CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Text: Jan Majer

24. 01. 2008

2 komentáře

Se stokorunami na akciové trhy

 


 

Je vůbec výhodné investovat pravidelně menší částky?
Je to určitě lepší varianta než peníze na nějakém běžném účtu hromadit a potom je jednorázově zainvestovat. Kouzlo pravidelného investování spočívá v tom, že investora nutí dodržovat disciplínu. Téměř každý člověk má totiž při investování tendenci nakupovat jenom tehdy, když trhy rostou a naopak prodávat, když klesají. A to je bohužel špatně. Při investování se tedy investoři chovají přesně opačně než v běžném životě, kdy pokles cen u zboží vnímají pozitivně. Pravidelné investování je vede k tomu, že se při rostoucích trzích nakupuje méně podílových listů a při klesajících trzích více podílových listů. To je přínos tohoto způsobu investování, ke kterému by se jinak investor sám od sebe nejspíš nedonutil.

Jaké jsou tedy možnosti na českém trhu?
Pravidelně investovat se dá prakticky do jakéhokoli fondu. Nicméně je dobré se podívat, jestli společnosti nenabízejí takzvané programy pravidelného investování. V těch investor získá slevu na vstupních poplatcích a může i malou částku rozdělit do portfolia několika špičkových fondů. Výhodou některých programů pravidelného investování je právě to, že se s poměrně nízkými částkami dostane investor do kvalitních fondů, při jejichž nákupu "na přímo" by potřeboval mnohem více peněz.

Jak rozeznat výhodný a méně výhodný program pravidelného investování?
Roviny jsou dvě. Kvalita fondů a poplatková struktura. Zhodnotit kvalitu fondů v programu je práce poměrně náročná, ale s pomocí různých odborně zaměřených periodik nebo ve spolupráci s dobrým poradcem se to dá zvládnout. U poplatkové struktury je potřeba vzít do ruky kalkulačku a začít počítat. Existují totiž programy, které dávají pro dlouhodobé investování poměrně výrazné slevy na vstupních poplatcích, ale také programy, které toho investorovi moc neušetří.


Většina z nás investuje české koruny. Mnoho fondů je ale vedeno v euru nebo v dolaru…
To je pravda. Neviděl bych to však jako problém tam, kde se jedná o kvalitní akciové fondy. Při investicích do akcií je totiž měnové riziko součástí investice samotné a v dlouhém období, o kterém je konec konců u těchto programů řeč, hraje nejdůležitější roli zhodnocení akciových trhů. To znamená, že v delším řasovém horizontu hraje měnové riziko sekundární roli.

Můžete efektivitu pravidelného investování srovnat s jinými běžnými finančními produkty?
Každý asi zná stavební spoření, kapitálové či investiční životní pojištění nebo penzijní připojištění. Z našich interních analýz vyplývá, že i přes štědrou podporu státu nejsou tyto produkty optimální pro každého. Svou roli totiž hrají náklady, které jsou v dlouhém období alfou a omegou, protože výrazně ovlivňují konečný výnos pro investora.

REKLAMA

Jako odstrašující příklad bývá v tomto ohledu uváděno kapitálové životní pojištění, hojně uzavírané kvůli daňovému zvýhodnění. O něco lepší parametry má novější investiční životní pojištění, které spojuje výhody pojištění a investování do fondů. Vyplatí se?
Také investiční životní pojištění má vyšší náklady. Ty v dlouhém období eliminují pozitivní vliv snížení daňového základu, které i tento produkt umožňuje. Lepší variantou je tedy pořídit si čistě rizikovou pojistku a investovat pomocí podílových fondů. Jinými slovy, jestliže někdo chce dlouhodobě investovat menší částky, určitě bych doporučil zvážit i variantu programů pravidelného investování do podílových fondů. Nízké náklady a vyšší efektivita v dlouhém období přináší ovoce.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentářeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *