CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Redakce

Foto: Pixabay

10. 05. 2023

0 komentářů

Splatit předčasně úvěr nebo tvořit rezervu?

 

Mnoho domácností si vzalo hypoteční či spotřebitelský úvěr v době, kdy se úrokové sazby pohybovaly kolem 2 až 3 % u hypoték a 5 % u úvěrů spotřebitelských. Dnešní optikou můžeme říct, že to byly peníze takřka zadarmo. Česká národní banka musela kvůli inflaci vyhnat základní úrokovou sazbu na 7 % a zdražila tak veškeré peníze na úrovně, které si pamatujeme naposledy z devadesátých let.

Loading



 

Úrokové sazby hypoték se díky tomu nyní pohybují okolo 6 % a průměrné sazby spotřebitelských úvěrů okolo 10 %. To už není malý úrok, který se samozřejmě propisuje do výše měsíční splátky dlužníka. Pro mnoho lidí se tím staly úvěry nedosažitelným zbožím.

Dluhy z minulých let nízkých sazeb dnes tedy nemusí být automaticky nepříjemnou zátěží, a pokud má klient starší úvěr s nižší sazbou, určitě ho to musí vést k zamyšlení, zda si takový úvěr nenechat i v případě, že by měl připravené peníze na mimořádnou splátku. Splacení úvěru totiž nemusí být žádná výhra.

Každá mince má dvě strany a dvě strany tak má i současná situace. Ano, zdražily se úvěry. Nicméně ruku v ruce s tím se na finančních trzích objevily investiční příležitosti, jaké tu hodně dlouho nebyly. A proto se dnes místo předčasné splátky, může vyplatit raději tvořit rezervu a prostředky zhodnocovat. Navíc, často velice bezpečnou cestou. I ty nejkonzervativnější investice, jako jsou spořicí účty nebo termínované vklady, dnes nabízí vyšší zhodnocení, než jaký má mnoho lidí úrok z úvěru.

Dobrou investicí také může být uložení peněz na REPO operacích ČNB, které dnes běžně nabízí veřejně dostupné podílové fondy. Třeba zde si klient může sáhnout na výnos až k sedmi procentům. Zajímavou volbou jsou ale i dluhopisy či akcie, které po loňském nevydařeném roce, nabízejí pěkný potenciál. Zde ovšem pozor na rizika s nimi spojená a je třeba dobře a zodpovědně vybírat. Příležitostí je mnoho.

REKLAMA

Když vezmeme do ruky kalkulačku….

Pojďme si ukázat příklad na reálných číslech. Uvažujme úvěr 100 000 Kč při ročním splácení a úrokové sazbě 3 % p. a. Proti tomu budeme peníze zhodnocovat 5 % p. a. v bezpečném investičním nástroji. Klient má 10 000 Kč, které by mohl použít na předčasnou splátku v polovině roku anebo by tyto peníze zhodnocoval.

Úrok, který klient zaplatí za celý rok, je:

100 000 Kč × 3 % / 2 = 1500 Kč v prvním pololetí

90 000 Kč × 3 % / 2 = 1350 Kč ve druhém pololetí

Tedy díky mimořádné splátce klient ušetří za půl roku 150 Kč, protože zaplatí na úrocích místo 1500 Kč jen 1350 Kč za půl roku. Pokud ovšem klient bude místo mimořádné splátky tvořit rezervu, pak.

REKLAMA

Výnos po zhodnocení je:

10 000 Kč × 5 % / 2 = 250 Kč za pololetí

Z výpočtů je krásně vidět, že pro klienta je výhodnější tvořit rezervu a peníze zhodnocovat. Čistý výnos je pro klienta 250 Kč – 150 Kč = 100 Kč.

Jednoduchým pravidlem při rozhodování je, porovnat úrok z úvěru s výnosem ze zhodnocení. Jakmile je zhodnocení vyšší, pak se vždy vyplatí tvořit rezervu (pokud nejsou s úvěrem spjaty další poplatky). Velkou výhodou také je, že pokud člověk takovou rezervu tvoří, může si nejen přijít na celkem slušné peníze, ale navíc si vytváří finanční polštář pro případ jakéhokoliv výpadku příjmů. Pro mimořádnou splátku se navíc může rozhodnout vždy, pokud uzná v budoucnu za vhodné. Toto právo totiž dlužníkovy vyplývá přímo ze zákona o spotřebitelském úvěru, a to jak u hypotéky, tak u standardního spotřebitelského úvěru.

Autor: Tom Kadeřábek, vedoucí produktového managementu společnosti Swiss Life Select

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Zákon o daních z příjmu se bude měnit. Na co se připravit, když novela projde?

V souvislosti s návrhem nového zákona o účetnictví Ministerstvo financí ČR koncem května předložilo návrh na změnu zákona o daních z příjmů. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Rozsah navrhovaných změn zákona o daních z příjmů je značný a některé pasáže zákona jsou zcela koncepčně přepracovány. Do zákona […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun, přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se […]

Text: Redakce

14. 06. 2024

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *