CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

Text: Redakce

24. 01. 2008

0 komentářů

Tři otázky pro Jacopa Valentina

 


 

Proč investovat v Brazílii?
Brazílie má za sebou několik let strukturálních reforem a má dnes všechny předpoklady k rychlému růstu a vybudování si pozice přední ekonomické mocnosti. Základní ekonomické ukazatele země jsou dnes mnohem zdravější (např. obchodní bilance a platební bilance jsou opět v přebytku a inflace je stabilizována na 5% ročně). Doposud byl ekonomický růst země založen především na exportu, nyní jej však podporuje i silná domácí poptávka a je pravděpodobné, že budě těžit i z investičních výdajů podporovaných očekávaným poklesem úrokových. sazeb (se 13% dnes patří mezi nevyšší na světě).

Jak přistupujete k Brazilskému trhu? Jaké jsou vaše hlavní silné stránky?
Vzhledem k tomu, že s týmem šesti analytiků sídlím v Sao Paulu, mám dobrý přístup k místním firmám. Velmi významným předmětem našeho zájmu jsou malé a středně velké firmy. V tomto segmentu organizace podniků neodpovídá vždy mezinárodním standardům, a proto je klíčové posoudit kvalitu managementu firmy.

Takže jakmile rozpoznáme nejvíce bující obchodní odvětví (např. momentálně je to spotřební zboží a služby), vybíráme nejlepší firmy prostřednictvím kvantitativní a kvalitativní analýzy (návštěvy firem, monitoring ukazatelů apod.). Tento proces nám umožňuje vytvořit portfolio obsahující přibližně 30-50 titulů. Toto portfolio prochází kontrolou rizika na dvou úrovních – v Sao Paulu a v Paříži – íky čemuž riziko minimalizujeme. V tomto je obrovskou výhodou , že jsme součástí velké bankovní skupiny, jakou je BNP Paribas.

Jak jste se postavili k nedávnému poklesu na světových trzích?
Korekce zasáhla všechny trhy, ale ze střednědobého hlediska nedošlo k přehodnocení fundamentálních ekonomických ukazatelů. Brazilské akcie momentálně vykazují poměr ceny a zisku (P/E) mezi 8 a 9. Jsou však zároveň velmi rentabilní (ROE kolem 19%). My jsme pokles částečně ztlumili tím, že jsme více otevřeni společnostem, které profitují z rostoucí domácí spotřeby a rostoucích investic ze strany Brazilských firem, než např. společnostem závislým na mezinárodní poptávce po komoditách.

Graf je pouze ilustrativní, protože Parvest Brazil má zatím jen 3 měsíční historii. Je použit graf Parvest Latin America, který řídí stejný portfolio manažer.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Vynutí si nakonec společná měna i politickou integraci?

Měnová reforma nahrazující korunu eurem byla na spadnutí. Česká národní banka už přestávala tisknout korunové bankovky. K očekávané a vcelku dost propagované měnové reformě nakonec nedošlo. Právě zachování si koruny jako vlastní měny a suverénní kurzový závazek ČNB na oslabení koruny ovlivnil tuzemskou zaměstnanost a inflaci. Letošní […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

16. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *