CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 06. 2022

0 komentářů

Správné nastavení pojištění invalidity? Tak trochu oříšek

 

Nastavit správně pojištění invalidity je oříšek. Cena by měla být až na druhém místě, jenže zároveň se musí vejít do klientova rozpočtu. „V prvé řadě je třeba vybírat mezi pojištěními invalidity z jakýchkoli příčin, nespoléhat se pouze na jeho úrazové varianty. A i samotné úrazové pojištění či pojištění trvalých následků úrazu může být pouze doplňkem, nemůže na nich stát pojistné krytí,“ upozorňuje Jan Rejha, regionální ředitel finančněporadenské společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Loading 

Základ pojištění invalidity: dostatečná šíře krytí

Úrazové varianty pojištění invalidity či úrazové pojistky jsou významně levnější než krytí invalidity z jakýchkoli příčin. Nižší cena vychází z užšího rozsahu. I podle dat přiznaných plných invalidních důchodů je úraz příčinou pouze pěti až deseti procent z nich.

Důležité je ale sledovat také výluky u pojištění. „Pojišťovny často z pojištění invalidity vylučují psychická onemocnění a nemoci svalové a kosterní soustavy. Psychická onemocnění jsou přitom častou příčinou invalidity u mladých lidí. U lidí pracujících v sedavých zaměstnáních jsou zas vysokým rizikem např. chronické bolesti zad,“ popisuje nejčastější výluky Jan Rejha a dodává: „Je tak potřeba volit takové pojištění, které kryje největší rizika.“

Pojišťovny rády vylučují psychická onemocnění i nemoci svalové a kosterní soustavy z důvodu, že toto jsou oblasti, v nichž dochází nejčastěji k pojistným podvodům. To ale nepomůže lidem, kteří skutečně onemocní.

Cenu lze snížit

Cena pojištění bývá limitujícím omezením. Rodinný rozpočet má své limity a zejména při růstem cen všeho, za kterým růst platů zaostává, musí finanční poradci hledat dostupná řešení. Možností je přitom několik.

REKLAMA

Životní pojištění má dnes přibližně polovina lidí v produktivním věku. Většina z nich má více než dvě pojistky. Jedná se často o historická pojištění, která nejsou nastavena optimálně. Mívají nízké pojistné částky na hlavní rizika – smrt a invaliditu, ale zároveň obsahují mnoho doplňkových pojištění, jež nejsou nezbytná. A o ta lze cenu pojistky snížit.

Druhou příležitostí ke zlevnění pojištění přináší prodlužující se délka dožití, díky níž klesá riziko smrti i invalidity, a tak pojišťovny mohou cenu základního pojištění snižovat. Nové pojištění díky tomu může být levnější než dříve sjednané i pro lidi ve vyšším věku.

Jak nastavit pojistné částky

Nastavení pojistných částek je alchymie, při níž se vychází především z očekávaného výpadku příjmu při invaliditě či smrti živitele rodiny. Ten v rámci tzv. Švýcarské renty dokážou finanční poradci spočítat s vysokou mírou přesnosti.

„Máme jednoduchý postup, jak získat výpis z České správy sociálního zabezpečení, v němž jsou patrné aktuální nároky klientů, mimo jiné na invalidní či pozůstalostní penze. Díky tomu jsme schopni nastavit pojistné částky tak, aby pokryly případný výpadek příjmu,“ vysvětluje Jan Rejha.

Vše lze přitom provést online za pár minut. „Výhodou navíc je, že klient včas zjistí, jaké doby či příjmy mu ČSSZ nezapočítala do důchodu, a společně to můžeme napravit,“ uzavírá Jan Rejha.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Průzkum: Drobní investoři se obracejí od ESG

Podle průzkumu mezi českými drobnými investory více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *