CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Petr Gola

06. 08. 2014

10 komentářů

Spoléhat se na státní důchod? Čísla říkají ne

 


 

V Tabulce 1 porovnáme roky 2009 a 2014 v několika základních statistických ukazatelích. Údaje jsou převzaty ze statistických ročenek ČSSZ. Roční výdaje na důchody v roce 2013 byly 373,4 miliard Kč, v roce 2009 potom 331,7 miliard Kč. Nároky na finanční zajištění vyplácených důchodů stoupají. Proč? Stát vyplácí více důchodů.

 Tabulka 1: Vývoj důchodových statistik

 

Stav k 31. 12. 2009

Stav k 31. 3. 2014

Počet starobních důchodů

2 108 368

2 343 504

Počet invalidních důchodů

585 944

431 378

Počet pozůstalostních důchodů (sólo)

96 076

83 938

Počet důchodců

2 790 391

2 858 820

Počet vyplácených důchodů

3 418 876

3 481 251

Počet poplatníka na jednoho důchodce

1,76

1,706

Počet poplatníků na jednoho starobního důchodce

2,33

2,081

Zdroj: Statistické ročenky ČSSZ

Starobních důchodců je více

Od konce roku 2009 k prvnímu čtvrtletí letošního roku stoupl počet starobních důchodců o více než 235 tisíc. Zatímco ke konci roku 2009 připadalo na jednoho starobního důchodce 2,33 poplatníků, tak k prvnímu čtvrtletí letošního roku to bylo pouze 2,081. K tak citelnému poklesu došlo za období cca 4 let.

Výdaje na výplatu starobních důchodů každoročně stoupají, neboť do důchodu odcházejí silné ročníky a současně stoupá střední délka života penzistů. Legislativní změny v posledních letech však alespoň snížily růst počtu vyplácených důchodů. Invalidních a pozůstalostních důchodů se vyplácí v letošním roce méně než v roce 2009. Proč?

U vdovských důchodů se zkrátila v rámci „malé důchodové reformy“ lhůta pro obnovu vdovských důchodů z pěti let na dva roky. Standardně je vdovský důchod pobírán pouze rok. Po uplynutí jednoho roku pouze tehdy, když je splněna některá ze zákonných podmínek. Když je následně některá ze zákonných podmínek splněna v obnovovací lhůtě, lze vdovský důchod obnovit.

Zpřísnily se také podmínky pro posuzování zdravotního stavu u invalidních důchodů. Přiznání invalidního důchodu je tedy složitější než v minulosti. Při pravidelné kontrole může být invalidní důchod odebrán. Invalidní důchod tak v roce 2014 pobírá méně občanů než v roce 2009.

Finanční nároky stoupají, důchody budou klesat

Ekonomické a demografické trendy jsou jasné. V budoucnu budou muset státní důchody klesat. Finanční náročnost na výplatu důchodu každoročně stoupá. Prostor pro zvýšení příjmů ze sociálního pojištění v Česku není. Již nyní patří sazby sociálního pojištění v Česku mezi nejvyšší v rámci zemí EU. Zvýšení sociálního pojištění by zvýšilo mzdové náklady zaměstnavatelům a snížilo konkurenceschopnost domácích firem. Občanům by stouplo zdanění práce a za stejnou mzdu by si koupili méně zboží a služeb.

Jaké změny snižují státní důchod?

Postupné legislativní změny při výpočtu důchodu schválené v rámci „malé důchodové reformy“ mají zásadní vliv na výpočet důchodu v budoucnu. „Malá důchodová reforma“ bude nadále platit. Vládní koalice plánuje zrušení II. pilíře, tedy „velké důchodové reformy“, nikoliv „malé důchodové reformy“.

Parametrické změny zákona o důchodovém pojištění mají negativní vliv na budoucí výpočet důchodu a další změny se dají očekávat. Např. již dle současné legislativy platí, že se nepočítá pro důchodové účely studium od roku 2010. Při výpočtu důchodu se budou hodnotit všechny příjmy, tedy i v prvních letech po škole, kdy je nástupní mzda nižší než v následujících letech. Zvýšilo se krácení u předčasného důchodu. Ale hlavně se výrazně zvyšuje důchodový věk, řada občanů bude muset nedobrovolně odcházet do kráceného předčasného důchodu.

