CZK/€ 25.440 +0,26%

CZK/$ 23.453 +0,37%

CZK/£ 30.298 +0,39%

CZK/CHF 26.480 +1,03%

Text: Jiří Musil

24. 01. 2008

5 komentářů

Seznamte se: emerging markets

 


 

Jeden z pohledů, který se běžně používá, je hledisko zastoupení akcií emerging markets v portfoliu zhruba podobné, jako je podíl trhů emerging markets na pomyslném celosvětovém trhu. Pak bychom měli emerging markets v portoliu vyhradit cca 5-10 procent.

Toto hledisko však příliš nezohledňuje dynamiku rozvíjejících se trhů. Zkusme si proto raději nejprve odpovědět na otázku, proč vůbec investovat do emerging markets.

Jedním z důvodů je navýšení výkonnosti. Emerging markets mají dlouhodobě tendenci překonávat rozvinuté trhy.

Druhým důvodem je snaha mít portfolio co nejpestřejší. Jednotlivé složky by na sobě měly být pokud možno co nejméně závislé. Pokud se potom nedaří např. akciím rozvinutých trhů, může celkový výnos portfolia zachránit dobrá výkonnost akcií emerging markets, a to právě z důvodu jejich vzájemné nevázanosti.

Na druhé straně je třeba brát v potaz značnou kolísavost rozvíjejících se trhů, která je dána menším počtem nabízených akcií. Pokud mezi investory dojde k panice, opouštějí navíc obvykle v prvé řadě právě emerging markets.

REKLAMA

Díky tomu tyto trhy v případě korekce mohou utrpět více. Přesto se vzhledem k slibné výkonnosti akcií emerging markets a jejich schopnosti zajímavě zpestřit portfolio doporučuje držet v portfoliu 10-20 procentní podíl těchto akcií.

Při zvažování investic na emerging markets je třeba mnohem více než v případě vyspělých trhů zvažovat zkušenosti fondmanažera.

Zatímco u vyspělých trhů platí nepsané pravidlo, že právě zmíněná pestrost celkového portfolia má na výkonnost fondu větší vliv než jeho fondmanažer, u emerging markets to vzhledem ke specifičnosti trhu neplatí.

Nespornou výhodou proto je, pokud fond spravuje někdo s detailní znalostí místního specifického prostředí a kdo na místním trhu už delší dobu funguje.

REKLAMA

Handicap malé znalosti specifického prostředí proto některé banky řeší akvizicí místních úspěšných investičních společností, což se ukazuje jako velmi efektivní řešení.

Reflex č. 40/2006

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jan Traxler

  9 října, 2006

  Jen bych doplnil, že článek platí pro dlouhodobé portfolio a pro investory, kteří chápou, že pojem „investování“ vždy zahrnuje riziko.

  Odpovědět

 • Jiri Musil

  31 října, 2006

  Ano,tento clanek je o dlouhodobem portfoliu. Dekuji za upozorneni. Jinak tento clanek je hlavne o riziku

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  14 října, 2006

  S přimícháním nekorelovaných více rizikových (volatilních) aktiv do portfolia souhlasím. Také jsem o realizaci tohoto modelu uvažoval, ale pak mě napadlo poskládat portfolio pouze z volatilních nekorelovaných aktiv(různé regiony emerging markets, komodity, atd.). Napadlo už také někoho něco takového a investuje takovým způsobem nebo zkoušel někdo provádět simulace, jaká by byla výsledná volatilita portfolia? Nejsem žádnej matematik, takže jsem o takové simulace nepokoušel.

  Odpovědět

 • Jiri Musil

  31 října, 2006

  Tak to funguje. V podstate pokud vezmeme napriklad PARVEST BRIC, tak to je neco co zde rikate. To je v podstate fond slozeny ze 4 regionu (Brazili, Rusko Indie a Cina), ktere take nejsou uplne korelovany (vykonost kazdeho je mimo jine zavisla na vyknosti hlavnich sektoru v kazde zemi – napr. Rusko – energie, Indie – outsorcing sluzeb,…) a ve svem vysledku davaji mnohlem lepsi pomer vynosu a rizika.

  V podstate vasim prispevkem jste vyjadril jeden z prodejnich argumentu pro BRICove fondy

  Odpovědět

 • Michal Novák

  14 října, 2006

  Rád bych se v této souvislosti zeptal, jaký je váš názor (diskutujících na tomto serveru) na Fond nových ekonomik od ČPI? A především pak pro pravidelné investování? Nejsem si vědom, že by na trhu byl nabízen jiný korunový OPF s obdobnou investiční strategií.

  Odpovědět