídka zaměřená na starší občany, která ale nenabízí žádné hrnce nebo vyhřívané deky, ale akcie v podstatě neznámé společnosti Riocath FNDB.

Loading 

Investovat, a zejména do akcií, by rozhodně nikdo neměl jen na základě líbivých slov a slibů. Důvěra v takovýchto případech nemůže nahradit znalosti. Je důležité vědět, že akcie ze své podstaty negarantují žádný výnos, že s akciemi této společnosti se neobchoduje na žádném veřejném trhu (kde by se stanovovala tržní cena a kde by bylo možné akcie prodat), je důležité znát hospodářské výsledky společnosti, její plány a management, kde by měli být důvěryhodní lidé.

Bez servítek

Právník Jan Langmeier si ve svém vyjádření pro server e15.cz v souvislosti s touto nabídkou akcií nebral servítky. „Formulace jako ‚smluvně garantovaný výnos‘ jsou přinejmenším nedůvěryhodné,“ uvedl. „Na trhu je řada investičních příležitostí, které bych si nedovolil kritizovat, natož veřejně. Pak je tu ovšem pořád hodně nabídek, o nichž se nedá ani říct, že jsou vysoce rizikové, ale že jsou od začátku konstruovány jako podvod na investory, kteří uvěří jejich marketingu. A nabídka akcií od společnosti Riocath FNDB na Šlágr TV je bohužel jednou z nich,“ řekl advokát.

„Ze závěrky zároveň vyplývá, že jediným aktivem společnosti – pokud pomineme pohledávky s dlouhou dobou splatnosti – je licence na software z roku 2004, který má údajně hodnotu 526 milionů korun,“ upozornil Langmeier. Riocath FNDB vznikla v dubnu 1994 a hned od začátku měla základní kapitál 3,5 miliardy korun. Ten má v rejstříku zapsán dodnes. Pozoruhodné také je, že kumulovaná neuhrazená ztráta firmy z minulých let činila ke konci roku 2020 téměř tři miliardy korun, uvádí e15.cz.

Žádnou ochranu nečekejte

Bohužel regulátor, tedy Česká národní banka, se prý nemůže nabídkou akcií Riocath FNDB zabývat. Podle názoru ČNB pro se vzhledem k menšímu objemu nabízených akcií (do jednoho milionu eur nebo ekvivalent v korunách) jedná o veřejnou nabídku, u které není povinnost uveřejňovat prospekt. „V pravomoci ČNB tedy není řešit jakoukoliv případnou nepřesnost či klamavost propagačních sdělení šířených v souvislosti s touto nabídkou,“ řekla deníku E15 mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová.

REKLAMA

Nelze než doufat, že se na televizních obrazovkách neobjeví záběry zdrcených důchodců, kteří si budou stěžovat, že přišli o své peníze, protože uvěřili a koupili si bezcenné akcie. Nebylo by to poprvé a bohužel ani naposledy. Co se s tím dá ale dělat?

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nástrahy světa korporátních dluhopisů. Vyhněte se podvodu, než bude pozdě

Investice do korporátních dluhopisů jsou tradiční cestou, jak dosáhnout stabilních výnosů, avšak v dnešním ekonomickém prostředí se stává stále důležitějším faktorem rozpoznat rizika spojená s tímto typem investice. Nedávný rozmach firemních dluhopisů v České republice přinesl na trh novou úroveň složitostí a výzev. Nový nástroj, srovnávač firemních […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Honza

  3 prosince, 2021

  Nějak mi tu chybí poznámky p. Fuldy o genocidě důchodců.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  4 prosince, 2021

  Máte to v hlavě nějak popletené. S genocidou důchodců spojuji zrušení průběžného důchodového pilíře. Pokud nějaký důchodce přijde o úspory díky „investici“ do takovýchto akcií, pak mu stále bude chodit státní důchod, takže hladem ani zimou neumře. 🙂

  Odpovědět

 • Honza

  5 prosince, 2021

  Nad vaší dobrotivostí leckterý důchodce i zapláče 🙂

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  6 prosince, 2021

  Ale tady nejde o moji dobrotivost. Tady jde o Váš omyl.

  Odpovědět

 • ivana

  13 prosince, 2022

  V roce 2022 jsem zdědila 10 akcii Riocath Global a.s. Po převodu jsem tyto akcie prodala zpět této společnosti – do tří týdnů jsem měla finance na účtu, zvýšené o úrok, který byl ve smlouvě garantovaný.

  Odpovědět