Vlastní investice jsou jistotou

Důchodová legislativa doznala v posledních letech řadě změn. Další změny se dají očekávat. Spoléhat se na státní důchod rozhodně nelze. Vlastní investice jsou nutností. Zodpovědní občané budou mít pro penzi připraven vlastní finanční polštář.

Loading

Vstoupit do diskuze 10 komentářů

 


Související články

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jiří

  7 srpna, 2014

  Statistiky se časem mění. Jestli spoléhat na stát nebo ne, ukáže čas. Jiným státům důchody neklesají, proč? především dokážou lépe hospodařit, mají lepší zákony a korupce je minimální. Statistiky se časem mění, není možné podle nich předpokládat budoucnost. Chápu, že to některým vyhovuje, ale je to blbost.

  Odpovědět

 • Radek

  7 srpna, 2014

  Jestli vám dobře rozumím, tak raději zavřete oči před statistikami, které ukazují, kam směřujeme, a budete slepě věřit státu, že se o vás v penzi postará. Přeju vám hodně štěstí, budete ho potřebovat.

  Odpovědět

 • Jiří

  7 srpna, 2014

  Nemám moc času, tak jen v rychlosti.
  Statistiky nebo budoucí předpoklady mě absolutně nezajímají. Jsou totiž postavené na tom, co bylo a co je. Navíc jsou statistiky záměrně zavádějící. Budoucnost se určit nedá. Předpokládanou budoucnost může stát změnit a to tak, že sníží korupci, bude více podporovat mladé rodiny, bude investovat do projektů či firem, které budou potřebovat pracovní místa, zlepší soudní systém, omezí exekutorské a právní nezákonné praktiky… Když to může fungovat v jiných státech, může to fungovat i u nás. Z každého státu si můžeme něco dobrého vzít. Bohužel instituce řídí stát podle toho, z čeho mají nejvíce peněz. Porodnost a nezaměstnanost lze efektivně zlepšit. V jiných státech je nízká porodnost, vysoká nezaměstnanost, přitom jsou na tom celkově lépe, proč???? Vymlouvat se na životní styl, stárnoucí populaci, vysokou nezaměstnanost, jsou argumenty lidí, kteří se nesnaží nic změnit. Když jsme u těch statistik, tak proč uvádí předpoklady pouze do roku 2050? Protože od roku 2050 jsou podle statistik a odhadu příznivější čísla. Když svět nebude lépe hospodařit a nebude vytvářet reálné hodnoty, tak dříve nebo později o peníze přijdete. Je jedno jestli to dáváte do penzijního spoření nebo na účet, veškerá vaše snaha bude k ničemu.Zajistit si budoucnost pouze na základě finančního kapitálu, je fiktivní jistota.

  Odpovědět

 • Radek

  7 srpna, 2014

  Bohužel jste hodně mimo. Budoucí statistiky stárnutí populace vychází z odhadu zlepšující se zdravotní péče (to lze samozřejmě „zlepšit“, a Sociální demokracie se o to snaží, seč může, např. rušením regulačních poplatků) a vývoje porodnosti, ovšem včetně již narozených dětí – nevím, jak byste chtěl dohnat výpadek porodnosti předchozích cca 15 let.

  Snížení korupce je super. Snad se to někomu někdy podaří, já jsem pro. Obávám se ale, že to zas tak moc zásadního nezmění…

  Poslední demografickou studii jsem viděl do roku 2100, takže v tomto také nemáte pravdu. Ovšem to je pochopitelné, když vás statistiky nezajímají.

  „V jiných státech je nízká porodnost, vysoká nezaměstnanost, přitom jsou na tom celkově lépe, proč?“ – to není pravda. Takové státy aktuálně řeší stejné problémy jako my, jen jsou bohatší o absenci 40 let centrálního plánování. Proto jsou na tom lépe.

  „Když svět nebude lépe hospodařit…“ – svět? To je podle mého názoru mnohem abstraktnější veličina než vámi opovrhované statistiky. Osobně se kloním spíš k tomu, že nikoli „svět“, ale „já“ můžu lépe hospodařit a vytvářet hodnoty. To také ve svém podnikání dělám. Ale klidně se na mě zlobte, vytváření pracovních míst nechám pro jiného sebevraha. Při současné regulaci a ochraně zaměstnanců se do takové rulety fakt pouštět nehodlám.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  7 srpna, 2014

  Dobrý den, pane Radku! Tato země byla svými politickými reprezentanty v 90. letech minulého století vržena do slepé cesty. Nastalo obrovské zdanění práce a úplně vám rozumím. Máme skutečně hloupé zákony, které vás nemotivují zaměstnávat. Máme tedy hloupý stát.

  Ale cesta ke tvorbě reálných hodnot vede přes rozvoj ekonomiky, přes podnikání a zaměstnávání těch, kdo podnikat nechtějí či neumějí, nebo se ho jen bojí. Je zásadní otázkou, zda my vůbec obstojně funkční ekonomiku máme. Lze mít takovou ekonomiku v hloupém státě? Zatím je tady pečovatelský stát, který nám více bere než dává a podniky fungují při vysoké míře korupce a obcházení Švarcu aspoň nějak navzdory realitě zákoníku práce a daňové soustavy.

  Máte vy sám nějaký návrh, jak z tohoto bludného kruhu ven? Kupříkladu tady nepanuje ani základní celospolečenská shoda o tom, že na stát nemá nikdo spoléhat v důchodu, ani ve svém aktivním věku. Levice pokřikuje, že investování s kolísáním hodnoty aktiva v čase je nepřijatelné. Tím cílí na obrovskou nevzdělanou část lidí a straší ji tím. Jsou to voliči a ti jí prodávají svůj hlas za sliby. Levicové myšlení pak vede k chudobě.

  Pravice je více či méně levicová, v parlamentě autentická pravice není. Co si mám myslet o pravicovém politiku, který před volbami účelově lže a předem ví, že nebude chtít dodržet svůj volební program? Před volbami horuje za snížení daní, po volbách je zvýší. Na levicového se ani neptám.

  Myslíte si, že je naše společnost zralá k vážné debatě o svobodě individuální budoucnosti a ke společné ochotě zavést zdravý státní důchodový systém? Zatím mám pocit, že pánové, naši moudří vůdci, dohlédnou tak maximálně 4 roky dopředu a systém potichu kolabuje.

  A pročpak je čerpání služby jménem státní důchod povinné, včetně povinnosti odevzdat sociální daň, s povinností prodělat? Nebylo by lepší na rovinu říct: Stát vám nic moc nedá! Jen naprosté minimum, řekněme starobní důchod plošně 800,– Kč měsíčně, na který jemu a tudíž pak i vám vydělá třeba polostátní ČEZ. Jděte a místo sociálního pojištění plaťte své soukromé investice! Kdo to projí, ať se pak nediví! Napadlo vás někdy, jak by byla česká populace v důchodovém věku za vodou, kdyby ti lidé směli třeba 30 let investovat do nemovitostí, obrazů či cenných papírů? K čemu je nám hloupý stát a armáda nenažraných výběrčích? Já to vím.

  Odpovědět

 • Radek

  7 srpna, 2014

  Bohužel recept nemám… snad jen dělat to nejlepší ve svém okolí, kam člověk ještě dosáhne. Změna tak bude nejspíš pomalá, ale bude stát na pevných základech. Měnit to od vrcholných politiků nemá smysl, je třeba změnu dělat od lidí.

  Odpovědět

 • Martin Kopáček

  7 srpna, 2014

  Ponziho schéma důchodů je postaveno na vyšší porodnosti a na nižším věku dožití. Porodnost ovšem klesá a věk se zvyšuje. Btw klasická práce (manuální) ubývá a bude ubývat (robotizace).
  K tomu jsem psal dva články:

  http://blog.in­vestujeme.cz/blog­s/martin_kopa­cek/index.php/2010/11­/15/d-chod-nebude-po-itejte-s-tim

  http://www.mar­tinkopacek.cz/2014/02/­tak-nam-zabili-ferdinanda-vlastne.html

  Kdo nechápe jednoduchou matematiku, bude mít v životě dost problém.

