Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Spoření s bankou? Jistota ztráty

Lidé dávají přednost jistotě. Proto většina majetku českých domácností leží v bankách. Lidé mají představu jistého zhodnocení. Jistota je ale jen fiktivní. Ve skutečnosti naprostá většina finančních domů nabízí jistotu jedinou: Jistotu ztráty.

V Grafu 1 jsou znázorněny 4 možnosti uložení peněz (termínované vklady, spořicí účty, vkladní knížky a běžné účty), které s sebou nesou minimální riziko. Čísla na vertikální ose značí různé (anonymizované) subjekty nabízející tyto služby. Pro představu jsou v grafu dvě křivky meziročního cenového růstu za rok 2011 a předpoklad pro rok 2012, který je rozhodně relevantnější pro hodnoty aktuálních nominálních úroků. Veškerá porovnání nepočítají s provozními náklady jednotlivých účtů, jako jsou poplatky, počáteční vklady nebo daně, ale čistě jen s úrokovou mírou, tudíž v reálu by se výnosy různě snížily.

Graf 1: Úrokové sazby spořicích produktů nabízených bankami a družstevními záložnami

urokove-sazby-01

Inflaci chápejme jako všeobecné zvýšení cenové hladiny, běžně měřené indexem spotřebitelských cen. Měsíční inflace v roce 2012 zobrazuje Graf 2. Odhad pro celý rok 2012, který činí 3,2 %.

Graf 2: Vývoj míry inflace v roce 2012

urokove-sazby-00

Zdroj: ČSÚ

Jediným druhem spoření, který je alespoň v roce 2012 schopný uchovat kupní sílu peněz, jsou termínované vklady, přičemž je dobré připomenout, že inflace 3,2 % je pouze odhadem a realita bude pravděpodobné o něco vyšší. Úplně nejvyšších úroků lze dosáhnout uložením peněz na termínované účty u finančního ústavu:

 • ANO spořitelní družstvo (5,05 %),
 • Reiffeisenbank – eKonto Garant (4,8 %),
 • Metropolitní spořitelní družstvo (4,8 %),
 • Artesa spořitelní družstvo (4,65%).
 • Vkladní knížka u Moravského peněžního ústavu nabízí 4,1 % a ten take nabízí spořicí účet se stejným úrokem, tudíž je to jediný spořící účet převyšující míru inflace.

Obecně lze konstatovat, že tyto bezrizikové formy uložení a úročení peněz lze považovat za ztrátové, neboli jistota = jistota ztráty.

Nad mírou inflace jsou ovšem především produkty, které jsou uzavírány na delší než jednoletou periodu, přičemž nejvyšší úrokovou sazbu banky nabízejí u vkladů na pět či více let. Tím roste riziko, že inflace v průběhu trvání vkladu vzroste i nad úroveň nabízených sazeb.

V průměru jsou nejblíže k úrovni inflace v ČR termínované vklady (Graf 3). Na druhém místě, i když velice nepatrně, jsou vkladní knížky a hned za nimi spořicí účty, které sníží znehodnocení peněž průměrně o polovinu. K běžným účtům se asi není třeba vyjadřovat, jejich účel ani není spořící, ale spíše poskytuje potřebné množství hotovosti k běžnému životu. Rozhodně by na něm neměli zůstávat dlouhodobě velké finanční sumy.

Graf 3: Průměrné nominální úrokové míry

urokove-sazby-02

Graf 4 znázorňuje průměrné reálné úrokové míry. Reálná úroková míra je očištěná o inflaci a tudíž má vyšší vypovídací schopnost o realitě, což je patrné z jejího názvu. Vypočteme ji dle následujícího vzorce:

 r = [(100 + R)/(100 + i) – 1]*100, kde 

 • r = reálná úroková míra (v %) 
 • R = nominální úroková míra (v %) 
 • i = skutečná resp. očekávaná inflace (v %)

Graf 4: Průměrné reálné úrokové míry

urokove-sazby-03

V průměru ani jedna z forem spoření reálně peníze nezhodnotí. Lze nalézt pouze pár subjektů, kde především termínované vklady pokryjí inflaci, ale obecně nám tyto formy spoření ztrátu kupní síly peněz pouze sníží.

Na jak dlouho vám vystačí vaše finanční rezervy?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

9 komentářů: “Spoření s bankou? Jistota ztráty”

 1. michal napsal:

  investuj jen cemu rozumis, jinak to projedes ani nevis jak.

  pokud rozumis pouze sporicimu uctu, mej prachy na sporicim uctu.

  takhle to vidim ja. hnat lidi do akcii, kdyz tomu nerozumi je zhovadilost. Hnat lidi do IZP je loupez . Fondy u kterych neznas ani portfolio taky. Terminovany vklad – ma spoustu limitu (maximalni castka, casove omezeni, nemuzes si na to sahnout, poplatky… ). Nemovitosti – musis platit dane, opotrebovavaji se….. Bud se tomu plne venujes a mozna vydelas nebo musis mit stesti.

 2. napsal:

  Díky za pěkně zpracovaný článek. Měli by si ho přečíst všichni spořitelé. Vyloženě jste mi sebral z úst větu: „Jistota = jistota ztráty“.

 3. Filip napsal:

  eKonto Garant 4,8% co to? Nic takového jsem nenašel.

 4. Bedja napsal:

  Ty grafy a výpočty jsou na ouno, když nevíš žádné řešení pro rozumné lidi. To znamená vyjmenovat akcie s potenciálem růstu roku 2013 a neopsat to od žádných amerických prolhaných lumpů. Však lidem stačí spořitelní knížka, kde peníze pomalu přibývají, protože lidi žádnou inflaci nevnímají a nebudou vnímat. Hlavně že peníze neubydou ani o procento, ale přibydou dalšími vklady a úrokem 1% za rok.

  • stas napsal:

   koukam jak si financne gramotny, vsechny akcie maji potencial rustu, vetsina jich i roste s faktorem casu jsou vzdy nad inflaci a zcela bezny je rust 8–12% p.a.

   • napsal:

    Vždy nad inflací??? Zcela běžný růst 8–12% p.a.??? A to mluvíš o finanční gramotnosti :D? Stačí zkouknout pár grafíků a nejen tlumočit to, čím ti v MLM vymyli hlavu 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.