CZK/€ 25.440 +0,26%

CZK/$ 23.453 +0,37%

CZK/£ 30.298 +0,39%

CZK/CHF 26.480 +1,03%

Text: Jan Traxler

18. 04. 2008

8 komentářů

Taiwan: Akcie mají slibné vyhlídky

 


 

Taiwan, dříve nazývaný také Formosa, je ostrovní země ležící u jihovýchodního pobřeží Číny. Rozlohou je méně než poloviční ve srovnání s naší republikou, avšak žije zde více než dvojnásobek obyvatel, cca 23 milionů. Jako nezávislý stát uznává Taiwan 24 zemí (z Evropy například pouze Vatikán), většina světa ho oficiálně považuje za provincii Čínské lidové republiky.

Kuomintang se nechtěl vzdát vlády

Vztahy s Čínou jsou nyní zásadní pro další vývoj v oblasti a potažmo i pro čtenáře tohoto článku, jakožto potenciální investory do taiwanských akcií. Mnohé určitě zaskočí, že označení „Taiwan“ málokdy najdete v oficiálních dokumentech, daleko častěji místní vláda používá (respektive donedávna používala) název „Republic of China“ (ROC).

Pro osvětlení situace je nutné znát historické souvislosti z minulého století. Po druhé světové válce se moci v pevninské Číně chopili komunisté. Představitelé do té doby vládnoucího Kuomintangu (KMT) se uchýlili na ostrov Taiwan. Ačkoliv ztratili faktickou kontrolu nad pevninskou Čínou, na mezinárodní úrovni i nadále vystupovali jako zástupci celé Číny. Až do roku 1971 například zastupoval Čínu v Radě bezpečnosti OSN taiwanský delegát.

Místní obyvatelé chtěli nezávislost

Po dlouhá léta se Kuomintang snažil svrhnout komunistický režim Čínské lidové republiky (ČLR) a opětovně vytvořit jednotnou Republic of China, ovšem samozřejmě pod vládou KMT. Zatímco ČLR považovala Taiwan za svou rebelantskou provincii. Mezitím se na Taiwanu utvářela opozice ze zástupců původního obyvatelstva. Těm se pochopitelně nelíbil vpád přibližně dvou milionů lidí, kteří jim najednou začali organizovat život.

Teprve v roce 1987 bylo na Taiwanu zrušeno stanné právo vyhlášené Kuomintangem a země se vydala cestou demokratické pluralitní společnosti. Poprvé mohly svobodně vznikat nové politické strany, jako nejvýznamnější opoziční Demokratická pokroková strana (DPP). Ta začala prosazovat nezávislost Taiwanu.

REKLAMA

Nakonec se snad po letech usmíří

V posledních letech si představitelé ROC i ČLR konečně víc a víc uvědomují, že pro obě země je ekonomicky i společensky nejprospěšnější, když se vzájemně respektují a spolupracují. Dnešní KMT je v tomto směru otevřenější než DPP, ačkoliv i donedávna vládnoucí prezident Chen Shu-Bian (představitel DPP) prosazoval hledání společné řeči s ČLR.

Dvojité vítězství Kuomintangu v parlamentních i prezidentských volbách ujistilo mezinárodní společenství, že Taiwan bude nadále rozvíjet investice v pevninské Číně a usilovat o harmonické vztahy. Dokonce se jako reálný scénář jeví i oficiální uznání náležitosti k ČLR ze strany Taiwanu za předpokladu, že ČLR ponechá Taiwanu autonomní statut.

Taiwan patří mezi asijské tygry

V druhé polovině minulého století se Taiwan proměnil z čajovníkových plantáží na průmyslově orientovanou ekonomiku. Nejprve se jednalo o spotřební zboží a textilní průmysl. Postupně se však začal rozvíjet i technologicky náročnější průmysl.

Taiwan se stále řadí mezi takzvané asijské tygry. Avšak výroba spotřebního zboží, oděvů, bot apod. se již přesunula do jiných zemí, zejména do Číny a Vietnamu. Textilní průmysl se dnes orientuje převážně na syntetická vlákna. Mezi hlavní průmyslová odvětví pak patří informační technologie, telekomunikační technologie, optoelektronika, polovodiče, biotechnologie a farmaceutický průmysl.

REKLAMA

Made in Taiwan

Taiwan patří k největším světovým producentům čipů, křemíkových desek, počítačových komponentů, LCD i CDT monitorů, ADSL modemů, videokamer, optických vláken, LED diod, GPS zařízení, Bluetooth, cyklistických komponentů, elektrických vozíků či terénních vozidel.

Hlavním pohonem výroby je vysoká konkurence. Podle oficiálních taiwanských statistik Taiwan Statistical Data Book zde například působí 45 výrobců křemíkových desek, 90 výrobců LCD monitorů, 240 biotechnologických firem, 414 farmaceutických firem, nebo 480 výrobců lékařských zařízení.

Když je řeč o Taiwanu, vždy se mi vybaví slavná věta z jednoho amerického filmu (tuším že Armagedon, ale tím už si nejsem jistý), kdy v kosmickém prostoru ruský astronaut opravuje zařízení americké lodi, všichni na něj nechápavě hledí a on prohlásí: „Americky součástky, rusky součástky, všechny sou z Taiwanu.“

Nad očekávání dobrá makrodata

Taiwan však už dávno není výhradně průmyslovým státem. Výroba jako taková tvoří pouze 27 % HDP, dalších 71 % připadá na služby, ve kterých největší podíl zaujímá obchod a finančnictví. Reálný růst HDP dosáhl v uplynulém roce 5,5 %, tedy o celý jeden procentní bod více než se očekávalo. Přitom inflace se udržela pod dvouprocentní a nezaměstnanost pod čtyřprocentní hladinou.

REKLAMA

Obchodní bilance dosahuje každoročně kladného salda, v roce 2007 převážily vývozy nad dovozy o cca 27 mld. USD. Hlavními obchodními partnery Taiwanu jsou Čína, Japonsko, USA, Hong Kong, Singapur a Jižní Korea.

Akcie mají slibné vyhlídky

Taiwan - akcieBurza cenných papírů v Taipei poslední roky neoslňovala investory růstem srovnatelným s jinými státy v regionu JV Asie. Ovšem až se světové akciové trhy vzpamatují, mohl by přijít čas pro taiwanské akcie. Pozitivní ekonomická data i celosvětově vítané vítězství Kuomintangu ve volbách tomu nahrávají. Navíc se zdejší burza jeví jako vhodnější alternativa pro investici do čínských akcií (ale o tom až někdy příště).

Akcie některých významných taiwanských firem je možné kupovat na Wall Street. Drobným investorům se nabízí fondy od Fidelity, JP Morgan a UBS. Dále jsou na trhu open-end certifikáty od ABN Amra, DWS GO, Goldman Sachs a Morgan Stanley. Poslední relativně snadno dostupnou příležitostí jak investovat čistě do taiwanských akcií je ETF na MSCI Taiwan od i-Shares.

Jinou alternativou jsou podílové fondy, které mají zpravidla v názvu „Greater China“. U těch bývá okolo 20 % portfolia zainvestováno v Taiwanu. Případně i některé fondy asijských tygrů.

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Ives

  18 dubna, 2008

  Pane Traxlere, Vaše články jsou velmi dobré. Neodcházejte prosím! A pane Zámečníku, trochu se nad investujeme.cz zamyslete. Dokud jste měli „starou“ grafiku stránek, bylo zde mnohem více poměrně kvalitních článků (Pavel Kohout a další) než nyní. Pokud (byť v souvislosti se soutěží jedné nejmenované brokerské společnosti) nyní uveřejňujete mnoho článků o technické analýze, měly by se Vaše stránky přejmenovat spíše na spekulujeme.cz než investujeme.cz.

  Odpovědět

 • Anonym

  18 dubna, 2008

  Nad Investujeme.cz se zamýšlím dnes a denně a děkuji za každý podnětný návrh a názor.
  Článků obsahujících též technickou analýzu (neboť články Dana Kuchty shrnující dění na trzích se zabývají i fundamentálními indikátory a v případě, že ovlivňuje trhy, i psychologickými faktory) je více – ovšem, jak jsem již odpovídal několikrát i p. Traxlerovi, ostatních článků, s dlouhodobou investiční tématikou a nezabývající se investicemi, není méně.
  Jen pro vaši informaci – Pavel Kohout vydal svůj poslední článek na Investujeme.cz 4. 7. 2007, tedy přibližně půl roku před změnou grafiky stránek. Osobně mě to také mrzí, ovšem (zřejmě) politika společnosti Partners, které je spolumajitelem, mu bohužel neumožňovala publikovat na Investujeme.cz.
  Technická analýza není (jenom) o spekulacích. I někteří dlouhodobí investoři využívají technických indikátorů k určení vstupu na trh a výstupu z trhu. Bohužel tuto skutečnost si příliš mnoho lidí odvrhujících technickou analýzu jako nástroj spekulace neuvědomuje.

  Odpovědět

 • Anonym

  18 dubna, 2008

  Ještě pro doplnění: Článek zabývající se jen technickou analýzou vychází jednou týdně. Zpravidla (nechci teď zpětně dohledávat vydání a nevím, zda vždy) doplněn druhým článkem.

  Odpovědět

 • Anonym

  20 dubna, 2008

  Petre, nemate pravdu. Ale nechci to rozebirat zde, takze Vam odpovim pod clankem Parabolic SAR, kde jsem tuto diskuzi otevrel.

  Odpovědět

 • Vojtin

  19 dubna, 2008

  musim uznat, že články pana Traxlera jsou jedny z těch přínosnějších ba nejpřínosnějších, ten člověk má rozhled a podle mě „tomu“ rozumí. Co se týče pana Kohouta a Partners… Kohouta jsem taky rád četl a na stránkách Partners patří jeho články k těm nejlepším (bohužel mezi jednookými je králem). Co se týče „konkurenčního“ webu od Partners tak ten nemůže konkurovat Investujeme.cz. Když se kouknu na posledních pár článků tak to spíš dělá dojem „sekty“ než seriozního webu.
  Přeji hodně úspěchů a podobných autorů jako je pan Traxler.
  Díky

  Odpovědět

 • OTTO

  19 dubna, 2008

  Představte si kolik toho musel přečíst, kolik času strávil vyhledáváním informací. Navíc musel vědět jaké info hledat a kde.
  Každopádně výsledek je pěkný a bylo to pro mne zajímavé čtení.
  Obchoduju Taiwanský index MSCI už dlouho a o Taiwanu jsem věděl jen to, že se na Taiwanském indexu dají vydělávat pěkné peníze, podobně jako na německém DAXXu 30 nebo Hongkongském Hang Sengu, který je ještě živější. Nesmím také zapomenout na brazilskou Bovespu.
  Rád si čtu takové články a děkuji panu Traxlerovi za vynaložené úsilí, které bylo třeba k napsání tohoto článku.
  Věřím, že pokud by pan Traxler přestal publikovat na investujeme, čtenáři si ho najdou na http://www.finez.cz v rubrice Odborné články, kde konkrétně tento článek vyšel již 2.dubna což je o 17 dní dříve než na investujeme.cz.
  Já osobně nebudu čekat než vyjde nějaký článek na ICZ a rovnou budu kontrolovat jestli není nějaký nový článek na webovkách pana Traxlera.
  Co vy na to nadšení čtenáři???

  Odpovědět

 • Anonym

  20 dubna, 2008

  Na strankach http://www.finez.cz se snazim umistovat vsechny odborne clanky s investicni tematikou, ktere jsem nekde publikoval. Nejcasteji zde na Investujeme.cz. Jde jen o to, aby se daly vsechny prehledne najit na jednom miste. Kdyz se me pak nekdo pta na nazor, tak ho muzu odkazat na web, ze tam o tom ma cely clanek. 😉
  Standardne tam clanky umistuji ve stejnou dobu, nekdy i po publikovani jinde. S Taiwanem to byl trochu extrem. Ten clanek jsem psal uz nekdy v druhe polovine brezna. Akorat redakci nedorazil mail (hodilo me to do spamu). A i po doruceni trvalo nezvykle dlouho, nez byl publikovan.

  Odpovědět

 • Anonym

  20 dubna, 2008

  Na http://www.sweb.cz/Miroslav.Pitak/statistika.htm jsem doplnil odkaz na statistiku k 17.4.2008 v xls formátu. Byla provedena aktualizace html verze statistiky.
  V poslední statistice Top 20/Flop 20 doplněny závěrečné hodnoty indexů; rozšířen seznam sledovaných podkladových aktiv o indexy BSE Sensex (Indie), sektorové indexy DAXglobal China (EUR) a DAXglobal Asie (EUR)

  Odpovědět