CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Jan Traxler

20. 03. 2008

13 komentářů

Spojené arabské emiráty: Fascinující země

 


 

Vše důležité řídí dva šejchové

Spojené arabské emiráty (SAE) vznikly v roce 1971 spojením šesti emirátů, ke kterým se o rok později připojil ještě sedmý. Něco jako veřejné volby zde vůbec neexistuje. Stejně tak neexistují žádné politické strany ani odborové organizace. O moc se dělí sedm vládnoucích rodin. Ty také vytváří sedmičlennou Nejvyšší radu vládců, zákonodárný orgán, který pak ze svého středu volí prezidenta.

Stávající hlavou státu je šejch Khalifa bin Zayed Al Nahyan vládnoucí emirátu Abu Dhabi. Vedle rodiny Nahyanů je ještě ve světě známá rodina Maktoumů, konkrétně šejch Mohammad bin Rashid Al Maktoum, jenž vládne emirátu Dubai. Tito dva šejchové mají v Nejvyšší radě vládců právo veta, jinak je pro všechna důležitá rozhodnutí potřebný ještě souhlas alespoň pěti ze sedmi členů rady.

Většinu obyvatel tvoří přistěhovalci za prací

Emiráty jsou rozlohou podobně velké jako Česká republika. Žije zde ale ve srovnání s ČR méně než polovina obyvatel, cca 4,5 milionů. Většinu území totiž tvoří pouště, osídlené je především pobřeží. Občanství SAE má méně než 20 % obyvatelstva, další necelou pětinu tvoří Arabové původem z jiných zemí a více než polovinu obyvatelstva dávají dohromady přistěhovalci z asijských zemí (zejména Indie, Pákistán, Bangladéš, Filipíny a Srí Lanka).

Státním náboženstvím je pochopitelně islám. Co je v arabských zemích málo vídané, jiná náboženství než islám se mohou svobodně vyznávat, ale nesmí se aktivně šířit. Mimo islám je zde velmi rozšířen hinduismus a také křesťanství.

Počet obyvatel vzrostl za rok 2007 o 4 %, v předchozích letech se jednalo o ještě vyšší čísla, přičemž tento přírůstek obyvatelstva vytváří přistěhovalci za prací. Díky nim jsou také v populaci silně zastoupeny ekonomicky aktivní ročníky a zhruba dvě třetiny obyvatel jsou muži.

Vysoký životní standard, ale také vysoké životní náklady

Za 36 let existence státu se z chudé pouštní arabské země stalo významné obchodní i turistické centrum. SAE se dnes řadí s HDP na hlavu 55 200 USD (podle parity kupní síly) k nejvíce prosperujícím zemím na světě s vysokým životním standardem obyvatel. Za rok 2007 je odhadován růst HDP o 8,5 %.

REKLAMA

Jak už to v ekonomii bývá, rychlý růst hospodářství a příjmů obyvatel bývá automaticky následován prudkým růstem životních nákladů, jinými slovy vysokou inflací. A tak jsme v posledních třech letech svědky růstu spotřebitelských cen o více než 10 % ročně. Zároveň došlo k raketovému růstu cen aktiv (nemovitostí i akcií).

Celková oficiální nezaměstnanost je velmi nízká, kolem 2,5 %. Ovšem podíváme-li se čistě na domácí obyvatelstvo, tzv. „lokály“, zde je situace horší a úřady připouští odhady okolo 15 %.

Hospodářství stojí na ropě a zemním plynu

Mimořádný úspěch SAE je založen na ropě, která zde byla objevena v sedmdesátých letech. Podle údajů Oil and Gas Journal tvoří odhadované zásoby téměř 8 % světových zásob ropy. Při stávajícím tempu těžby 2,6 mil. barelů denně by tyto zásoby měly vydržet ještě 100 let. Se zemním plynem jsou na tom emiráty podobně. Mají páté největší potvrzené zásoby zemního plynu na světě, které by měly vystačit až na 150 let.

Těžba ropy a zemního plynu se podílí 26,6 % na HDP a tvoří také většinu exportu. Největšími odběrateli jsou asijské země, zejména Japonsko, které ropou ze SAE pokrývá cca 90% své spotřeby, dále Jižní Korea a Thajsko. Do Japonska míří zhruba čtvrtina veškerých exportů SAE. Kromě ropy a zemního plynu se vyváží ve velkém množství ještě datle. Zhruba třetinu vývozů pak tvoří reexporty různého zboží.

Celkově mají emiráty výrazně kladnou obchodní bilanci. Vývozy dlouhodobě převažují nad dovozy o více než 30 %. Dováží se zejména spotřební zboží a potraviny, velkou část importů dále tvoří stroje a stavební materiály pro různé gigantické stavby. Hlavními partnery v dovozu jsou USA, Čína a Indie, všechny tři země zaujímají v dovozu zhruba po deseti procentech.

Vedle zpracovatelského průmyslu je důležitá výroba hliníku

Šejchové si jsou závislosti své země na ropě velmi dobře vědomi, a tak se snaží všemožnými způsoby diverzifikovat hospodářství SAE. Jednou z oblastí, na které se emiráty nově orientují, je výroba hliníku.

Jedna velká hliníkárna stojí v Dubaji. U ní má v tomto roce dojít k navýšení kapacit na 921 tisíc tun za rok. Jelikož ale tyto kapacity nestačí pokrýt ani poptávku z Japonska a Číny, připravuje se druhá velká hliníkárna v Abu Dhabi s kapacitou až 1,2 mil. tun za rok. Půjde o největší komplex svého druhu na světě. Cílem SAE je pokrýt 10 % celosvětové poptávky po hliníku.

REKLAMA

Dalším odvětvím, na které se emiráty zaměřily, je oprava lodí. Dubai Drydocks patří mezi pět největších opravárenských kapacit lodí na světě.

Stále více se SAE zaměřují i na zpracování ropy a zemního plynu. Holandsko-emirátské konsorcium Borouqe provozuje petrochemické závody na výrobu olefinů, polyolefinů, ethylenu a polypropylenu. Plánuje se komplex na výrobu dichlorethylenu a benzenů.

V Dubai a Abu Dhabi se staví ve dne v noci

Pro hospodářství SAE je aktuálně velmi důležitý sektor stavebnictví. Tvoří cca 7 % HDP a zaměstnává zhruba 20 % pracovních sil v soukromé sféře. Stavebnictví se rozvíjí díky mnoha megalomanským projektům. Staví se 24 hodin denně, tedy i za umělého osvětlení. Odhaduje se dokonce, že 25 % všech stavebních jeřábů na celém světě je v současné době používáno v Dubai a Abu Dhabi.

Výčet všech projektů by vydal na samostatnou brožurku. Z největších stojí za zmínku Downtown Burj Dubai s nejvyšší budovou světa Burj Dubai, s obřím podmořským akváriem a s plánovaným největším obchodním centrem světa Dubai Mall (plánováno 35 milionů návštěvníků ročně).

Známé jsou také projekty umělých ostrovů u Dubaje ve tvaru palmy a ve tvaru mapy světa, přičemž asi není třeba dodávat, že jde (resp. půjde) o největší uměle vytvořené ostrovy na světě. Buduje se nové mezinárodní letiště, samozřejmě největší na světě s kapacitou 120 milionů cestujících a 12 mil. tun nákladu, tedy s kapacitou větší než londýnské Heathrow a chicagské O’Hara dohromady.

Sníh v čtyřicetistupňovém vedru? Není problém

Dále se buduje například Dubailand, turistický megapark s atrakcemi, restauracemi a sportovními středisky na ploše neuvěřitelných 280 km2. Na Dubailand navazuje soustava hotelů Bawadi s celkovou kapacitou 60 000 pokojů a největším hotelem světa Asia-Asia (6 500 pokojů). Známé je také nákupní centrum The Mall of the Emirates, jehož součástí je 400 metrů dlouhá umělá sjezdovka. Přičemž běžné denní teploty se v Dubai v létě málokdy dostanou pod 40 stupňů.

