CZK/€ 24.610 +0,18%

CZK/$ 24.180 +0,05%

CZK/£ 29.162 -0,04%

CZK/CHF 25.415 +0,21%

Text: Petr Zámečník

13. 05. 2016

5 komentářů

Spoření na penzi: Transformované fondy v plusu

 


 

Transformované fondy doplňkového penzijního spoření (dřívější penzijní připojištění) patří k nejoblíbenějším formám spoření na penzi. 4 256 679 obyvatel České republiky v nich má uloženo 339,311 mld. Kč. Jen o něco málo více peněz je spořeno na účtech stavebních spořitelen (cca 348 mld. Kč) a nejvíc prostředků se „válí“ na běžných účtech (739 mld. Kč) a netermínovaných vkladech (455 mld. Kč).

Důvodem obliby transformovaných fondů není jen státní příspěvek a možnost daňových úlev. Ty lze získat i u účastnických fondů. Hlavní příčinou je virtuální jistota. Penzijní společnost nesmí účastníkům transformovaných fondů připsat zhodnocení nižší než 0 %. Výsledkem je, že se výnosy určené na penzi – tedy převážně dlouhodobé spoření – zhodnocuje tempem kolem úrovně inflace.

„Garance“ nezáporného nominálního zhodnocení není jediný důvod, proč lidé zůstávají v transformovaných fondech bez šance na zhodnocení úspor. Druhým je liknavost. Stejně jako do druhého pilíře lidé nevstupovali, protože by museli provést nějakou akci[1] a uzavřít smlouvu, zůstávají lidé v transformovaných fondech ze setrvačnosti. Tomu nahrává i nízká provize pro finanční zprostředkovatele, kteří tento produkt nechávají stranou svého zájmu.

Průměrný hospodářský výsledek ku klientským vkladům, což rámcově odpovídá zhodnocení účastnických prostředků, dosáhl v roce 2015 na 1,13 %. Při loňské inflaci 0,3 % tak lidé v transformovaných fondech loni v průměru vydělali 0,73 %. Výsledky se liší mezi jednotlivými fondy.

Tabulka 1: Zhodnocení účastnických prostředků v transformovaných fondech

Název penzijní společnosti

REKLAMA

2013

2014

2015

Allianz penzijní společnost, a.s.

1,6

1,64

1,4

AXA penzijní společnost, a.s.

2,29

1,46

1,07

REKLAMA

Conseq PS, a.s.(dříve AEGON)

2,17

0,7

0,4

Česká spořitelna – penzijní společnost, a.s.

1,3

1,42

0,81

ČSOB Penzijní společnost, a.s.

1,7

1,4

1,2

KB Penzijní společnost, a.s.

REKLAMA

1,44

1,35

1,16

NN Penzijní společnost, a.s. (dříve ING)

1,41

1,13

0,88

PS České pojišťovny, a.s. (vč. Generali PS)

2,1

1,7

1,36

Míra inflace

1,40%

0,40%

0,30%

Hospodářský výsledek k průměrnému objemu vlastního jmění účastníků (v %)

Zdroj: Asociace penzijních společností ČR, Český statistický úřad

V transformovaných fondech lidé nejvíce mohli v loňském roce vydělat u Penzijní společnosti České pojišťovny, kde se v reálném zhodnocení dostanou nad 1 %. Všechny ostatní se dostaly pod 1% reálné zhodnocení. Nejhůře naopak dopadli lidé v Conseq penzijní společnosti, která reálně vydělala pouze 0,1 %.

Alternativou k transformovaným fondům jsou účastnické fondy doplňkového penzijního spoření. U nich ale není povinná žádná garance návratnosti. Přesto za mírný poplatek i tuto možnost některé penzijní společnosti nabízejí.

Všechny účastnické fondy začínaly s cenou účastnické jednotky (obdoba podílového listu u podílových fondů) na úrovni 1 Kč. Z 27 účastnických fondů působících na českém trhu jen dva od roku 2013 do roku 2015 pod tuto hodnotu poklesly – Růstový ÚF (0,8847 Kč) a Spořicí ÚF (0,9950 Kč), oba od společnosti NN PS. Naopak nejlépe se dařilo Globálnímu akciovému ÚF (1,3461 Kč) od Conseq penzijní společnosti. Zatím se tedy zdá, že přijmout investiční riziko se vyplatí.[1] A pochopitelně také kvůli negativní reklamně a příslibu jeho zrušení Sociální demokracií, jakmile získá dostatek křesel v Poslanecké sněmovně.

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • VlK

  18 května, 2016

  „Hlavní příčinou je virtuální jistota.““Druhým je liknavost.“
  DPS nabízí vyšší poplatky ve spojení s nepříliš dobrým výnosem. 2 roky bez odstupného. Státní příspěvek pro pozůstalé není až do nároku do penze. Pohyblivá hranice konce smlouvy. Nyní vlastně i pohyblivé limity na poplatky bez možnosti odejít se stáními příspěvky – ČNB si je mění jak chce bez elementární slušnosti k současným účastníkům.
  Ne liknavost a „jistota ztráty“ není hlavním důvodem proč zůstat v TF.

  Odpovědět

 • občan

  14 srpna, 2016

  Pohyblivá hranice je do 60 let a kdo DSP uzavírá proto,abyho ho dvou nebo tří letech ručil, ať se jde raději projít do lesa. Všem solidní rentu.

  Odpovědět

 • Gauner

  18 května, 2016

  Zamlčením výnosů o 2 měsíce oproti předchozím rokům napovídá, jak se zachází s informacemi­.Opírat se pouze o státní příspěvek je pouze na úrovní ukládání 1000,–Kč a méně.To dnes odpovídá celkovému výnosu 2%.Což z dlouhodobého hlediska s vkladem stále klesá.Při vysokém úložném střadatele za mnoho let jsou výnosy naprostým výsměchem a potvrzením neefektivnosti investování penzijních fondů, které naprosto ignorují výhody střadatelů a vykazují jim jen samé ztráty.Tabulka výnosů za 3 roky jasně klesá a v dalších rocích to bude ještě žalostnější.Neumí investovat, neumí a nemůžou zlepšit nic, co by střadatele ubezpečilo, aby Penzijní fond nezavrhl a nezrušil.Renta a výnosy jsou naprosto nedostatečné oproti životní úrovni a navyšování průměrného roku na výpočet renty se neustále navyšuje a tím se renta rok od roku znehodnocuje a snižuje se složkou úspor které se již neúročí než almužnou a vysokou inflační spirálou úspor, oproti výsměchu výnosu 0,4–1,4%. Takříkajíc, všechny úspory se znehodnocují a leží ladem na účtech, bez zjevného zlepšení a s jasnou neschopností penzijních fondu, začít s tímto problémem něco dělat.Zvyšování ročních poplatků a provizí se snižuje i výnos. Míra inflace neodpovídá míře zdražování a jeho kontrole.Z 3,5% se tak 0,3% vyjímá dost špatně.

  Odpovědět

 • Martin

  18 května, 2016

  V tabulce jsou pouze odhady. Většina společností přitom zveřejnila skutečné zhodnocení, které je jiné. Autor se nenamáhal skutečná data zjišťovat, jen převzal údaj.

  Odpovědět

 • Banny

  18 května, 2016

  Nevidel bych to tak kriticky

  • autor cerpa z oficialnich makrodat zverejnenych asociaci penzijnich spolecnosti
  • v soucasnosti jeste vsechny PS nezverejnily vysledky
  • ty, co zverejnily, jsou nekdy s otaznikem. Schazi standard a tak neni jasne, zda 1,4% znamena opravdu zhodnoceni 1,40% nebo napr 1,37% vykazano zaokrouhlene na jedno desetinne misto.

  Pokud mate presne a kompletni informace, sem s nimi;)

  Odpovědět