CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Daniel Kuchta

23. 02. 2009

3 komentáře

Kam investovat? Stále je z čeho vybírat

 


 

V současnosti se to investičními tipy a doporučeními, kam investovat a kam ne, internetem jen hemží. Nechceme nikoho kopírovat, ale tipy od domácích odborníků by mohli zajímat i naše čtenáře. Na náš dotaz, který titul je pro dotazovaného investičním černým koněm, odpověděli Milan Vaníček, analytik společnosti Atlantik finanční trhy, Daniel Marván, makléř společnosti Fio, Marek Hatlapatka, analytik ze společnosti Cyrrus, Petr Kubec, portfolio manažer ČSOB a Milan Tomášek, portfolio manažer ČP Invest.

Podle Petra Kubce je zajímavou společností „ČEZ a důvody jsou kapitálově silná společnost, což jí dává dobrou pozici v dnešní době zhoršeného přístupu k financování a jeho vyšší ceny. Dále pak zajištěný odbyt, snížení domácí poptávky je kompenzováno vývozy, 3/4 letošní produkce prodány za výrazně vyšší ceny již v loňském roce, což znamená, že výsledek hospodaření není tolik senzitivní na nižší spotovou cenu elektřiny. V porovnání s konkurenčními společnostmi z EU je cena akcií ČEZu podhodnocena. V případě obratu věřím primárně v návrat k fundamentálně silným společnostem, mezi které ČEZ nepochybně patří.

ČEZu věří také Marek Hatlapatka, podle nějž „už má své nejlepší růstové roky za sebou, resp. letos zřejmě dosáhne nejvyššího zisku, a poté lze očekávat určitý pokles, nicméně jeho aktuální tržní ocenění je z části ovlivněno úprkem zahraničních investorů a nucenými výprodeji fondů. Očekávám, že jakmile se vrátí alespoň částečně důvěra investorů ve středoevropský region a fondy budou opět disponovat likviditou, akcie ČEZ budou mezi prvními, které porostou.

Marek Hatlapatka věří také Komernčí bance. „Možná trošku překvapivě doporučuji v době ekonomické krize banku, která se zaměřuje především na korporátní klientelu a která bude muset nesporně letos výrazně navýšit tvorbu rezerv na špatné úvěry. K doporučení mě však vede prudký pokles ceny akcií KB až k 1500 Kč. Aktuálně se KB obchoduje za 1x P/BV, jinými slovy tržní hodnota jejího vlastního kapitálu se nyní rovná hodnotě účetní. Pro srovnání, například polská banka PKO BP se nyní obchoduje za 1,6x P/BV, Pekao za 1,3x P/BV. I přesto, že tedy očekávám pokles zisku KB v letošním i příštím roce, vidím aktuální tržní ocenění banky jako nepřiměřeně nízké, způsobené opět především nuceným odlivem peněz fondů z bankovního sektoru v CEE.

Třetím titulem, který Marek Hatlapatka vidí jako potenciálně zajímavý, je Telefonica O2. „Obecně sice v současné krizi nepreferuji slepě defenzivní a dividendové tituly, protože minulé dividendy u mnoha firem nejsou žádným vodítkem pro možné budoucí dividendy v době krize, u Telefoniky O2 však činím výjimku. Ta pramení především z dodatečných zdrojů pro výplatu dividendy, které TO2 stále má a může si jimi pomoci k uchování vysoké dividendy alespoň po následující 2-3 roky. To, že se i akcie TO2 díky krizi propadly až k 350 Kč za akcii, vidím jako dobrou příležitost ke střednědobé investici.

REKLAMA

Telefonice věří také Milan Vaníček. „Již dlouhodobě ji doporučujeme díky své konzervativnosti a zajímavému dividendovému výnosu (kolem 12 % hrubý div. výnos). Díky velkému poklesu ceny se jeví zajímavě i CME, která trpěla, resp. trpí přítomností hedgových fondů, které uzavírají své pozice, dále přítomností v regionu CEE, jejichž měny oslabují, což znamená slabší výsledky vykazované v USD, a přítomností na Ukrajině.

Daniel Marván má na banky i developery trochu jiný pohled. „Pokud nastane zlepšení situace na trzích dostatečně brzy, vykážou nejlepší výkonnost tituly, které nejvíce ztratily (developeři, Erste). V případě delší krize, což považuji za pravděpodobnější, nebude jejich převaha nad ostatními tituly příliš zřetelná a naopak se s nimi pojí riziko dalšího výraznějšího poklesu.“ Vzhledem k vývoji v posledních dnech minulého se tak nejspíše naplní druhá alternativa.

A jak je to s jeho tajným tipem? „Černým koněm se může stát Pegas. Firma podniká v sektoru, který mnohem méně podléhá hospodářskému cyklu, a tak lze počítat s podstatně menším dopadem krize než na většinu jiných podniků. Díky krizi naopak může počítat s nižšími náklady na nákup surovin (pokles ceny polymerů, který následuje propad ceny ropy). Lze počítat i s nižším tlakem na růst mezd. Výše uvedené vytváří podmínky pro zachování dobrých hospodářských výsledků i v tomto roce. Navíc, budeme-li předpokládat, že nedojde k výraznějšímu snížení dividendy, slibuje titul zajímavý dividendový výnos.

Zahraniční tituly si vzal na mušku Milan Tomášek. „Co se týče top akciové investice v letošním roce, pak si myslím, že to bude firma z indexu HUI – těžba zlata – například Kinross Gold Corporation, Agnico-Eagle Mines, Goldcorp, atd. Důvod? Cena zlata poroste přes hranici 1000 USD, přičemž tyto firmy zaregistrují nižší náklady (například energie tvoří cca 25 % nákladů) a zároveň jim poroste cena výstupů. Troufám si říci, že to bude možná jediný sektor, kde zisky porostou. Spekulativně bych uvažoval o Freeport-McMoRan Copper & Gold  (sázka na ekonomické oživení a programy na infrastrukturu). Na bankovní tituly bych určitě nesázel, tam to záleží na spoustě faktorů, které jsou neznámé.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  25 února, 2009

  Pane Kuchto, mam drobny navrh, priste je zkuste oslovit s tipem na jednu ceskou a jednu zahranicni akcii. Az na jednoho to panove asi pochopili, ze se ptate na cerneho kone na prazske burze. Z celosvetoveho pohledu by srovnani mohlo byt zajimavejsi. 😉

  Hezky den

  Odpovědět

 • Anonym

  25 února, 2009

  Dobrý den, pane Traxlere,
  já jsem záměrně nespecifikoval, jestli chci domácí, či zahraniční tituly. Zajímalo, mě právě to, kdo si vybere ČR a kdo svět a jaký bude poměr. Nakonec ty české akcie vyhrály na celé čáře a může se to zdát trochu nevyvážené. Takže asi máte pravdu, že příště svůj dotaz raději více specifikuji a bude to lepší pro všechny…

  Odpovědět

 • investor

  2 března, 2009

  Co člověk, to jiný názor. Až na Ačka a tmavou důlní díru nám doporučili vše ze SPADu :o)
  Tak jim teda moc děkuji :o)
  Osobně věřím ČEZu a ERSTE, uvidíme.

  Odpovědět