CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

Text: Lucie Vitamvásová

21. 05. 2008

0 komentářů

Růst cen potravin zpomalí… jak dál investovat do zemědělských komodit?

 


 

Před pár dny očekávání zpomalení růstu cen potravin potvrdila i zpráva o světových cenách potravin za měsíc duben, zveřejněná Potravinovou a zemědělskou agenturou (FAO), která je součástí OSN. Index cen potravin, který zahrnuje světové ceny masa, mléčných výrobků, obilovin, olejů, tuků a cukru, v dubnu nepatrně poklesl na 218,2 bodů z březnových 218,4. FAO se proto domnívá, že světové ceny potravin právě v dubnu dosáhly svého vrcholu. Úroveň cen je ale stále o 54 % vyšší než v dubnu minulého roku.

Je to především očekávaná rekordní úroda a rekordní zásoby zemědělských plodin, které nahrávají  poklesu cen nebo zmírnění růstu cen komodit, neboť poptávka zůstává vysoká. Tempo oslabování dolaru také v posledních týdnech (ovšem ne dnech) zpomalilo, což by mohlo ospravedlnit pokles cen komodit, neboť většina je kótovaná v dolarech.

Spekulanti na trzích se budou pravděpodobně přesunovat také na jiné trhy, například akciové, které zhruba od poloviny března víceméně rostou a zdá se tedy, že nejhorší mají za sebou, i když někteří pesimisté stále čekají ještě větší propad než jsme viděli doposud.

Cena rýže by mohla nepatrně klesnout

Situace na trhu s rýží byla v poslední době hodně vyhrocená. Země omezovaly export, aby uspokojily vysokou domácí poptávku, část úrody na Barmě byla zničena, atd. Poslední zprávy ukazují, že v reakci na danou situaci bude rekordní úroda a očekávají se i rekordní zásoby  v sezóně 2008/09.

Cena rýže by proto mohla dále poklesnout. Je také je pravděpodobné nahrazování drahé rýže levnější pšenicí. Za poslední týden spadla cena rýže téměř o 4 dolary za centýř, což představuje asi 14% pokles. V následujících měsících ovšem stále hrozí přírodní katastrofy hlavně co se týče některých oblastí Asie, přesto ale by se cena rýže mohla udržet v pásmu mezí 18 a 21 dolary za centýř.

REKLAMA

Cena pšenice nejistá

Cena pšenice postupně od poloviny března klesala v reakci na dobré zprávy ohledně světové úrody. Nyní se obchoduje v Chicagu za 785 dolarů za bušl oproti ceně 1363 dolarů z 13. března. Existovaly zde obavy z nedostatku této plodiny, proto byla oseta rekordní plocha a v letošní sezóně 2008/09 se tak očekává rekordní světová produkce – o 8 % vyšší než v sezóně 2007/08 a o 5 % vyšší než v sezóně 2004/05 (sezóna s dosavadním rekordem v objemu produkce).

Dá se tedy očekávat další pokles ceny pšenice, otázkou ovšem zůstávají přírodní podmínky, a jestli se podaří sklidit všechna očekávaná úroda. Navíc poslední zprávy ukazují, že se kvůli vysokým cenám kukuřice začala více využívat jako krmivo pšenice.


Z technického pohledu na graf pšenice vidíme, že významnou úrovní je cena kolem 740 dolarů za bušl, kde se nachází 38% Fibonacciho úroveň a kde se také zastavila předchozí  korekce ceny. Pokud se nepodaří pokořit tuto úroveň, je pravděpodobný boční trend v úzkém pásmu nad touto úrovní, tzn. mezi 740 – 980 dolary za bušl.

Výroba biopaliv v USA podpoří kukuřici

Situace na trhu s kukuřicí zůstane letos pravděpodobně poměrně vyhrocená. Očekává se sice mírný nárůst světové produkce o cca 4 % oproti sezóně 2007/08, ale samotná produkce v USA se očekává o 2 % nižší než v loňském roce. Důvodem je menší osetá plocha, raketově rostoucí domácí poptávka, a tedy menší plánované objemy kukuřice určené na export. Také výroba bioethanolu z kukuřice v USA vzrostla meziročně o 33 %.

REKLAMA

Očekává se také pokles importu kukuřice do EU-27 a exportu z USA. Světové zásoby v sezóně 2008/09 se očekávají na 25letém minimu. Proto vidíme další potenciál růstu ceny kukuřice, ovšem mírnějším tempem než jsme viděli doposud. Odhadnout úroveň, jak vysoko se cena může vyšplhat, je složité, neboť se cena pohybuje poblíž svých maxim, a tak nejsou k dispozici historická data, ze kterých by se dalo vycházet.

Sojové boby – v hledáčku Argentina

Největšími světovými producenty a vývozci sojových bobů jsou Spojené státy, Brazílie a Argentina, zatímco největším dovozcem je Čína. V posledních měsících měly největší vliv na cenu sojových bobů stávkující zemědělci v Argentině, včera ale došlo k oznámení ukončení stávky, a tak se napjatá situace v Argentině uklidnila. Také se zlepšilo počasí nad oblastí USA, kde probíhá letošní setba.

Od svého vrcholu začátkem března spadla cena sojových bobů asi o 15 %. V dalších měsících se dá očekávat spíše boční trend a interval mezi 12 a 14 dolary za bušl.

Spekulace na pokles ceny může přijít v úvahu

V případě kukuřice je možné jednoznačně stále spekulovat na růst ceny. Co se týče sojových bobů nebo pšenice, zde vysoký potenciál růstu nebo poklesu ceny není. Rýže je jedna z plodin, kde by se mohla využít spekulace na pokles ceny.

Spekulaci na vzestup ceny je snadné si představit, už ne tak ale spekulaci na pokles. Důležité je, si uvědomit, že futures znamená jen závazek budoucího obchodu, není to skutečná výměna statků v daný okamžik. Proto také není problém, když ve skutečnosti tu danou komoditu nevlastníte.

V případě CFD kontraktů obchodujete jen virtuální derivát postavený na příslušném futures kontraktu, nejedná se tedy o skutečný fyzický obchod s dodávkou podkladového aktiva. První tedy daný kontrakt prodáte a posléze danou pozici nákupem zase uzavřete. V tomto případě držíte během obchodu takzvanou krátkou pozici. Pokud tedy cena daného kontraktu poklesne, vaše pozice bude zisková.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.