CZK/€ 23.655 -0,13%

CZK/$ 21.982 -0,78%

CZK/£ 27.533 -0,24%

CZK/CHF 24.244 -0,36%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 11. 2022

1 komentář

Schovat majetek před věřiteli nelze ani ve svěřenském fondu

 

Věřitelé mohou uspokojení svých pohledávek požadovat i v případě, kdy byl majetek vyčleněn do svěřenského fondu. Upozorňuje na to advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, podle kterého jde takovéto účelové vyvedení majetku účinně napadnout a to přesto, že svěřenské fondy mají dle českých zákonů výjimečné postavení.

Loading 

Občanský zákoník jasně stanoví, že majetek vložený do svěřenského fondu nepatří zakladateli, správcům ani obmyšleným. Ve skutečnosti je majetek svěřenského fondu ve zvláštním stavu z hlediska práva – nepatří totiž nikomu. „Obdobně jako u jiných případů účelového vyvádění majetku lze ale napadat i účinnost vyčlenění majetku do svěřenského fondu,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

„Zřízení svěřenského fondu lidé často požadují v rámci zajištění právní ochrany svého majetku. Často si ale neuvědomují všechna úskalí, která tento u nás relativně nový (tj. bez dostatečné judikatury) nástroj ochrany majetku přináší, opravdu se nehodí pro všechny,“ vysvětluje advokát Pavel Strnad. „Svěřenský fond v současnosti většinou neposkytuje žádnou speciální ochranu a v mnoha situacích se jedná jen o velmi nákladnou záležitost, kterou lze řešit výrazně levněji (o cca 90 %) a méně komplikovaně.“

Věřitel, který je vyčleněním majetku dlužníka do svěřenského fondu krácen, se může dovolávat neúčinnosti takového jednání vůči své osobě prostřednictvím tzv. odpůrčí žaloby. Může tak učinit i v případě, že se jeho pohledávka stala vykonatelnou až po vyčlenění majetku do svěřenského fondu.

Pokud byl úmysl zkrátit věřitele druhé straně (tedy obmyšlenému) znám, může se věřitel neúčinnosti dovolávat až po dobu pěti let. U bezúplatného jednání pak do dvou let od vyčlenění majetku. Neúčinnosti jednání se může dovolávat i insolvenční správce. U bezúplatných jednání je však omezen na jednání učiněná jeden rok před zahájením insolvenčního řízení, resp. tři roky, pokud bylo jednáno ve prospěch osoby blízké nebo osoby, která tvoří s dlužníkem koncern.

Úmyslné poškozování práv věřitelů může také vést k odpovědnosti za škodu. Jedná-li zakladatel spolu s obmyšleným nebo se svěřenským správcem, budou odpovídat společně a nerozdílně. Hrozí i postih v rovině trestněprávní.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Podnikání v socialistickém Československu, za císaře pána i za první republiky

Jedním z transformačních pilířů přeměny porevolučních devadesátých let bylo znovuobnovení svobody podnikání. Měl to být důležitý motor ekonomického růstu a rozvoje. Dveře ke změně tehdy otevřely převratné změny v Sovětském svazu a jeho satelitních zemích. Obnovení soukromého podnikání, návrat k tomu, co bylo běžné napříč dějinami, umožnily […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023

Jaké společnosti na Nasdaq se nyní vyplatí sledovat?

Index Nasdaq, který zahrnuje více než 2500 akcií obchodovaných na stejnojmenné burze, se stabilizoval nad 12 255,95 bodů. To znamená konec medvědího trendu pro tento vysokotechnologický benchmark“Medvědí“ trend na Nasdaqu trval 138 obchodních dní, což je nejdelší období poklesu od roku 2008, kdy prodeje převládaly po dobu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 06. 2023

Stanou se akcie AI společností nejchytřejší technologickou investicí pro běžné investory?

Umělá inteligence (AI) způsobuje revoluci v různých odvětvích a mění způsob našeho života a práce. Od samořídících aut po osobní asistenty, jako jsou Siri a Alexa, se AI stává nedílnou součástí našeho každodenního života. Tato technologie přitahuje velkou pozornost investorů, kteří hledají další velkou investiční příležitost.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Ed

    11 listopadu, 2022

    Nepatří-li majetek v čase T nikomu, jak ho získám v čase T+N? Kdo bude pasivně legitimován v případě žaloby, resp. bude tedy uspokojeno z jiného majetku odkláněče??

    Odpovědět