  Odpovědět

 • Jiří

  8 srpna, 2014

  Pro Radka- Předpokládané scénáře, které jsem měl k dispozici, jsou zavádějící. Do přepokládaného výsledku se nezahrnovalo rostoucí věkové dožití, migrace a následné potomstvo, které bude hrát v budoucnu velmi důležitou roli, postupné snižování úmrtí – nemoc nebo úraz. Samotní analytici přiznávají, že se v minulosti mnohokrát spletli a že předpokládali úplně jiný vývoj. Takže pořád se tady bavíme o nějakých předpokladech, které ovlivňuje spousta faktorů, se kterými se nepočítalo, a když se počítalo, tak chybně. Pochopte, že budoucnost závisí především na politických rozhodnutích a na celkové populační náladě. Nikdo s jistotou nedokáže odhadnout migraci, důkazem toho jsou předpoklady z dřívějška. Migrace byla odhadovaná zhruba na 10 000 ročně, ale v letech 2007–2008 bylo 70–80 tisíc. S porodností to taky bylo jako na houpačce. Stejně tak nikdo nedokáže odhadnout nezaměstnanost. Mimochodem, před rokem jsem měl k dispozici předpoklad z roku 1990, že v roce 2010 bude v ČR jenom kolem 8,5mil. občanů. Kde inženýři udělali chybu? Předpoklady vypadají velmi hrozivě a mají účelně vyvolávat chaos. To jsme mohli vidět v době propagování II.pilíře. Samé bu bu bu, haf haf haf. Místo toho, aby se soustředili na důležité varující ukazatele, chtějí předat odpovědnost soukromému sektoru, který je na ekonomice stejně závislý jako občané. Nikdo se nepozastavuje nad tím, že podpora takových systémů (neustálé půjčování státu) prohlubuje dluhový problém, který má dopad právě na životní úroveň obyvatel, s tím souvisí i snížená porodnost, horší podmínky pro podnikatele atd. Čím více budeme podporovat zadlužení státu, tím více můžeme počítat s vyššími budoucími náklady a snižování státní podpory. Korupce se v některých státech v podstatě vymítila, např. Švédsko. Nevidím jediný důvod, proč by se to nemohlo
  časem podařit i v ČR. Korupce se musí vykopat u kořene, stříhat větve nestačí, vyrostou opět někde jinde. Co se týče hospodaření celého světa, myslel jsem tím, že jsme závislí na okolních státech, nezáleží tudíž jenom na nás. Jestli se např. EU dostane do neřešitelných dluhových pastí, schytají to všichni. Pracovní místa jsou důležité pro naši budoucnost, bez práce koláče nebudou a vy jako podnikatel nebudete moct vytvářet hodnoty, o kterých píšete, protože nebudete mít dostatek vydělávajících klientů. Proto ti sebevrazi jsou pro naši ekonomiku důležitější, než-li Vy.

  Tady Vám pro pobavení posilám odkaz na to, jak se stát stará a jak dobře hospodaří. Nenechte se zmást začátkem, je to video, které bych pouštěl dětem už v útlém věku.

  Rozloučení občana 3 …aneb To se nám to hoduje, když nám lidi svěřují peníze!

  https://www.y­outube.com/wat­ch?v=-cs6dszE_BA&lis­t=PLABX6IPFFwZXqXBCmI­axDju9KVO81AW5L

  Zde je další známé video občana, který nechtěl snášet nespravedlnost ze strany státu a šel si vlastní cestou.

  Rozloučení občana se státem …aneb Nedám vám už ani korunu

  https://www.y­outube.com/wat­ch?v=iRZPlH0-Sc4

  Odpovědět

 • Jiří

  9 srpna, 2014

  ANALYTICI VARUJÍ – Přesnost prognózy v průměru klesá s narůstajícím časovým horizontem od vzniku prognózy, neboť rostoucí časová vzdálenost směrem do budoucnosti poskytuje větší prostor pro vznik nepředvídaných událostí a faktorů, jež odchýlí populační růst od predikovaného trendu.


  Proto mi přijde zábavné, když někdo straší občany výpočtem, který je jenom předpoklad postavený na dnešním trendu. Koukl jsem se na další odhady, které jsou chybné až o 25% (horizont pouhých 15let). Takže mi najděte statistiku a předpokládaný vývoj starší 5let, který je přesný alespoň do 20%.

  Budu se těšit.

  Odpovědět

 • Jiří

  9 srpna, 2014

  Oprava, pro Radka – vývoj starší 50let, který je přesný alespoň do 20%.

  Odpovědět