Středa 14. listopadu. Svátek má Sáva.

Tři otázky pro Jacopa Valentina

Investice 24.01.2008 | 15:06 0 Komentářů

Přinášíme drobný rozhovor s portfolio manažerem fondu Parvest Brasil JACOPEM VALENTINEM z BNP Paribas.

Proč investovat v Brazílii?
Brazílie má za sebou několik let strukturálních reforem a má dnes všechny předpoklady k rychlému růstu a vybudování si pozice přední ekonomické mocnosti. Základní ekonomické ukazatele země jsou dnes mnohem zdravější (např. obchodní bilance a platební bilance jsou opět v přebytku a inflace je stabilizována na 5% ročně). Doposud byl ekonomický růst země založen především na exportu, nyní jej však podporuje i silná domácí poptávka a je pravděpodobné, že budě těžit i z investičních výdajů podporovaných očekávaným poklesem úrokových. sazeb (se 13% dnes patří mezi nevyšší na světě).

Jak přistupujete k Brazilskému trhu? Jaké jsou vaše hlavní silné stránky?
Vzhledem k tomu, že s týmem šesti analytiků sídlím v Sao Paulu, mám dobrý přístup k místním firmám. Velmi významným předmětem našeho zájmu jsou malé a středně velké firmy. V tomto segmentu organizace podniků neodpovídá vždy mezinárodním standardům, a proto je klíčové posoudit kvalitu managementu firmy.

Takže jakmile rozpoznáme nejvíce bující obchodní odvětví (např. momentálně je to spotřební zboží a služby), vybíráme nejlepší firmy prostřednictvím kvantitativní a kvalitativní analýzy (návštěvy firem, monitoring ukazatelů apod.). Tento proces nám umožňuje vytvořit portfolio obsahující přibližně 30-50 titulů. Toto portfolio prochází kontrolou rizika na dvou úrovních – v Sao Paulu a v Paříži – íky čemuž riziko minimalizujeme. V tomto je obrovskou výhodou , že jsme součástí velké bankovní skupiny, jakou je BNP Paribas.

Jak jste se postavili k nedávnému poklesu na světových trzích?
Korekce zasáhla všechny trhy, ale ze střednědobého hlediska nedošlo k přehodnocení fundamentálních ekonomických ukazatelů. Brazilské akcie momentálně vykazují poměr ceny a zisku (P/E) mezi 8 a 9. Jsou však zároveň velmi rentabilní (ROE kolem 19%). My jsme pokles částečně ztlumili tím, že jsme více otevřeni společnostem, které profitují z rostoucí domácí spotřeby a rostoucích investic ze strany Brazilských firem, než např. společnostem závislým na mezinárodní poptávce po komoditách.

Graf je pouze ilustrativní, protože Parvest Brazil má zatím jen 3 měsíční historii. Je použit graf Parvest Latin America, který řídí stejný portfolio manažer.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.