Také v Abu Dhabi se začalo stavět o sto šest. Na ostrově Yas se buduje závodní dráha, na které by se již v příštím roce měla jet velká cena Formule 1. Na ostrově Saadiyat se staví mezinárodní turistické centrum po vzoru egyptských letovisek Hurghada. Plánuje se zde postavit celkem 29 hotelů, 2 golfová hřiště, 8 000 luxusních vil a 38 000 apartmentů. Mimochodem na ostrov povedou pouze dva mosty, oba však s deseti jízdními pruhy.

REKLAMA

Abu Dhabi má lepší podmínky pro další rozvoj

Podobných gigantických projektů bychom našli řadu. Jejich poselství světu je jasné. SAE chtějí být světovým turistickým, kulturním, obchodním, logistickým a finančním centrem. Již dnes hostí emiráty mnoho světových festivalů a veletrhů (nedávno např. Global Village).

Zároveň je možné pozorovat, jak mezi sebou soupeří Dubai a hlavní město emirátů Abu Dhabi. Donedávna se všechny obří projekty soustředily do Dubaje. Dnes se ale o slovo hlásí i Abu Dhabi. Na rozdíl od Dubaje nemusí budovat umělé ostrovy, protože má u pobřeží stovky přírodních ostrovů. Abu Dhabi má také více prostoru pro novou infrastrukturu, takže by se nemusel potýkat s předimenzovanou dopravou, jako je tomu v Dubaji. Tam se mimochodem nyní staví nová nadzemní dráha, která snad ulehčí městské dopravě. Zatím je bezpochyby ve světě známější Dubai.

Zemědělství tvoří 3% HDP

Ač jsou přírodní podmínky pro zemědělství velmi nepříznivé, pomocí umělého zúrodňování a zavlažování jsou emiráty schopné vyprodukovat značné množství zemědělských produktů. Dosud bylo zúrodněno více jak 150 hektarů pouště a vysázeno přes 180 milionů stromů a 25 milionů datlových palem.

SAE jsou soběstačné v rybolovu a v pěstování zeleniny, pokrývají cca 80 % spotřeby mléčných výrobků a vajec a cca 25 % spotřeby masa. Kromě toho patří k největším producentům datlí na světě.

Na výběr jsou dvě burzy a vzniká ještě třetí

V emirátech existují dvě samostatné burzy cenných papírů, a to v Abu Dhabi a v Dubaji. Na obou burzách jsou listovány jiné cenné papíry. Obě byly založeny teprve v roce 2000. Zde opět můžeme vidět rivalitu těchto dvou měst. Větší likvidita ale rozhodně panuje v Dubaji. Investiční možnosti pro neresidenty jsou na obou burzách velmi omezené.

Vedle nich se rozvíjí jeden z dalších velkých projektů – Dubai International Financial Exchange, což má být mezinárodní burza pro cenné papíry z celé Afriky a jižní a jihozápadní Asie. Tato burza je součástí budovaného mezinárodního finančního centra (Dubai International Financial Center), jehož cílem je, stát se největším regionálním finančním centrem mezi západní Evropou a jihovýchodní Asií, něco po vzoru Londýna či Singapuru.

Dubai - vývoj burzovního indexu


Do akcií lze investovat prostřednictvím certifikátů

Běžný český investor prozatím nemá mnoho možností na výběr, jak investovat do akcií šejchů. Na trhu lze najít open end certifikáty od Deutsche Bank, Merrill Lynch a ABN Amro. Avšak při výběru konkrétního instrumentu je třeba se podrobně dívat na složení indexů či košů akcií, protože například zhruba tři čtvrtiny všech akcií obchodovaných v Dubaji tvoří sektor financí (banky, pojišťovny, investiční společnosti), což představuje z pohledu diverzifikace značné riziko.

Investice do akcií v SAE může být zajímavou příměsí do portfolia. Podíváme-li se na graf vývoje akcií v Dubaji, je zde krásně patrná relativní nezávislost na vývoji světových trhů. Zejména je možné si všimnout, že akcie výrazně nepostihla rozsáhlá a dlouho trvající korekce globálních akciových trhů.

Na druhou stranu je nutné mít na paměti, že toto je jen dočasná situace. Čím více se z emirátů bude stávat světové obchodní a finanční centrum, tím více budou zdejší akciové trhy kopírovat vývoj v zahraničí.

V čem je zakopaný pes?

Velký nedostatek spatřuji v tom, že všechny velké monopolní (nebo přinejmenším oligopolní) společnosti jsou většinově vlastněné státem a mnohdy nejsou veřejně obchodovatelné. Jedná se o společnosti z odvětví těžby a zpracování ropy a zemního plynu, telekomunikací, výroby hliníku, opravy lodí a další.

Dále by si měl každý investor uvědomit, že investice do Spojených arabských emirátů bude vždy spojena s jedním specifickým rizikem, a tím je politická a bezpečnostní situace v celém regionu Perského zálivu. Jakýkoliv válečný konflikt mezi okolními státy může mít negativní důsledky i pro SAE.

Podobně stačí jeden větší teroristický útok a všechny velkolepé plány šejchů se sesypou jako domeček z karet, protože přijdou o důvěru zahraničí. Dubai slouží jako útočiště pro lidi ze „západního světa“ uprostřed „světa arabského“, takže hrozba nějakého velkého teroristického útoku je bohužel realitou.

Ačkoliv jde o výjimečnou a mně osobně v mnohém velmi sympatickou zemi s megalomanskými plány, které kolikrát berou dech, do svého portfolia bych tuto investici nezahrnoval.

Loading

Vstoupit do diskuze 13 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jakub - sinjakupre

  25 března, 2008

  Já v Dubai vidím budoucnost, město bohatství, prosperity, cestovního ruchu – zkrátka světový boom. Co se týče teroristických útoků – myslíte, že Usáma AlKaida jdou po zemi, která jim je v podstatě rodná a jim blízká? Al KAida jde po Americe a po zemích Evropy, které do nich rýpou. Lidově řečeno pod svícnem je tma, takže v Dubai bych se teroristického útoku ze strany arabských obyvatel nebál vůbec

  Odpovědět

 • Anonym

  25 března, 2008

  Dobry den, ja se obavam, ze ta hrozba je realna. Dubai i Abu Dhabi jsou opravdu fascinujici mesta, ovsem jejich rozkvet stoji na prilivu obchodniku a turistu ze „zapadniho sveta“. A to se nemusi vsem libit. Vladnouci sejchove si toho jsou moc dobre vedomi. Vpodstate nikdo logicky uvazujici nema zajem na tom, aby se hrozba teroristickeho utoku stala realitou. Ale znate to, vzdycky se najde nejaky „blbec“.
  Zkuste si predstavit, ze by se CR chtela stat centrem svetoveho byznysu a zamerila se zejmena na „arabsky svet“. Kdyby se CR stala utocistem bohatych Arabu uprostred „zapadniho sveta“. Ano, urcite by to prineslo obrovsky boom pro celou zemi. Avsak nase politicka elita by se mohla snazit sebevic, ale presto by se nasel nejaky „blbec“, kteremu by se proste nelibilo, ze na ulici potkava zeny se zahalenym oblicejem. Tak by se rozhodl, ze vyhodi do vzduchu nejakou mesitu. A cely projekt centra byznysu by byl zhacen.
  Bohuzel my lide od pradavna neumime tolerovat druhe lidi, kteri neprejimaji nase zvyky. Arabove by se asi tezko preorientovali na nase zvyky. Stejne tak se zapadni obchodnici nikdy neprizpusobi zvykum arabskeho sveta. A ze by se SAE staly prvnim mistem na svete, kde se lide dokazi vzajemne tolerovat?… Ac je to nadherna predstava, neverim tomu, ze je uskutecnitelna.

  Odpovědět

 • Jakub

  16 května, 2008

  Konkrétně Dubai je velmi tolerantní část Arabského světa. Nevadí jim, že tam chodí evropanky ve svém oblečení. Zkrátka, když vědí a mají zájem o příliv turistů. Já se v Dubai nebojím teroristického útoku. Zřejmě nemáte objektivní informace, ale je to nejbezpečnější místo na světě a oni si uhlídají, aby tomu tak bylo nadále do budoucna.

  Odpovědět

 • Anonym

  16 května, 2008

  Vite jak se to rika… „Kdyz chcete udelat neco dobreho, vzdycky se najde nejaky blbec, ktery Vam to pokazi.“

  Odpovědět

 • OTTO

  25 března, 2008

  Pěkný článek pane Traxlere.
  V SAE mám už nějaký čas zainvestované peníze v investiční společnosti zabývající se developerstvím, nejen v SAE ale i v Asii a jiných kontinentech přesto nejvíc projektů je v SAE. Podílela se i na výstavbě některých v článku jmenovaných skvostů. Výnosy jsou velmi pěkné a věřím, že hrozba útoku o kterém píšete se snad nenaplní, ikdyž nikdy neříkej nikdy :o)

  Odpovědět

 • godprosperity

  4 dubna, 2008

  Dobry den pane Otto.
  Precetl sem si Vas komentar,z kteho dedukuji, ze jste zkuseny a prosperujici investor a rad by sem Vam proto nabidnul dalsi velice ziskove moznosti podnikani v severni casti Afriky.
  http://www.godprosperity.com/index_soubory/Page863.htm
  Vice informaci prosim osobne. Jan Beles 776 215 236
  S pranim hezkeho dne a vela uspechu v podnikani

  Odpovědět

 • OTTO

  4 dubna, 2008

  Už sem to osobně probíral s Jirkou Vlkem

  Odpovědět

 • RS

  1 dubna, 2008

  Zajímal by mě Váš názor na investici do společnosti All Property Ltd.
  Popis: Offshore společnost, sídlo Dubai, předmětem APL je na profit zaměřený finanční managment , 100% garance vkladů, ředitel, zakladatel Christian Hartmann, průměrný zisk APL (All Property Limited Dubai) 10-15% p.m., při investici na 6 týdnů je podíl na zisku 40% (po odečtení nákladů, nemožnost po 6 týdnů na investici šáhnout), na 10 týdnů 60%, na 14 týdnů 80%, garance výnosu: 3% p.m. (36% p.a., s garancí 100%), zajištění(garance) je platné do 14.11.2009 díky AAA státních dluhopisů, zlata (fyzicky) a nemovitostí v S.A.E. a v Evropě, po 14.11.2009 může být nově definován a prodloužen, garance pozbývá platnost v případě: vyšší moci, devalvace měn, znehodnocení příslušných státních dluhopisů, atd., APL si ponechává právo přerušit obchodování v případě světové, politické, hospodářské krize, vznik oznámí předem investorům, je tedy možnost celkové ztráty kapitálu, minimální výše investice 1000 EUR + Ážio 3%, registrační poplatek na rok 210 EUR, 2 roky 400 EUR, vlastní internetový účet.
  Více na: http://www.all-property-dubai.com.

  Odpovědět

 • Anonym

  1 dubna, 2008

  Doporučuji k přečtení
  http://www.investujeme.cz/clanky/neverte-slibum-velkych-zisku/
  – jedna část je o All Property

  Odpovědět

 • RK

  1 dubna, 2008

  Doporučuju přečíst i diskuzi k článku Navěřte slibům velkých zisků z 21.3.2008
  Já mám v APL peníze a jsem velmi spokojen.
  Doporučuju všem

  Odpovědět

 • RK

  1 dubna, 2008

  co chtějí pěkně zhodnotit peníze. vipcashfow@seznam.cz

  Odpovědět

 • wewerka007@seznam.cz

  11 září, 2008

  …a jak je to s priznavanim prijmu pokud presahnu 20000Kč rocne? Nemate nekdo dobrej tip jak se osvobodit z prijmu ze zahranici od danoveho priznani 😉 dobrej monitoring je na webu: http://www.monitoring.emobile.cz

  Odpovědět

 • george

  20 září, 2008

  Dobrý den pane OTTO,nedávno jsem četl na vašem příspěvku,že jste byl osobně v Dubaji si ověřit fungování APL před vaším zainvestováním do této společnosti.Byl bych moc rád,kdyby jste mi mohl o tom něco napsat.V APL mám také peníze a zatím jsem spokojený.Předem děkuji za odpověd.george

  Odpovědět